Windows XP aneb Jak to bylo doopravdy

Oficiální uvedení Windows XP na trh bylo opravdu ve velkém stylu a díky atmosféře, která nyní v New Yorku panuje, i úžasné a nezapomenutelné. To ovšem nemusí nutně platit o produktu jako takovém – to bude jasné až po důkladné recenzi.

Pokud vás zajímá, jak probíhaly přípravy na uvedení Windows XP, přečtěte si tento článek.

 

V den „D“ – ve čtvrtek 25. října, jsme si s kolegy novináři v předtuše velmi náročného dne raději přivstali. Po příjezdu do hotelu Marriott Marquis se naše předtucha potvrdila – bylo zde doslova a do písmene narváno. S příslovečnou českou drzostí se nám v hotelovém divadelním sále, kde se slavnostní uvedení Windows XP konalo, podařilo urvat jedna z nejlepších míst pro fotografování, a to hned v první řadě.

 

XP

Oficiální program začal neveřejnou částí určenou pouze pro novináře. Na pódiu diskutoval Bill Gates s řediteli největších hardwarových firem, mezi kterými nechyběli Ted Waitt (Gateway), Michael Cappelas (Compaq), Carly Florina (Hewlett-Packard), Keiji Kimura (Sony) a Atushutashi Nishida (Toshiba). Tématem byla, jak jinak, Windows XP a jejich přínos nejen pro zákazníka, ale i pro celé odvětví informačních technologií. Po této diskusi následoval krátký prostor pro kladení otázek. V průběhu této části seděli výše uvedení manažeři na pódiu jako slepice na hřadu – a jak se jeden z amerických kolegů vyjádřil, někteří jako na záchodě. Nutno podotknout, že u některých by tomu napovídal i výraz ve tváři.

 

XP

Po velmi krátké přestávce, kterou pomocí počítačového mix-pultu ozvučoval nám neznámý, ale jistě populární newyorský DJ, proběhlo zahájení v skutečně americkém stylu – na jeviště vyšla velmi statná afroameričanka středního věku v rouchu a začala zpívat píseň: „Amerika, Amerika...“ K ní se v zápětí přidal ještě malý sbor a následně i velká část sálu. Ve světle všech souvislostí bylo toto zahájení velmi dojemné.

 

Poté se již na pódiu opět objevil Bill Gates, a to v doprovodu muže, který zvedl prakticky celý sál ze sedadel a který si vysloužil dlouhý, velmi dlouhý potlesk. Tím mužem nebyl nikdo jiný než starosta města New York - Rudolph W. Giuliani, který zde poděkoval nejen představitelům IT průmyslu XPza jejich podporu při obnově zničených komunikačních uzlů, ale i návštěvníkům této akce za to, že do New Yorku i v této těžké době přijeli.

 

Následný program se pak již nesl v duchu velké americké show připomínající teleshoppingové reklamy. Bill Gates se loučil s příkazovou řádkou a na nějaký čas se posadil i tváří v tvář moderátorovi americké verze pořadu „Chcete být milionářem?“ – kde samozřejmě po odpovědi na úsměvné otázky kategorie „Windows“ zvítězil na plné čáře. Perličkou je, že celou dobu veřejné části slavnostního uvedení Windows XP využíval Bill Gates čtecí zařízení, čehož si všimla většina přítomných. Na video záběrech je tato skutečnost ještě zřetelnější. Důvod, proč tomu tak bylo, se nám nepodařilo zjistit – faktem je, že zpravidla jej nepoužívá a je schopen skvěle improvizovat.

 

XP

V průběhu odpoledne, které jsme z převážné části strávili prohlídkou exponátů zúčastněných partnerských firem společnosti Microsoft, jsem měl možnost se blíže seznámit s několika americkými novináři, kteří se upřímně zajímali o dění v Evropě a naše názory na současnou situaci. Musím se však přiznat, že při vážně míněných výrocích některých z nich mi běhal doslova mráz po zádech. Byl jsem totiž požádán o laskavost touto větou: „Prosím, pokud potkáš v Evropě nějakého teroristu – udělej pro mě a pro Ameriku něco, zabij ho!“ Tento výrok zazněl po dobu mého pobytu v New Yorku ještě několikrát, a to z úst taxikářů, hotelového portýra a černého prodavače Hot Dogů.  

