Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Windows Media Player 7 Technology Preview - bod pro MS

  0:19aktualizováno  0:19
Nový přehrávač od Microsoftu vzbudil velkou pozornost, přestože se jedná pouze tzv. technology preview, které má pouze předvést budoucí možnosti programu. Jaké převratné novinky nám tedy softwarový gigant nabízí v oblasti multimediálních přehrávačů?
Nebývá zvykem rozsáhle se zabývat programy, které nedosáhly finálního stádia a dokonce ani postoupily k beta testování, ale tentokrát musíme udělat výjimku. Nový přehrávač od Microsoftu totiž vzbudil velkou pozornost, přestože se jedná pouze tzv. technology preview určené pro vývojáře. Microsoft však, jak jsme vás již informovali, tuto verzi zveřejnil také na svém serveru, takže je k dispozici i široké veřejnosti.

Rozhodli jsme se proto podrobněji podívat na to, co můžeme od nového přehrávače očekávat. Na to, že se nejedná ani o beta verzi, je program překvapivě stabilní a plně funkční. Windows Media Player 7 Technology Preview se dá jednoduše nainstalovat i odinstalovat, takže se nemusíte bát problémů s operačním systémem. Dosavadní Windows Media Player zůstane na disku. Můžete si vybrat, které součásti nainstalovat. Plná instalace vyžaduje 17 MB místa na pevném disku.

První rozdíl vás uhodí do očí hned po spuštění. Místo šedivého obdélníku se objeví velký panel elegantního vzhledu. Okno se dá spustit v plném módu nebo v kompaktním módu, který nezabírá tolik místa na ploše. Okno je řešeno jako televizní obrazovka, ve které se zobrazuje video a v případě zvukových souborů doprovodné grafické (vizualizační) efekty. Microsoft se (opět) inspiroval u konkurenčních programů a zavedl možnost individuální úpravy vzhledu přehrávače pomocí skinů. Změny se však rozhodně neomezují pouze na design.

Poté co Microsoft přišel s vlastními kodeky pro komprimované audio i video, bylo pouze otázkou času, kdy se vrhne i na pole přehrávačů. Windows Media Player začínal jako součást operačního systému Windows. Dnes je ho možné zdarma stáhnout podobně jako jiné komponenty (Internet Explorer). V posledních verzích se přehrávač razantně vylepšil v kvalitě přehrávání a zejména v počtu přehrávaných formátů, mezi nimiž samozřejmě nechybí MP3. Za celou dobu se však neprakticky nezměnilo ovládání, které není příliš komfortní a neposkytuje žádné pomocné funkce. Proto je přehrávač používán hlavně k přehrávání video formátů, pro něž neexistuje tolik kvalitních přehrávačů jako pro MP3. S novou sedmou verzí však bude vše jinak.

Windows Media Player 7 přináší tyto zásadní novinky:

 • Jediný přehrávač pro přehrávání CD, audio i video souborů, streamingu a internetového radia
 • Digitální kopírování CD na pevný disk
 • Knihovna médií - organizování souborů, streamingu i rádií z jediného místa
 • Internetový průvodce médii - hledání, stahování a přehrávání audia a videa z Internetu s vazbou na server Microsoftu WindowsMedia.com
 • Internetový radio tuner pro rychlý přístup k rozhlasovým stanicím využívajícím formaát WMA
 • Nový design s jednoduchým uživatelským rozhraním
 • Podpora přenosných zařízení a ukládacích médií - schopnost přenosu hudebních souborů z PC do přenosných přehrávačů, Palm PC a zapisovaček paměťových karet Compact Flash
 • Vizualizace hudby - měnitelná 2D a 3D animace zvuku
 • Vylepšené ovládání vlastností videa i zvuku - desetipásmový grafický ekvalizér a ovládání obrazu, které zahrnuje jas, kontrast a barvu
 • Podpora skinů - možnost změnit vzhled uživatelského rozhraní podle libosti. Použitá technologie využívá internetové standardy jako je XML a JavaScript.
 • AMG informace o albech a interpretech - internetový přístup k informacím od hudební databáze All Music Guide

Výčet funkcí jasně ukazuje, že nový produkt nebude pouhým přehrávačem, ale "all in one jukeboxem", komplexním programem pro hledání, přehrávání, vytváření a organizování digitálních multimédií. Podobně jako v oblasti systémů pro poskytování internetového audia a videa on-line je i zde hlavním rivalem Microsoftu firma RealNetworks se svým Real Jukeboxem. Pro zajímavost - Windows Media Player neobsahuje kodeky pro formát RealMedia.

