Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Windows Media 8 - nový ještě kvalitnější formát od Microsoftu

  0:05aktualizováno  0:05
Kvalitu srovnatelnou s MP3 při třetinové velikosti souborů, video kompresi dosahující kvality "blízké DVD" při streamingu o rychlosti již 500kb/s a další zlepšení slibuje nový multimediální formát firmy Microsoft.

Nedlouho poté, co přišla firma RealNetworks s novou verzí svých multimediálních formátů jednotně označovaných jako RealMedia 8, nám představil svou "osmičku" také Microsoft. Kompresní technologie Windows Media Audio a Windows Media Video 8 (beta) jsou podobně jako RealMedia určeny zejména pro šíření zvuku a videa přes internet. Audio i video technologie Windows Media zaznamenaly díky dobré kvalitě značný úspěch a nová verze ji podle nadšených výkřiků (z Microsoftu) ještě překonává. Zlepšení kvality se týká audio i video složky formátu.

U dřívějších Windows Media uváděl Microsoft, že jeho formát dosahuje kvality zvuku odpovídající MP3 kompresi při poloviční velikosti souboru, nyní se jedná skoro o třetinu této velikosti. Windows Media Audio 8 má dosahovat "kvality blízké CD" už při rychlosti datového toku 48 kb/s. Rychlost 64 kb/s má zajistit "kvalitu CD".

Přestože výsledky testů, o něž se Microsoft opíral, byly mnohokrát zpochybněny, pokrok je zřejmý a má velký význam pro využití při streamingu. Vlastní úsudek si můžete utvořit poslechem vybraných ukázek, které naleznete na stránce www.microsoft.com/windows/windowsmedia/en/compare/audio.asp. Pro srovnání je k dispozici originální nekomprimovaný WAV soubor a soubory formátu RealAudio se stejnou rychlostí datového toku jako ukázky Windows Media. Konkurence od RealNetworks se o novém formátu Microsoftu vyjádřila s despektem. Podle jejího prohlášení se u Windows Media změnilo pouze číslo verze a technologie nabízí to, co je uživatelům RealMedia dostupné dlouhé měsíce.

Stejný či ještě větší pokrok než zvuková složka má podle Microsoftu přinést Windows Media Video 8. Pro označení jeho kvality používá firma opět neurčitou a poněkud zavádějící formulaci "kvalita blízká DVD" (rozlišení 640×480). Této kvality by mělo video dosáhnout při širokopásmovém internetovém připojení a rychlosti 500 kb/s. Při datovém toku 250 kb/s má Windows Media Video nabídnout kvalitu "blízkou VHS" (rozlišení 320×240). Windows Media Video (které využívá kompresi MPEG-4) by se mělo stát nejlepším formátem pro filmy určené ke stahování z internetu. Stejně jako u zvuku si můžete sami vyzkoušet ukázky (na stránce www.microsoft.com/windows/windowsmedia/en/compare/video.asp).

Nová technologie zachovává zpětnou kompatibilitu s předcházející verzí formátu Windows Media a s programy Microsoft Windows Media Player, Microsoft Windows Media Player v. 7 a v. 6.4, které jsou základními přehrávači pro nové i starší verze Windows. Na rozdíl od formátu RealMedia 8 není nutné pro Windows Media Audio provádět upgrade přehrávače, pro Windows Media Video přehrávač nainstaluje aktualizaci automaticky z internetu.

Od pátku 15. prosince je možné na stránkách Microsoftu volně stáhnout kodér (Windows Media Encoding Utility Beta), který umožní převádět zvuk a video do nového formátu. Kodér má být také součástí připravované nové verze operačního systému Windows (Whistler).

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Šest novinek v jarním vylepšení Windows 10 Spring Creators Update

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Microsoft vypouští novou verzi Windows 10. Přináší řadu změn, které nejsou sice zcela převratné, ale na druhou stranu...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Najdete na iDNES.cz