Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Windows Vista: Jak si z omalovánek udělat normální „wokna“

aktualizováno 
Toužíte po operačním systému Windows Vista, ale nahání vám strach jeho nové grafické prostředí? Ničeho se neobávejte. Klidně si Windows Vista nainstalujte a my vám ukážeme, jak tento nový počin z dílen Billa Gatese změnit do klasického grafického kabátku.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Rozhodnete-li se k upgradu svého starého operačního systému Microsoft Windows na Windows Vista, potom budete mít jistě celou řadu otázek: Bude na mém počítači fungovat? Je výkon mého PC dostatečný? Co programy? Poběží mi na něm všechny co používám? Budu ho umět nainstalovat? Je v něm tolik nových funkcí a vlastností, vyznám se v nich? A co vzhled? Vždyť to jsou zcela jiné omalovánky, než moje Windows 2000 či Windows XP, ve kterých jsem pracoval do teď.

Na všechny tyto otázky vám dnes neodpovíme. Zaměříme se však na tu poslední, kterou je uživatelský vzhled Windows Vista. Nejde-li vám totiž o jejich vzhled, ale o jejich nové funkce a chcete-li mít modernější a bezpečnější systém, proč potom používat omalovánky?

Celou řadu odpovědí na ty předchozí otázky můžete nalézt buď na informačním webu Microsoftu – Windows Vista CZ (informace jsou v češtině) či v našem článku První dojmy a obrázky z českých Windows Vista a také Máte otázky k Windows Vista? Možná už jsou zodpovězeny. Web Microsoftu odpovídá nejen na řadu otázek, ale dokonce vám pomůže s výběrem té správné verze Windows Vista pro vaši potřebu. Nechybí ani ukázka systému, informace o funkcích, či zakoupení licence a informace o upgradu ze stávajícího systému.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista

Chcete-li si být jisti, že Vista pošlape i na vašem počítači, a to aniž byste museli vylepšovat stávající hardwarovou konfiguraci, potom si přečtěte tuto stránku. Na ní naleznete instrukce, jak otestovat PC a budete mít možnost stáhnout si aplikaci, která vaše stávající Windows XP proklepne a vytvoří srozumitelnou zprávu obsahující všechny zjištěné problémy s kompatibilitou systému, zařízeními a programy. Rovněž doporučí způsoby jejich řešení. Jestliže instalujete nový systém na stávající, potom si nemusíte dělat starosti s přesunem vašich dat. Avšak pokud ho instalujete na nový PC či chcete provozovat současně obě verze Windows (tedy jak XP, tak i Vista), potom se vám bude hodit program Migrace profilu uživatele. Ten automaticky přenese položky, jako například:

- uživatelské účty
- soubory a složky
- e-mailové zprávy, nastavení a kontakty
- fotografie, hudbu a videa
- nastavení systému Windows
- programové datové soubory a nastavení
- nastavení internetu

Více informací o službě Migrace profilu uživatele naleznete na této speciální stránce.

Kromě zářivého rozhraní a lákavých funkcí se ale Vista vyznačuje vyššími hardwarovými nároky. Tato na první pohled „převlečená iXPéčka“ však nemusí vyhovovat všem a proč PC zbytečně zatěžovat grafikou? Jak se vrátit ke starému vzhledu? Pojďte se podívat, jak je změnit do klasického nastavení krok za krokem.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista


Šok první – nelíbí se mi téma Vista
Téma Windows Vista je přizpůsobeno na novou grafickou vizualizaci. Ta však bere poměrně dosti hardwarových prostředků PC. Jejich odstraněním je snížíte a navíc vás nebudou „omalovánky“ při práci rozptylovat.

Klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu Windows a vyberte tlačítko Přizpůsobit (dříve pojmenované jako Vlastnosti).