Kromě řady digitálních formátů, přehrávač konečně pohltil i funkci CD přehrávače. Nevyužívá ovšem informace o CD, které dosavadní přehrávač ukládal v souboru cdplayer.ini. Program umožňuje digitální přehrávání zvukových CD přímým načítáním dat, aniž by byl potřeba audio kabel propojující mechaniku CD-ROM se zvukovou kartou. Tento způsob přehrávání poskytuje nejkvalitnější zvuk, ale klade větší nároky na mechaniků CD-ROM.

WMP 7 je "all in one řešení", proto musí poskytnout vše potřebné k vytváření vlastních zvukových souborů. Autoři přidali programu možnost grabování CD a jejich kódování do vlastního formátu Microsoftu WMA (Windows Media Audio) v kvalitě 64 - 160 kb/s. V nabídce CD audio se zobrazují stopy zvukového CD. Stačí zvolit Copy a skladby se rychle uloží ve formátu WMA do vaší knihovny hudebních souborů. Informace o CD je program schopen získat z Internetu.

Přehrávač je všestranně propojen s Internetem. Automaticky sleduje updaty, umožňuje stahovat vizualizační pluginy a skiny. S programem lze přehrávat internetové rádio a soubory z Internetu. Funkce Media Guide vám pomůže na Internetu vyhledat multimediální soubory. S pomocí Radio Tuneru zase lehce naladíte spoustu internetových rozhlasových stanic: Jejich adresy se stávají součástí knihovny multimediálních souborů a odkazů.

Skiny se uplatňují pouze v kompaktním modu přehrávače. Kromě základního nastavení si můžete vyzkoušet další grafická schémata včetně vzhledu dosavadní verze. Skin ve tvaru odporně zelené hlavy je opravdu nezapomenutelný. Vybrat si je možno i z více vizulizačních efektů.

WMP konečně přináší možnost sestavit pořadí skladeb k přehrávání - playlist. Z playlistů je možné vytvářet seznamy vyšší úrovně - knihovny (Library). V pravém horním rohu přehrávače je možno přepínat mezi playlisty ve vaší knihovně. Narozdíl od současné verze však zatím nefunguje přehrávání z playlistů vytvořených přehrávačem Winamp. Pokud si vyberete funkci Media Library, program nejprve vyhledá na discích dostupné zvukové a video soubory a setřídí je podle alb a interpretů.

Je zřejmé, že Microsoft nehodlá pouze zvítězit se svým formátem v konkurenci různých komprimačních metod, ale že se rozhodl razantně vstoupit i do oblasti multimediálních přehrávačů, již dosud přenechával konkurenci. Zda se mu podaří v oblasti, v níž panuje obrovská konkurence, dosáhnout podobného úspěchu, jako v souboji o internetový prohlížeč s firmou Netscape, ukáže čas. Zatím je jasné, že přibude další integrovaný multimediální program, který bude zdarma. Jeho síla je v propracované podpoře video formátů, využítí vlastní slibné technologie Windows Media a v propojení s Internetem. Zapomenuta nebyla ani velmi diskutovaná otázka ochrany autorských práv. Již dříve Microsoft vyhlásil zabudování bezpečnostních standardů podle SDMI a podporu vlastního systému distribuce placené digitalizované hudby. Cenou za množství nových funkcí budou mnohem větší systémové požadavky programu proti dosavadní poměrně nenáročné verzi.

Ne všechno samozřejmě u této "alfa verze" funguje dokonale. Při zkoušení nezpůsobilo technology preview větší problémy, hladký chod může ovšem záležet také na konkrétní konfiguraci počítače a jeho výkonu. V každém případě jej berte za ukázku možností budoucího programu, nikoliv za hotový software. Finální verze programu by měla být k dispozici koncem roku. Pro ty, kteří nechtějí čekat a mají zájem Windows Media Player 7 Technology Preview vyzkoušet, jsme umístili instalační soubor na náš server. Soubor si můžete stáhnout i ze stánek Microsoftu, kde naleznete i podrobného průvodce programem a další zajímavosti.

Výrobce: Microsoft
Website: www.microsoft.com
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Download: http://download.technet.cz/soubory/wmp7_preview.zip (6,1 MB)

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Netradiční spořiče monitoru, které si zamilujete

Ilustrační foto

Nejen pro milovníky industriálního designu, ale také vyznavače sci-fi, lega či vizuálních efektů jsme vybrali povedené...

Najdete na iDNES.cz