Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Microsoft dostane Windows na 16GB zařízení, ale musí je zkomprimovat

aktualizováno 
Tablety s kapacitou 16 GB měly zatím plnohodnotná Windows zapovězeny. Systém zabral tolik místa, že již na uživatele mnoho nezbylo. To se však má nyní změnit. Microsoft představil speciální komprimovanou verzi Windows, která se do tak malého prostoru může vejít.

Update pro Windows 8.1 umožní vytvořit komprimovanou verzi Windows, která se vejde do 3 GB | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Aby plnohodnotná Windows mohla běžet na menším disku, musel Microsoft nasadit speciální komprimaci. Díky ní vznikl systém označovaný jako Windows Image Boot (WIMBoot), který firma minulý týden představila na blogu. Jeho hlavní vlastností je, že i po instalaci na disku zůstává zkomprimovaný, a má tak zabrat pouze 3 GB prostoru.

Při instalaci Windows 8 na tabletu Surface zbylo na uživatele u 32GB SSD disku asi 16 GB a v případě 64GB disku kolem 45 GB. Pokrok je to tedy značný, a lidé tak nemusí mazat obnovovací část disku (Recovery Partition), aby získali asi 7 GB dalšího místa navíc, jak se občas dělo.

"WIM soubor (Install.wim) má kolem 3 GB. V konfiguraci s 16GB SSD stále zbývá více než 12 GB volného místa na disku (po odečtení z velikosti WIM a dalších souborů). A tento WIM soubor (který je pouze pro čtení), lze použít také jako obnovovací zálohu v případě, že chcete počítač vrátit zpět do původního stavu," píše na blogu marketingový manager Microsoftu Michael Niehaus.

Novinky ve Windows 8.1 Update

Nový systém sice bude zabalen na disku, ale pro uživatele se bude tvářit jako rozbalený. Půjde tak volně procházet mezi jeho složkami. Alespoň to slibuje Microsoft. Otázkou zůstává, jak se bude systému dařit na pomalých procesorech. Tedy zda bude systém muset neustále něco ze složky Windows rozbalovat a tím zatěžovat procesor, nebo se vše potřebné natáhne do mezipaměti a s ní bude systém převážně pracovat.

Základy v Longhornu

Microsoft u nově oznámeného systému využil technologii Windows Imaging (WIM), kterou vyvíjel ještě v systému s kódovým označením Longhorn. To bylo vývojové stádium Windows Vista, z něhož se však všechny nápady do konečného produktu nakonec nedostaly.

Dá se předpokládat, že nový Windows Image Boot bude pro výrobce převážně zdarma, protože se očekává, že bude nasazován především na menších zařízeních, které cílí na nízkou cenu. Microsoft právě minulý týden slíbil, že všechna zařízení s úhlopříčkou displeje pod 9 placů dostanou Windows zdarma.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz