Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Windows XP…a co bude dál? Je toho víc než dost.

  5:00aktualizováno  5:00
Pomalu, avšak jistě prosakují informace, co bude následovat po nedávno uvedeném OS Windows XP. Možná jeho Second Edition, určitě však následovník “ikspéček” Longhorn a poté Blackcomb. Pokud si myslíte, že XP jsou revoluční, budete vyvedeni z omylu.

Pomalu, avšak jistě prosakují informace, co bude následovat po nedávno uvedeném OS Windows XP. Možná jeho Second Edition, určitě však následovník “ikspéček” Longhorn a poté Blackcomb. Pokud si myslíte, že XP jsou revoluční, budete vyvedeni z omylu.Windows "Longhorn" - možná podoba

Mohlo by se zdát, že po - v mnoha směrech revolučních Windows XP (alespoň tak tvrdí Microsoft, o revoluci nechť si každý obrázek udělá sám) - se Microsoft bude soustředit především na jejich vylepšování. Každý nový produkt má své mouchy a “ikspéčka” to již ukázala svou ostudnou chybou, po jejímž objevení a dokonce zájmu samotné FBI musel být Microsoftem vydán opravný patch. Chyba mimo jiné umožňovala průnik do uživatelova počítače.
Kdo však dění okolo Microsoftu sleduje trochu bedlivěji (a není myšleno dění na poli soudním), zřejmě něco ví o technologii .NET, se kterou společnost již delší dobu koketuje.
Na veletrhu CES, který před třemi týdny proběhl, byl představen první - pro běžného uživatele zajímavý - produkt technologii .NET využívající. Miro, jeden z produktů projektu eHome, by měl zprostředkovávat i umožnit sdílet veškeré zábavní a multimediální vybavení domácnosti či propojení s internetem a využívání všech jeho výhod. Dít by se tak mělo za pomoci tablet PC, jeho bezdrátového propojení s desktopem a pro tento účel speciálně vyvíjeným operačním systémem Freestyle, který vychází z Windows XP.
Vize sice pěkná, ovšem při představě, že po zatuhnutí systému dojde k odmražení plné ledničky či dalším nepříjemnostem, zatím nepříliš reálná. Windows "Longhorn" - možný padělek

Klasickým operačním systémem, který by měl nahradit současné Windows XP, je jejich Second Edition, druhé vydání. Podobné bylo již u Windows 98 (po SE následovala ještě Milénia). I v případě “ikspéček” se počítá s některými vylepšeními. Není přesně známo jakými, ovšem podpora USB 2.0, technologie Bluetooth či FireWire by měla být samozřejmostí. Ve Windows XP jmenované “vychytávky” zastoupeny nejsou. O Second Edition se toho moc neví, možné také je, že místo tohoto upgradu systému bude vydán pouze rozsáhlý Service Pack.

Jisté je, že přímým následovníkem Windows XP by měl být systém s kódovým označením “Longhorn”. Jeho neustále posouvaný termín vydání se ustálil na roku 2003. Tato verze operačního systému by měla obsahovat plnou podporu DVD-RAM a DVD-R. Za rok by totiž podle prognóz neměl být větší problém (cenový i technologický) s vypalováním DVD disků, a toho si je Microsoft vědom.
Systém ne nepodobný Windows XP by měl obsahovat také vylepšení programu Movie Maker, sloužícího k úpravě audio a video stop.
Revoluční by měla být nová verze multimediálního přehrávače Media Player. Corona, jak jeho název zní, by měl podporovat novou technologii streamování Fast-Stream, která výrazně urychlí načítání a přehrávání audia či videa z internetu. Mnohem lepší by měl být automatický update operačního systému z internetu.Windows "Longhorn" - padělek

Ovšem také Longhorn je pouze jakousi předzvěstí opravdu revolučního operačního systému. Tím by měly být Windows s kódovým označením “Blackcomb”. Ten měl být původně představen již v roce 2002, nyní se počítá s rokem 2005 a není vyloučeno, že i ten se finálním nestane.
O co tedy v “Blackcomb” půjde? V tomto operačním systému by měla být již plně integrována služba .NET a celý systém by v podstatě pracoval na internetové bázi. Až v tomto systému by se měla naplno uplatnit hlavní idea Microsoftu - vše se bude provozovat přes web. I operační systém, uživatel jej bude mít v podstatě předplacený a také všechny služby budou fungovat na této formě. Ostatně Office na bázi předplacenky si uživatelé mohou vyzkoušet již nyní, není nutné mít na počítači nainstalován žádný produkt, za paušál je možné využívat po stanovenou dobu všech výhod kancelářského softwaru. A na tomto principu by za pár let měla fungovat většina produktů Microsoftu, operační systém nevyjímaje.
S revoluční podobou softwaru vzniká také zcela jiný požadavek na bezpečnost uživatele. Zde bude mít Microsoft asi nejvíce práce, a zřejmě právě proto apeloval Gates ve svém e-mailu na zaměstnance společnosti, aby se právě na bezpečnost zaměřili nyní primárně.
A že by podobná vize byla například u nás neuskutečnitelná? Inu, i v tom je Microsoft optimistický. Dle něj by v roce 2005 měl být ve většině světa rychlý internet již samozřejmostí. Soudy si můžete nechat na diskusi pod článkem, čtyři roky jsou však dlouhá doba a na poli internetu v Česku se může ještě odehrát ledasco, ať jsou uživatelé v současné době jakkoli skeptičtí.

Některé informace byly čerpány ze serveru www.winsupersite.com, který patří Paul Thurrottovi. Ten je znám jako znalec Microsoftu a dění okolo něj a většina jeho předchozích informací a prognóz, týkajících se softwarového giganta, se ukázala jako pravdivá.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Tipy pro Windows 10: automatické vypnutí touchapadu po připojení myši

Tipy a triky pro Windows 10

Naučte se deaktivovat touchpad či nastavit jeho automatické vypínání po připojení myši. Hodit se může zobrazení vybrané...

Tipy a triky pro Windows 10: Změna metadat u hudebních souborů

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme, jak měnit popisky u hudebních souborů, ale také, jak zakázat zobrazovat informační hlášení, jak zakázat...

Najdete na iDNES.cz