Windows Media Player 8 krade vaše údaje a odesílá je "domů"!

  • 17
Moderní softwarové přehrávače umožňují uživateli, aby si údaje o právě přehrávaném filmu či hudbě stáhl z internetu. Člověk tak nemusí ručně zadávat název, interpreta a další informace a ušetří spostu času. Ale co když z internetu údaje nejen získáváte, ale také nedobrovolně zanecháváte?
Člověk je od přírody poněkud líný tvor a tak využije každé příležitosti, jak si ulehčit práci. A zvláště pokud se chce bavit, rád by to dělal bez zbytečné práce navíc. Příkladem může klidně být přehrávání DVD filmů, hudby a dalších multimediálních souborů na počítači. V dřevních dobách člověk, který chtěl mít přehled o své diskografii musel postupně všechny potřebné údaje přepsat. Nyní většina přehrávačů dokáže tyto informace získat přímoz internetu.

Co „umí“ osmá verze WMP?

Také nový Windows Media Player (WMP) v osmé verzi, který je v podstatě součástí Windows XP, umí stáhnout z internetu informace k CD a nově i k DVD. To by patrně ještě bylo v pořádku, co ale zarazí jsou informace, které před nedávnem zveřejnila tisková agentura AP.

Tento přehrávač médií společnosti Microsoft si totiž vytváří na disku log file, což je soubor do kterého si zapisuje všechny soubory, které byly jeho prostřednictvím spuštěny. Na první pohled se zdá taková informace neškodná, prostě máte na svém disku záznam o všech filmech, písních, klipech a všem ostatním co prošlo WMP8.

Vadit však může skutečnost, že se nelze nijak takového souboru zbavit. Neleze jej nijak zakázat a pokud jej uživatel odstraní, tak způsobí chybu ve WMP. To v podstatě znamená, že je uživatel, pokud používá Windows Media Player, odsouzen mít ve svém počítači neustále informace o tom, jakým způsobem se baví a pouze doufat, že se k těmto informacím nikdo nepovolaný nedostane.

Problém má i další dimenzi. Na tu upozornil Richad Smith ze serveru Computerbytesman. Jedná se o skutečnost, že při přehrávání DVD filmů se program pokaždé připojuje na server Microsoftu, aby odtud získal údaje o filmu. Ale nejen, že si něco z webu odnese, ale navíc na něm něco zanechá. To něco je identifikační číslo přehrávače, které ve spojení s informací o přehrávaném souboru, může Microsoftu přinést kompletní přehled všech souborů přehraných na konkrétním počítači. Navíc díky jednoznačnému identifikátoru, který se může nekontrolovaně odeslat při jakékoliv interakci s internetovými stránkami Microsoftu (třeba k přihlašování se k odběru konference), je snadné k tomuto identifikátoru přiřadit příslušnou e-mailovou adresu.

Jak se bránit

Jednou z možností je používat nějaký jiný přehrávač multimédií, ale ani tady si nemůže člověk být jistý, zda je v tomto smyslu software bezpečný. Není to tak dávno, co bylo zjištěno, že jeden poskytovatel kabelového připojení na internet, o svý uživatelích schraňoval informace o jimi navštívených stránkách. Takže k určité dávce skepticizmu tu je místo.

Další obranou je instalace firewallu, který bude kontrolovat veškerou komunikaci počítače s internetem. Jeden je přímo dodáván s Windows XP, ale záleží na konkrétním uživateli, nakolik bude tomuto programu důvěřovat. Pokud jste již nějaký takový ochranný systém instalovali, možná jste narazili na problém neustálých požadavků různých součástí Windows na komunikaci se stránkami Microsoftu. Což důvěře sotwarovému gigantu příliš nepomáhá. 

Třetí možností, je internetová abstinence, ale to bylo poněkud drastické řešení.