Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Windows Media Player 7 Technology Preview - bod pro MS

  0:19aktualizováno  0:19
Nový přehrávač od Microsoftu vzbudil velkou pozornost, přestože se jedná pouze tzv. technology preview, které má pouze předvést budoucí možnosti programu. Jaké převratné novinky nám tedy softwarový gigant nabízí v oblasti multimediálních přehrávačů?
Nebývá zvykem rozsáhle se zabývat programy, které nedosáhly finálního stádia a dokonce ani postoupily k beta testování, ale tentokrát musíme udělat výjimku. Nový přehrávač od Microsoftu totiž vzbudil velkou pozornost, přestože se jedná pouze tzv. technology preview určené pro vývojáře. Microsoft však, jak jsme vás již informovali, tuto verzi zveřejnil také na svém serveru, takže je k dispozici i široké veřejnosti.

Rozhodli jsme se proto podrobněji podívat na to, co můžeme od nového přehrávače očekávat. Na to, že se nejedná ani o beta verzi, je program překvapivě stabilní a plně funkční. Windows Media Player 7 Technology Preview se dá jednoduše nainstalovat i odinstalovat, takže se nemusíte bát problémů s operačním systémem. Dosavadní Windows Media Player zůstane na disku. Můžete si vybrat, které součásti nainstalovat. Plná instalace vyžaduje 17 MB místa na pevném disku.

První rozdíl vás uhodí do očí hned po spuštění. Místo šedivého obdélníku se objeví velký panel elegantního vzhledu. Okno se dá spustit v plném módu nebo v kompaktním módu, který nezabírá tolik místa na ploše. Okno je řešeno jako televizní obrazovka, ve které se zobrazuje video a v případě zvukových souborů doprovodné grafické (vizualizační) efekty. Microsoft se (opět) inspiroval u konkurenčních programů a zavedl možnost individuální úpravy vzhledu přehrávače pomocí skinů. Změny se však rozhodně neomezují pouze na design.

Poté co Microsoft přišel s vlastními kodeky pro komprimované audio i video, bylo pouze otázkou času, kdy se vrhne i na pole přehrávačů. Windows Media Player začínal jako součást operačního systému Windows. Dnes je ho možné zdarma stáhnout podobně jako jiné komponenty (Internet Explorer). V posledních verzích se přehrávač razantně vylepšil v kvalitě přehrávání a zejména v počtu přehrávaných formátů, mezi nimiž samozřejmě nechybí MP3. Za celou dobu se však neprakticky nezměnilo ovládání, které není příliš komfortní a neposkytuje žádné pomocné funkce. Proto je přehrávač používán hlavně k přehrávání video formátů, pro něž neexistuje tolik kvalitních přehrávačů jako pro MP3. S novou sedmou verzí však bude vše jinak.

Windows Media Player 7 přináší tyto zásadní novinky:

 • Jediný přehrávač pro přehrávání CD, audio i video souborů, streamingu a internetového radia
 • Digitální kopírování CD na pevný disk
 • Knihovna médií - organizování souborů, streamingu i rádií z jediného místa
 • Internetový průvodce médii - hledání, stahování a přehrávání audia a videa z Internetu s vazbou na server Microsoftu WindowsMedia.com
 • Internetový radio tuner pro rychlý přístup k rozhlasovým stanicím využívajícím formaát WMA
 • Nový design s jednoduchým uživatelským rozhraním
 • Podpora přenosných zařízení a ukládacích médií - schopnost přenosu hudebních souborů z PC do přenosných přehrávačů, Palm PC a zapisovaček paměťových karet Compact Flash
 • Vizualizace hudby - měnitelná 2D a 3D animace zvuku
 • Vylepšené ovládání vlastností videa i zvuku - desetipásmový grafický ekvalizér a ovládání obrazu, které zahrnuje jas, kontrast a barvu
 • Podpora skinů - možnost změnit vzhled uživatelského rozhraní podle libosti. Použitá technologie využívá internetové standardy jako je XML a JavaScript.
 • AMG informace o albech a interpretech - internetový přístup k informacím od hudební databáze All Music Guide

Výčet funkcí jasně ukazuje, že nový produkt nebude pouhým přehrávačem, ale "all in one jukeboxem", komplexním programem pro hledání, přehrávání, vytváření a organizování digitálních multimédií. Podobně jako v oblasti systémů pro poskytování internetového audia a videa on-line je i zde hlavním rivalem Microsoftu firma RealNetworks se svým Real Jukeboxem. Pro zajímavost - Windows Media Player neobsahuje kodeky pro formát RealMedia.

