Windows bez Exploreru: vyzkoušejte málo známé internetové prohlížeče

aktualizováno 
Zatímco Microsoft válčí s Evropskou unií o přítomnost Internet Exploreru v instalaci Windows 7 a dohaduje se, z jakých dalších prohlížečů budou mít uživatelé při instalaci na výběr, svět internetových prohlížečů si žije vlastním životem. Vedle Internet Exploreru, Firefoxu, Chrome, Opery či Safari existuje i mnoho dalších zajímavých prohlížečů, které stojí alespoň za zkoušku.

SeaMonkey

Ze stejné stáje jako oblíbený Firefox pochází prohlížeč SeaMonkey. Oproti Firefoxu má ovšem integrováno mnohem více funkcí. SeaMonkey obsahuje například i e-mailového klienta, jednoduchý HTML editor pro tvorbu a úpravu internetových stránek nebo čtečku RSS kanálů.

Nechybí samozřejmě ani další funkce, důvěrně známé z Firefoxu (prohlížení stránek v samostatných panelech, mazání důvěrných dat, možnost instalace doplňků atd.).

SeaMonkey 2.0.1 stahujte ze Slunečnice zde (10,2 MB, open source)

SeaMonkey

SeaMonkey

Avant Browser

Prohlížeč Avant Browser využívá jádro Internet Exploreru a navrch přidává řadu zajímavých vlastností a funkcí. Užitečné je například online úložiště uživatelského profilu (oblíbené odkazy, hesla či nastavení), díky kterému máte přístup ke všem vašim nastavením a oblíbenému obsahu z kteréhokoliv počítače s instalací Avant Browseru. Navíc je k dispozici i přenosná verze prohlížeče, spustitelná například z USB klíčenky i bez nutnosti instalace do počítače.

Z dalších funkcí jmenujme ještě automatické vyplňování internetových formulářů, RSS čtečku, blokování vyskakovacích oken nebo ovládání prohlížeče gesty myší. Nechybí ani zametání stop po prohlížení internetu pro zachování maximálního soukromí uživatele.

Avant Browser 11.7 stahujte zde (1,9 MB, freeware)

Avant Browser

Avant Browser

Maxthon

Dalším z prohlížečů vystavěných na jádru Internet Exploreru je Maxthon. Oproti Internet Exploreru přidává Maxthon velké množství dodatečných funkcí jako například podporu ovládání prohlížeče gesty myší, ukládání dat z internetových formulářů pro jejich snadné opakované vyplňování, RSS čtečku, aliasy namísto internetových adres (pro rychlejší přístup k oblíbeným stránkám na internetu) nebo odstranění nepříjemných reklam a vyskakovacích oken ze stránek.

Užitečná je i funkce pro zrychlení načítání často navštěvovaných stránek. Dostupná je také řada zásuvných modulů s užitečnými funkcemi a rovněž i skiny pro změnu vzhledu internetového prohlížeče.

Maxthon 2.5.11 stahujte zde (5,8 MB, freeware)

Čeština pro Maxthon je k dispozici zde

Maxthon

Maxthon

OperaTor

Prohlížeč OperaTor, vystavěný na základu oblíbené Opery, se zaměřuje na maximální zabezpečení soukromí a anonymity uživatele. OperaTor je možné spouštět i bez instalace z USB klíčenek nebo paměťových karet. Prohlížeč za sebou pokaždé zamete stopy.

To znamená, že odstraní všechny pozůstatky po surfování na internetu (navštívené adresy, vyplněná jména a hesla, stažené soubory atd. Navíc jsou k dispozici i technologie pro skrytí identity uživatele na internetu.

OperaTor 3.4 stahujte ze Slunečnice zde (7,4 MB, freeware)

OperaTor

OperaTor

Flock

Prohlížeč Flock využívá stejné jádro jako Firefox, jeho specializací jsou oblíbené internetové služby a sociální sítě. Prostřednictvím internetového prohlížeče Flock získáte snadnější přístup ke svému účtu na Facebooku či Twitteru, navíc můžete i snadněji pracovat s obrázky a filmy na serverech jako Picasa, Flickr, YouTube a mnoha dalších. Flock zprostředkuje také rychlý přístup k vašemu blogu, například na serverech WordPress nebo Blogger.

Flock 2.5.5 stahujte ze Slunečnice zde (12,4 MB, freeware)

Flock

Flock

Wyzo

Další z prohlížečů vystavěných na stejném jádru jako rozšířený Firefox je Wyzo. Internetový prohlížeč Wyzo slibuje rychlé stahování dat z internetu, především díky integrovanému BitTorrent klientovi. Díky současnému stahování dat z více různých zdrojů se může stahování pomocí Wyzo skutečně výrazně zrychlit.

Záleží ovšem také na tom, jaký typ dat nejčastěji stahujete. Zajímavá je rovněž úvodní stránka prohlížeče, nabízející přímý přístup k vyhledávání v Googlu, Yahoo!, Wikipedii a dalších oblíbených zdrojích. Jinak jsou v prohlížeči k dispozici všechny standardní funkce pro procházení webu, které důvěrně známe z Firefoxu.

Wyzo 3.0.3 stahujte ze Slunečnice zde (14,1 MB, freeware)

Wyzo

Wyzo

Používáte některé z alternativních prohlížečů nebo důvěřujete spíše těm známějším a rozšířenějším? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Maskování videa jako nikdy dřív. Adobe slibuje revoluční jednoduchost

Maskování objektu ve videu pomocí Fast Mask

Na každoroční konferenci Adobe MAX bylo možné nahlédnout do dílen vývojářů. Nás zaujal především nástroj na rychlé...

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...

Software zdarma: kreslicí program pro děti nebo čištění Windows

Ilustrační foto - děti

Hledáte-li kreslicí program pro děti, řešením je Tux Paint. Vytvořit si vlastní klávesové zkratky, zautomatizovat práci...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz