Windows bez Exploreru: vyzkoušejte málo známé internetové prohlížeče

aktualizováno 
Zatímco Microsoft válčí s Evropskou unií o přítomnost Internet Exploreru v instalaci Windows 7 a dohaduje se, z jakých dalších prohlížečů budou mít uživatelé při instalaci na výběr, svět internetových prohlížečů si žije vlastním životem. Vedle Internet Exploreru, Firefoxu, Chrome, Opery či Safari existuje i mnoho dalších zajímavých prohlížečů, které stojí alespoň za zkoušku.

SeaMonkey

Ze stejné stáje jako oblíbený Firefox pochází prohlížeč SeaMonkey. Oproti Firefoxu má ovšem integrováno mnohem více funkcí. SeaMonkey obsahuje například i e-mailového klienta, jednoduchý HTML editor pro tvorbu a úpravu internetových stránek nebo čtečku RSS kanálů.

Nechybí samozřejmě ani další funkce, důvěrně známé z Firefoxu (prohlížení stránek v samostatných panelech, mazání důvěrných dat, možnost instalace doplňků atd.).

SeaMonkey 2.0.1 stahujte ze Slunečnice zde (10,2 MB, open source)

SeaMonkey

SeaMonkey

Avant Browser

Prohlížeč Avant Browser využívá jádro Internet Exploreru a navrch přidává řadu zajímavých vlastností a funkcí. Užitečné je například online úložiště uživatelského profilu (oblíbené odkazy, hesla či nastavení), díky kterému máte přístup ke všem vašim nastavením a oblíbenému obsahu z kteréhokoliv počítače s instalací Avant Browseru. Navíc je k dispozici i přenosná verze prohlížeče, spustitelná například z USB klíčenky i bez nutnosti instalace do počítače.

Z dalších funkcí jmenujme ještě automatické vyplňování internetových formulářů, RSS čtečku, blokování vyskakovacích oken nebo ovládání prohlížeče gesty myší. Nechybí ani zametání stop po prohlížení internetu pro zachování maximálního soukromí uživatele.

Avant Browser 11.7 stahujte zde (1,9 MB, freeware)

Avant Browser

Avant Browser

Maxthon

Dalším z prohlížečů vystavěných na jádru Internet Exploreru je Maxthon. Oproti Internet Exploreru přidává Maxthon velké množství dodatečných funkcí jako například podporu ovládání prohlížeče gesty myší, ukládání dat z internetových formulářů pro jejich snadné opakované vyplňování, RSS čtečku, aliasy namísto internetových adres (pro rychlejší přístup k oblíbeným stránkám na internetu) nebo odstranění nepříjemných reklam a vyskakovacích oken ze stránek.

Užitečná je i funkce pro zrychlení načítání často navštěvovaných stránek. Dostupná je také řada zásuvných modulů s užitečnými funkcemi a rovněž i skiny pro změnu vzhledu internetového prohlížeče.

Maxthon 2.5.11 stahujte zde (5,8 MB, freeware)

Čeština pro Maxthon je k dispozici zde

Maxthon

Maxthon

OperaTor

Prohlížeč OperaTor, vystavěný na základu oblíbené Opery, se zaměřuje na maximální zabezpečení soukromí a anonymity uživatele. OperaTor je možné spouštět i bez instalace z USB klíčenek nebo paměťových karet. Prohlížeč za sebou pokaždé zamete stopy.

To znamená, že odstraní všechny pozůstatky po surfování na internetu (navštívené adresy, vyplněná jména a hesla, stažené soubory atd. Navíc jsou k dispozici i technologie pro skrytí identity uživatele na internetu.

OperaTor 3.4 stahujte ze Slunečnice zde (7,4 MB, freeware)

OperaTor

OperaTor

Flock

Prohlížeč Flock využívá stejné jádro jako Firefox, jeho specializací jsou oblíbené internetové služby a sociální sítě. Prostřednictvím internetového prohlížeče Flock získáte snadnější přístup ke svému účtu na Facebooku či Twitteru, navíc můžete i snadněji pracovat s obrázky a filmy na serverech jako Picasa, Flickr, YouTube a mnoha dalších. Flock zprostředkuje také rychlý přístup k vašemu blogu, například na serverech WordPress nebo Blogger.

Flock 2.5.5 stahujte ze Slunečnice zde (12,4 MB, freeware)

Flock

Flock

Wyzo

Další z prohlížečů vystavěných na stejném jádru jako rozšířený Firefox je Wyzo. Internetový prohlížeč Wyzo slibuje rychlé stahování dat z internetu, především díky integrovanému BitTorrent klientovi. Díky současnému stahování dat z více různých zdrojů se může stahování pomocí Wyzo skutečně výrazně zrychlit.

Záleží ovšem také na tom, jaký typ dat nejčastěji stahujete. Zajímavá je rovněž úvodní stránka prohlížeče, nabízející přímý přístup k vyhledávání v Googlu, Yahoo!, Wikipedii a dalších oblíbených zdrojích. Jinak jsou v prohlížeči k dispozici všechny standardní funkce pro procházení webu, které důvěrně známe z Firefoxu.

Wyzo 3.0.3 stahujte ze Slunečnice zde (14,1 MB, freeware)

Wyzo

Wyzo

Používáte některé z alternativních prohlížečů nebo důvěřujete spíše těm známějším a rozšířenějším? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Aplikace pro zdravý životní styl i kontrolu výdajů

Tablet vám pomůže i s fyzickou aktivitou

Aktualizovaná aplikace na správu poznámek získala například tmavý vzhled. Vyzkoušet můžete i software se zajímavým...

Software zdarma: zbarvení složek pro lepší orientaci či trezor na hesla

Ilustrační foto - barvy

Identifikujte složky ne podle názvu, ale podle barvy s programem Folder Painter. Chcete-li trezor pro hesla na PC,...

Aplikace najde a schová hanbaté fotky, jiná chce nahradit Office

Zkuste zabránit nepříjemnému překvapení.

Vyzkoušejte aplikaci, která vám připomene, že je čas jít spát. Další umožní zrcadlení notifikací mezi různými...

Najdete na iDNES.cz