Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy Windows 8: wi-fi hotspot, nastavení vypínání nebo obnova dokumentů

aktualizováno 
Podívejte se, jak umožnit přístup k internetu ve vašem PC i dalším uživatelům. Dále ukážeme, jak opravit poškozené dokumenty z Microsoft Office, jak otevírat dokumenty Office v Chrome, jak zakázat vypnutí notebooku uzavřením víka či jak zjistit, kdo se k PC pokusil přihlásit.

Microsoft Windows | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak nastavit sdílení internetu

Windows 8 podobně jako předchozí verze v sobě obsahují funkci, která z počítače dokáže vytvořit wi-fi hotspot. V klasickém desktopovém prostředí použijte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz ncpa.cpl. Klikněte na položku wi-fi pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Vlastnosti.

Přepněte se na kartu Sdílení a zatrhněte volbu Umožnit ostatním uživatelům v síti využívat připojení k internetu tohoto počítače a změny uložte kliknutím na OK. Nyní znovu použijte Windows + R a zadejte příkaz netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=Win8sit key=kouzelneheslo a následně netsh wlan start hostednetwork. Poté již bude wi-fi hotspot aktivní a vy ho najdete pod názvem Win8sit a jako heslo zadejte kouzelneheslo (název a heslo můžete nastavit jakékoliv). Pro zastavení slouží příkaz netsh wlan stop hostednetwork.

Tipy a triky pro Windows 8

2.Jak opravit poškozené dokumenty z Microsoft Office

Někdy se může stát, že soubor vytvořený v kancelářském balíku Microsoft Office je poškozený, a tudíž ho nejde korektně otevřít. V tom případě je každá rada drahá. Avšak ještě než začnete řešit, co s tím, vyzkoušejte funkci pro opravu dokumentů přímo v Office. Otevřete aplikaci, pro kterou byl soubor určen (Word, Excel, PowerPoint) a v menu Otevřít, najděte dokument a místo tlačítka otevřít klikněte na šipku vpravo a zvolte Otevřít a opravit.

Office vám nabídne, zda se má pokusit soubor opravit, či z něj data vyextrahovat. Nejprve zvolte první možnost. Kdyby nepomohla, tak poté tu druhou, která by měla vydolovat data ze souboru. Tato funkce je dostupná v Office 2007 a novějších, ovšem neexistuje záruka, že bude fungovat vždy správně.

Tipy a triky pro Windows 8

3.Jak otevírat dokumenty Office v Chromu

Pokud byste zatoužili otevírat dokumenty určené pro Microsoft Office přímo v Chromu, podobně jak to třeba jde pro PDF dokumenty, a to i bez zmíněného kancelářského balíku, zde je postup. Přejděte na tuto adresu a přidejte si doplněk Chrome Office Viewer do Chromu. Pokud na webu najdete dokument pro Microsoft Office, otevře se rovnou v něm.

Tipy a triky pro Windows 8

4.Jak zakázat vypnutí notebooku uzavřením víka

Majitelé notebooků mají možnost vypínat systém pouhým uzavřením víka. Pokud však nechcete, aby se tak dělo, lze tuto vlastnost zakázat. Přejděte do Ovládacích panelů a vyberte volbu Možnosti napájení. Vlevo klikněte na volbu Nastavení pro zavření víka. V dalším okně si můžete nastavit, co se má stát při zavření víka při napájení na baterie i ze sítě, ale také co se má stát při stisknutí tlačítka napájení, či tlačítka režimu spánku. Změny potvrďte kliknutím na Uložit změny.

Tipy a triky pro Windows 8

5.Jak zjistit, kdo se k PC pokusil přihlásit

Možná jste slyšeli o nástroji Prohlížeč událostí. Ten slouží mimo jiné k odhalení problémů s operačním systémem Windows 8. Najdete v něm však také část, která vám prozradí, kdy a kdo se k němu přihlásil, včetně neúspěšných pokusů. Stačí použít klávesovou zkratku Windows + X a z menu vyberte Prohlížeč událostí. Na levé straně poklikejte na Protokol systému Windows a následně na Systém. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Filtrovat aktuální protokol. V části Zdroje události vyberte a zatrhněte volbu Power-Troubleshooter a klikněte na OK. Nyní se zobrazí seznam nedávných událostí.

Tipy a triky pro Windows 8

6.Jak změnit hlasitost mikrofonu

Jestliže se vám stává, že při použití PC k internetovému volání vás druhá strana pořádně neslyší, zkuste zvýšit hlasitost mikrofonu. Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu mikrofonu na hlavní liště v oznamovací části a vyberte volbu Zařízení pro záznam. Označte v seznamu mikrofon, který používáte a dole klikněte na Vlastnosti. V novém okně se přepněte na záložku Úrovně a zde pomocí posuvného jezdce zvyšte hlasitost mikrofonu. Kdyby to nepomohlo, potom na záložce Upřesnit zrušte zatržení volby Povolit aplikacím, aby měly nad zařízením výhradní kontrolu, a tím docílíte toho, že aplikace si citlivost nebudou nastavovat samy.

Tipy a triky pro Windows 8Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

Najdete na iDNES.cz