Windows dobývá zpět ztracené pozice, Linux oslabuje

  • 125
Podle toho, jak se příznivci příznivci Linuxu stále hlasitěji vymezují proti Windows a objevují se stále novější verze Linuxu, by se mohlo zdát, že Linux Windows tvrdě válcuje. Opak je však pravdou. Zatímco Windows posílil své postavení na trhu, Linux naopak oslabil.

V současné době má kolem 98 procent počítačů v České republice některý z řady výrobků Microsoft Windows. Na konkurenci, představovanou především systémy Linux a operačními systémy společnosti Apple, tak zbývá zanedbatelný podíl. Příliš jiná situace není ani na mezinárodním poli, kde Windows ovládá zhruba 90 procent.

Ze sledování serveru Navrcholu.cz vyplývá, že situace na trhu operačních systémů, což jsou základní programy pro komunikaci mezi hardware a uživatelskými programy, je v tuzemsku dlouhodobě stabilní. "Podíly mezi hlavními skupinami operačních systémů se prakticky nemění," shrnul nedávno server.

Pozice Microsoftu na poli operačních systémů se začala upevňovat před deseti lety, kdy byl uveden operační systém Windows 95. "Uvedení Windows 95 bylo do značné míry přelomovým krokem," vzpomíná šéfredaktor serveru Lupa.cz Aleš Miklík. Za hlavní přínosy systému označil takzvaný multitasking, tedy souběžnou práci na více programech, dokonalejší podporu multimédií a později i webový prohlížeč. Nejen laici ocenili zjednodušení ovládání, k němuž postačilo poklepání myší.

Microsoft ale hlavně dokázal vnutit lidem představu, že počítače se přes jeho složitost vůbec nemusejí bát a že ovládat Windows je stejné jako třeba obsluhovat kávovar. "Byť je operační systém ve skutečnosti velmi komplikovaný, budí dojem jednoduchosti," řekl Miklík. "Z hlediska tehdejších alternativ a obvyklých finančních možností šlo o nejlepší volbu," míní skladatel hudby na počítači Roman Kyzlink.

Naproti tomu počítače Apple byly v 90. letech zejména v Evropě raritou, Linux postrádal uživatelskou přívětivost a OS/2 Warp se firmě IBM nedařilo prodávat. Postavení Microsoftu umocnilo přidání webového prohlížeče, který v původní verzi nebyl, protože Microsoft prý internetu příliš nevěřil. Přitom role internetu se stala klíčovou. "Rozvoj internetu a Windows 95 šel ruku v ruce," uvedl zakladatel vyhledávače Seznam.cz Ivo Lukačovič.

Podíl poslední verze Windows XP se za poslední půlrok v Česku rozšířil o deset procentních bodů na více než sedmdesátiprocentní zastoupení. "Tento posun není ničím překvapivým. Svou roli v tomto ohledu hraje jednak přirozená obnova softwaru a jednak marketingové úsilí společnosti Microsoft, která upřednostňuje právě nejnovější verzi," vysvětloval Tomáš Krause, vedoucí projektu Navrcholu.cz.

Počítačový trh se už připravuje na novinku. Česká verze operačního systému Windows Vista by se měla objevit příští rok na podzim. Vista je podle slov ředitele Microsoftu pro ČR a SR Jiřího Deváta z počátku srpna po 14 letech zcela nový operační systém. Měl by přinést bezpečnější práci s informacemi i údajně dosud nevídanou ochranu proti napadení. Přístup k práci s informacemi by měl být dokonce revoluční a grafika výrazně posílená, mimo jiné o zobrazení ve třech dimenzích. "Těžko říci, co skutečně Vista přinese. Ale rozhodně pozici Microsoftu neoslabí," podotkl Miklík.

Snažili jsme dát k situaci na trhu s operačními systémy slovo také společnosti Novell, která je jedním z největších distributorů Linuxu. Její vyjádření se nám bohužel nepodařilo  do uzávěrky získat.

Operační systém

prosinec 2004

červen 2005

Microsoft Windows

97,68

97,79

- MS Windows XP

60,87

70,52

- MS Windows 2000 

15,65

12,79

- MS Windows 98

16,67

11,39

- MS Windows Me

2,46

1,67

- MS Windows NT 4.0

1,08

0,62

- MS Windows 95

0,70

0,37

Linux a odvozené

1,39

1,18

Apple Mac

0,64

0,77

Jiné

0,29

0,26

Podíly operačních systémů na českém trhu v procentech

,