Konec Windows XP | foto: iDNES.cz / Profimedia.cz

Nové záplaty Microsoftu už nejsou pro Windows XP. Hackeři cítí šanci

  • 127
Poprvé od vydání systému Windows XP v roce 2001 nevydal Microsoft v rámci pravidelné dávky aktualizací opravy pro tento systém. Útočníci přitom mohou využít informace z aktuálního balíčku záplat, zda by chyby v nich opravené nebylo možné zneužít pro napadení systémů s Windows XP.

Celkem patnáct oprav vydal Microsoft včera večer, aby záplatoval podporované produkty. Je mezi nimi i pět zranitelností, které jsou označovány jako kritické, a tím pádem mohou útočníkům dovolit průnik do počítače a za určitých podmínek i jeho ovládnutí.

Tři takto vážné opravy míří na Internet Explorer, přičemž jedna z nich nahrazuje dočasnou opravu vydanou mimořádně 1. května. Tedy tu, která jako poslední mířila i na systém Windows XP, byť v té době mu již vypršela podpora. Bylo to však teprve krátce po jejím ukončení, a tak Microsoft udělal výjimku.

Ta byla také poslední, jak Microsoft zdůrazňuje na blogu. "Je důležité si uvědomit, že minulý měsíc 8. dubna v rámci 'updatovacího úterý' oficiálně skončila podpora pro systém Windows XP," píše tučným písmem na tomto blogu Brandon LeBlanc z marketingu Microsoftu.

Napospas útočníkům

Windows XP se už prostě nové aktualizace nedočkají, a to ani v případě opravdu závažných problémů. Navíc mohou očekávat, že se nyní útočníci budou zaměřovat právě na zveřejněné chyby, které budou v novějších verzích Windows opraveny.

Podíl přístupu na internet podle desktopových operačních systémů

A určitě se jim to vyplatí. Uživatelé se totiž Windows XP ještě nezbavili a i v rozvinutých zemích se jejich množství pohybuje kolem deseti i více procent. Na celém světě je v dubnu tohoto roku stále využívalo kolem 26 procent počítačů, které se připojovaly k internetu. Vyplývá to ze statistik společnosti NetApplications.

Uživatelé, kteří se nebudou chtít za žádnou cenu Windows XP vzdát, tak budou muset být značně obezřetní při využívání internetových služeb a ještě více dbát na aktualizace všech ostatních součástí systému. Ani to však nemusí stačit.