Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy a triky pro Windows 8 poradí, jak dostat systém rychle do ruky

aktualizováno 
Abyste se ve Windows 8 zorientovali a seznámili se s ním co nejdříve, připravili jsme pro seriál, ve kterém vám budeme pravidelně přinášet ty nejlepší tipy a triky pro tento systém. Začínáme základními věcmi, jako je práce s dlaždicemi, vypínání systému i aplikací nebo otevírání neznámých souborů.

Windows 8 - start menu | foto: Technet.cz

1.Jak upravovat dlaždice

Ve Windows 8 jsou dlaždice uspořádány v určitém pořadí. Jejich odstraněním, přidáním, změnou pozice či vytvořením skupin si je lze poskládat podle sebe. Některé z nich dokonce umožňují vybrat menší variantu dlaždice. To však není dostupné u každé. Záleží, zda programátor tuto možnost aktivoval.

Změny pozice dlaždice docílíte tak, že ji uchopíte (podržíte na ní prst či kliknete a podržíte tlačítko myši) a přetáhnete na nové místo. Pokud byste chtěli změnit její velikost, stačí na ni kliknout pravým tlačítkem myši a dole vybrat Menší či Větší. Na dotykové obrazovce klepněte na dlaždici a potáhněte shora dolů.

Tipy a triky pro Windows 8


2.Jak nastavit dlaždicové aplikace

Microsoft umožňuje používat u dlaždic náhledy. To znamená, že pokud si nastavíte počasí, uvidíte, jaké jsou aktuální povětrnostní podmínky, nahrajete-li do složky fotografie, potom se začnou prezentovat, nastavíte-li poštu či kalendář, tak se začnou zobrazovat e-maily či záznamy v kalendáři.

Pokud to nechcete používat, lze to u každé dlaždice deaktivovat. Použijte klávesovou zkratku Windows + Z a dole zvolte Vypnout aktivní dlaždici. Na dotykové obrazovce klepněte na dlaždici a potáhněte shora dolů.

Tipy a triky pro Windows 8


3.Jak do Start menu umístit další funkce

Přidávání vlastních dlaždic do nového Start menu se provádí několika způsoby. Nejprve musíte najít, co chcete přidat. Toho lze docílit například použitím vyhledávacího pole. Poté již stačí uchopit ikonu a přetáhnout ji do Start nabídky.

Také z klasické desktopové plochy toto lze učinit snadno. Stačí na ikonu kliknout pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Připnout na hlavní obrazovku. U dotykové obrazovky stačí ikonu přidržet a potáhnout dolů a vybrat tu samou volbu.

Tipy a triky pro Windows 8


4.Jak několika způsoby vypnout Windows

Pokud jste v dlaždicovém rozhraní, potom najeďte do horního nebo dolního pravého rohu a vyberte z nabídky Nastavení. Zde vyberte Vypnutí. Použít lze také klávesovou zkratku Windows + I, či Ctrl + Alt + Delete. A pokud jste na klasické pracovní ploše, potom stačí použít Alt + F4.

Tipy a triky pro Windows 8


5.Jak zavřít aplikace

Systém Windows 8 je podobně jako ten od Applu či Googlu postaven tak, že již není nutné ukončovat aplikace, aby zbytečně nespotřebovávaly systémové prostředky počítače. Pokud nyní nejsou spuštěné na popředí, tak se nacházejí ve speciálním režimu, kdy je jejich běh pozastaven, takže není nutné je ukončovat.

Pokud byste tak přece jen chtěli učinit, je tu stará známá klávesa Windows + Tab, kterou si aplikace zobrazíte, a pokud na ně kliknete pravým tlačítkem myši, zobrazí se možnost pro uzavření. U dotykových obrazovek stačí přejet zleva doprava a zobrazí se ta samá nabídka jako v případě klávesové zkratky.

U právě otevřených aplikací pak stačí přejet prstem shora dolů. Pomocí myši je to ten samý pohyb, jen je třeba držet levé tlačítko.

Tipy a triky pro Windows 8


6.Jak se dostat k otevřeným záložkám v Internet Exploreru

Nové rozhraní se také projevilo na aplikaci Internet Explorer (IE), která je v Metru (desktopový IE má klasické rozhraní). Pokud v ní otevřete více záložek, potom je nemáte na očích, ale pro přepínání mezi nimi je nutné využít na dotykové obrazovce tah z horní části dolů. Na klasických displejích se to pak řeší kliknutím pravého tlačítka myši. A také lze stále použít klávesovou zkratku Ctrl + Tab.

Tipy a triky pro Windows 8


7.Jak spustit dvě aplikace vedle sebe

Ve Windows 8 lze nyní jednoduchým způsobem rozdělit plochu tak, aby se tam vešly dvě aplikace a přitom nebylo nutné ručně nastavovat jejich velikost. V klasickém rozhraní vyvolejte aplikaci, ze strany ji uchopte buď prsty (na dotykovém monitoru) nebo pomocí myši a přesuňte na jednu ze stran obrazovky. Automaticky dojde ke změně její velikosti a ukotvení. Poměr mezi aplikacemi lze měnit. To je vhodné například pro instant messengera či další aplikace. Funkce je aktivní na obrazovkách s minimálním rozlišením 1 366 × 768 pixelů.

Tipy a triky pro Windows 8

8.Jak otevřít neznámý soubor

Pokud se chystáte otevřít soubor s koncovkou, kterou systém Windows 8 nezná, potom se objeví dialogové okno. To dá buď vybrat z nainstalovaných aplikací, anebo vás přesměruje na Windows Store, kde se snaží najít relevantní aplikace pro jeho otevření.

Tipy a triky pro Windows 8
Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Další z rubriky

Fotomontáže jako nikdy dřív: Adobe se chlubí novou automatickou retuší

Adobe se pochlubil novými možnostmi filtru content-aware fill (automatické...

Adobe se pochlubil novými možnostmi automatického doplnění s ohledem na obsah. Do Adobe Photoshop CC by mělo dorazit v...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Najdete na iDNES.cz