Kromě řady digitálních formátů, přehrávač konečně pohltil i funkci CD přehrávače. Nevyužívá ovšem informace o CD, které dosavadní přehrávač ukládal v souboru cdplayer.ini. Program umožňuje digitální přehrávání zvukových CD přímým načítáním dat, aniž by byl potřeba audio kabel propojující mechaniku CD-ROM se zvukovou kartou. Tento způsob přehrávání poskytuje nejkvalitnější zvuk, ale klade větší nároky na mechaniků CD-ROM.

WMP 7 je "all in one řešení", proto musí poskytnout vše potřebné k vytváření vlastních zvukových souborů. Autoři přidali programu možnost grabování CD a jejich kódování do vlastního formátu Microsoftu WMA (Windows Media Audio) v kvalitě 64 - 160 kb/s. V nabídce CD audio se zobrazují stopy zvukového CD. Stačí zvolit Copy a skladby se rychle uloží ve formátu WMA do vaší knihovny hudebních souborů. Informace o CD je program schopen získat z Internetu.

Přehrávač je všestranně propojen s Internetem. Automaticky sleduje updaty, umožňuje stahovat vizualizační pluginy a skiny. S programem lze přehrávat internetové rádio a soubory z Internetu. Funkce Media Guide vám pomůže na Internetu vyhledat multimediální soubory. S pomocí Radio Tuneru zase lehce naladíte spoustu internetových rozhlasových stanic: Jejich adresy se stávají součástí knihovny multimediálních souborů a odkazů.

Skiny se uplatňují pouze v kompaktním modu přehrávače. Kromě základního nastavení si můžete vyzkoušet další grafická schémata včetně vzhledu dosavadní verze. Skin ve tvaru odporně zelené hlavy je opravdu nezapomenutelný. Vybrat si je možno i z více vizulizačních efektů.

WMP konečně přináší možnost sestavit pořadí skladeb k přehrávání - playlist. Z playlistů je možné vytvářet seznamy vyšší úrovně - knihovny (Library). V pravém horním rohu přehrávače je možno přepínat mezi playlisty ve vaší knihovně. Narozdíl od současné verze však zatím nefunguje přehrávání z playlistů vytvořených přehrávačem Winamp. Pokud si vyberete funkci Media Library, program nejprve vyhledá na discích dostupné zvukové a video soubory a setřídí je podle alb a interpretů.

Je zřejmé, že Microsoft nehodlá pouze zvítězit se svým formátem v konkurenci různých komprimačních metod, ale že se rozhodl razantně vstoupit i do oblasti multimediálních přehrávačů, již dosud přenechával konkurenci. Zda se mu podaří v oblasti, v níž panuje obrovská konkurence, dosáhnout podobného úspěchu, jako v souboji o internetový prohlížeč s firmou Netscape, ukáže čas. Zatím je jasné, že přibude další integrovaný multimediální program, který bude zdarma. Jeho síla je v propracované podpoře video formátů, využítí vlastní slibné technologie Windows Media a v propojení s Internetem. Zapomenuta nebyla ani velmi diskutovaná otázka ochrany autorských práv. Již dříve Microsoft vyhlásil zabudování bezpečnostních standardů podle SDMI a podporu vlastního systému distribuce placené digitalizované hudby. Cenou za množství nových funkcí budou mnohem větší systémové požadavky programu proti dosavadní poměrně nenáročné verzi.

Ne všechno samozřejmě u této "alfa verze" funguje dokonale. Při zkoušení nezpůsobilo technology preview větší problémy, hladký chod může ovšem záležet také na konkrétní konfiguraci počítače a jeho výkonu. V každém případě jej berte za ukázku možností budoucího programu, nikoliv za hotový software. Finální verze programu by měla být k dispozici koncem roku. Pro ty, kteří nechtějí čekat a mají zájem Windows Media Player 7 Technology Preview vyzkoušet, jsme umístili instalační soubor na náš server. Soubor si můžete stáhnout i ze stánek Microsoftu, kde naleznete i podrobného průvodce programem a další zajímavosti.

Výrobce: Microsoft
Website: www.microsoft.com
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Download: http://download.technet.cz/soubory/wmp7_preview.zip (6,1 MB)

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Najdete na iDNES.cz