Zbavte se nového kabátku Windows Vista

Poklikejte na Motivy. V novém okně Nastavení motivů (dříve Zobrazení - vlastnosti, akorát bez dalších karet) vyberte z roletkového menu Klasické nastavení a klikněte na OK. Během několika vteřin dojde ke změně a Vista budou mít vzhled Windows 2000.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista


Šok druhý – hlavní lišta
Hlavní lišta Windows je hlavním rozcestníkem pro práci se systémem. Grafická změna na tu původní je velmi jednoduchá.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista

Klikněte na hlavní liště pravým tlačítkem a vyberte volbu Vlastnosti. V nabídce Vlastnosti Hlavního panelu a nabídky Start na první kartě hlavní panel, odškrtněte volby Uzamknout hlavní panel a Seskupovat podobná tlačítka hlavního panelu.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista

Přepněte se na kartu Nabídka Start. Zde vyberte volbu Klasická nabídka Start a klikněte na tlačítko Vlastní. Odškrtněte tlačítko používat individuální nabídky a zatrhněte V nabídce Start zobrazovat malé ikony.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista

Na kartě Oblast oznámení odškrtněte volbu Skrýt neaktivní ikony a definujte si, které systémové funkce chcete zobrazovat (hodiny, hlasitost, síť a napájení). V poslední záložce zatrhněte volbu snadné spuštění. Nyní klikněte na tlačítko OK, čímž provedené změny aplikujete.

Šok třetí – kde jsou systémové ikonky z plochy
Na pracovní plochu si můžete umístit celou řadu ikonek pro spouštění programů a dokumentů. Přidejte k nim i Tento počítač, Dokumenty a další, které se na ní standardně nenachází.

Ikonky se na ploše objevily již nyní. A to díky změně nabídky Start na klasickou nabídku Start. Nechcete-li však nabídku měnit, můžete ikonky na plochu dodat i dalším způsobem. Klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a z kontextového menu vyberte Přizpůsobit. V otevřeném okně klikněte na levé straně na odkaz Změnit ikony plochy. V dalším okně zvolte ikonky, které chcete používat na ploše. Budete-li chtít, můžete si vybrat jejich vlastní vzhled.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista

Šok čtvrtý – postraní panel
Postranní panel systému Windows je nová funkce Vista. Tento podlouhlý vertikální panel zobrazující se po straně plochy počítače obsahuje mini programy nazývané miniaplikace, které poskytnou okamžité informace a přístup k nejčastěji používaným nástrojům. Můžete je například použít k zobrazení obrázků v prezentaci, prohlížet průběžně aktualizované novinové titulky a kontakty.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista

Chcete jeho zobrazování zrušit? Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku v systémové oblasti a vyberte volbu Vlastnosti. V novém okně odškrtněte volbu Zobrazovat postranní panel při spuštění systému Windows.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista

Šok pátý – kam zmizela hlavní nabídka z panelu nástrojů
Ve Windows Exploreru, tedy Průzkumníku Windows (a nejen v něm) jste jistě byli zvyklí na hlavní nabídku obsahující volby Soubor, Upravit, Zobrazit, Nástroje a Nápověda. Ta je nyní standardně skryta.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista

Chcete-li ji zobrazit, stačí použít buď klávesu Alt, anebo F10. Trvalého zobrazení docílíte vybráním Možnosti složky v menu Nástroje. Zde klikněte na kartu Zobrazení a zatrhněte volbu Vždy zobrazovat nabídky.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista

Zbavte se nového kabátku Windows Vista

Šok šestý – také hlavní nabídka v IE 7 tu není
I v Internet Exploreru (již ve verzi 7) chybí hlavní nabídka v panelu nástrojů.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista

Přidat ji můžete opět jednoduchým způsobem. Klikněte pravým tlačítkem myši kdekoliv na liště IE7 a v kontextovém menu klikněte na položku Řádek nabídek. Lišta se opět objeví.

Zbavte se nového kabátku Windows Vista

Závěrem
Těchto několik drobných kroků by mělo vést k tomu, aby se z Windows Vista staly zase vaše staré, graficky známé Windows. V nich se vám jistě lépe orientuje, víte co kde najít a díky tomu si možná na nové vlastnosti a funkce rychleji zvyknete. Budete-li chtít kdykoliv vrátit zpět grafiku Vista, můžete tak opět učinit s tímto naším návodem.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz