Windows lusknutím prstů a e-mail bez spamu? Již brzy

  • 11
Rozhraní příštích Windows by mohlo podporovat komunikaci s počítačem prostřednictvím gestikulace. Intenzivně se rovněž pracuje na účinné antispammové ochraně. To vše a mnoho dalšího připravují výzkumné laboratoře Microsoftu.

Andrew Goldberg, zaměstnanec výzkumných laboratoří Microsoftu, poskytl americkému PC Worldu rozhovor o projektech, na nichž zde vědci pracují. Uvedl například, že rozhraní příštích Windows by mohlo podporovat komunikaci s počítačem prostřednictvím gestikulace.

Goldberg vysvětlil, že v rámci tzv. GWindows se soustřeďují spíše na pohyby rukou (jako je lusknutí prstů) než na sledování lidské tváře nebo pohybu očí. Kromě tohoto projektu se výzkumníci Microsoftu zabývají např. bojem proti spamu. Goldberg navrhuje, aby odeslání každého e-mailu bylo nutně spojeno s určitou výpočetní operací trvající řádově sekundy. Běžní uživatelé by tím nebyli příliš postiženi, firmy odesílající miliony spamů denně již ano. Ona povinná operace by se navíc neměla týkat e-mailů, jejichž odesilatel je uveden v příjemcově adresáři.

V praxi by tedy vše mohlo probíhat následujícím způsobem: A pošle e-mail B. Systém nejprve zjistí, zda se A nachází v adresáři B. Pokud ano, zpráva je bez dalšího doručena. V opačném případě systém požaduje, aby odesilatel provedl autorizační výpočet, a teprve poté se pošta dostane k adresátovi.

Další plány směřují k zefektivnění internetového vyhledávání. Technologie PageTurner by měla dokázat odlišit statické a často se měnící webové stránky. Indexovací roboti by díky tomu měli mít méně práce, současně by však dokázali rychle do svých databází zahrnout aktuální změny. Vědci z Microsoftu uvedli, že jen asi 7 % webových stránek bývá updatováno častěji než 1krát týdně.

Projekt TerraServer Storage by měl do sebe zahrnout velké množství informací geografického typu, map, satelitních snímků apod. Tyto informace by přitom měly být vzájemně provázány a doplněny dostatkem "metaúdajů" umožňujících efektivní vyhledávání. V Microsoftu pracují i na trochu podobném digitálním atlasu oblohy (SkyServer). Některé podobné projekty tvořené mimo Microsoft už existují i v on-line podobě, jedná se však pouze o počáteční fáze.

V laboratořích se samozřejmě vyvíjejí i technologie využívané v současném softwaru Microsoftu. Z poslední doby lze zmínit např. streamingové technologie zahrnuté do nové verze programu Windows Media Audio 9, stejně jako rozpoznávání psaného textu implementované do tabletů.

Článek přinášíme ve spolupráci s časopisem Computerworld.