 

Pátek byl dnem, kdy jsme Spojené státy opouštěli – avšak ani tento den nebyl takový, jak jsme si jej představovali. Na CNN ohlásili, že se zpřísňuje ochrana letišť, a tak jsme raději vyrazili na letiště o něco dříve. Tentokrát jsme se nemuseli cestou mačkat, i když jsme navíc jeli se slovenskými kolegy – na letiště jsme se totiž svezli obrovskou limuzínou. Měli jsme sice obavy, že naše obrovské kufry malinkého zavalitého asiata zavalí a rozmáčknou, ale „Bobík“ to ustál. Po příjezdu na letiště na nás čekala u přepážek ČSA a Delta Airlines fronta zvící několik desítek metrů. Další překvapení čekalo při zběžné bezpečnostní kontrole, kdy bylo zjištěno, že mám v příručním zavazadle trojbřitý holící strojek značky Gillete. Ten byl okamžitě označen za nebezpečnou zbraň, byl mi odebrán a následně cestoval ve zvláštní obálce v pilotní kabině. Největší problém však na mne čekal u kontrolního rentgenu, kde obsluha zjistila, že v mém notebooku chybí baterie – poučen bezpečnostním pracovníkem na ruzyňském letišti jsem ji totiž uložil do kufru, který však již byl odbaven a pravděpodobně naložen do letadla. Vzhledem k faktu, že jsem nebyl díky absenci americko-evropské redukce zprovoznit počítač ani zapojením do elektrické sítě, byl jsem dvěma příslušníky Národní gardy střežen do chvíle, než se dostavil pyrotechnik s analyzátorem – ten potvrdil, že se jedná pouze o hloupého Evropana a standardní notebook IBM ThinkPad. Poté jsem byl propuštěn a odletěn ...

 

A tak skončila má cesta za Windows XP ...  

 

Praktické rady

Pokud se v současné době chystáte navštívit Spojené státy americké a konkrétně New York, měli byste si ve vlastním zájmu vzít k srdci několik dobrých, praktických rad:

 

  • Mějte své cestovní doklady v naprostém pořádku. Vízum, o které žádáte, by mělo odpovídat účelu cesty, protože pokud se při pohovoru s imigračním úředníkem spletete či pokud tento úředník při pohovoru s vámi narazí na rozpory, může se stát, že se do USA nepodíváte, a to na hodně dlouho.
  • Chcete-li si s sebou vzít mobilní telefon, ujistěte se, že váš operátor nabízí ve zvolené lokalitě roaming a že vlastníte některý z mála mobilních telefonů, které umí pracovat s americkou sítí GSM (1900 MHz).
  • ČSA striktně doporučují, aby při transportu elektronických zařízení (jako jsou např. notebooky), které převážíte v palubním zavazadle, byla odstraněna baterie. Ta by měla být přepravována odděleně v zavazadlovém prostoru letadla. Při cestě zpět je to přesně naopak – váš notebook by měl být provozuschopný, aby si pracovníci bezpečnostní kontroly mohli ověřit, že se jedná opravdu o funkční notebook a ne maskovanou zbraň.
  • Pokud se již rozhodnete navštívit okolí „Ground Zero“, jak jsou trosky zřícených budov světového obchodního centra nazývány – chovejte se maximálně pietně, tvařte se vážně, zkroušeně a v žádném případě nefilmujte nebo nefotografujte. Američané jsou na tyto věci velmi citliví a nevybíravé slovní útoky je opravdu to nejmenší, co by vás mohlo potkat.
  • V zájmu vlastní bezpečnosti raději vynechejte návštěvu standardních turistických atrakcí a pokud můžete, tak i návštěvu výškových budov. Americké letecké síly jsou sice v plné bojové pohotovosti a jak říká staré pořekadlo, tak do jednoho místa dvakrát neuhodí – nebezpečí však stále hrozí, a to nejen v podobě leteckých útoků.