Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Windows XP i pro naše babičky a dědečky

aktualizováno 
V operačním systému společnosti Microsoft je hned několik funkcí, které mohou pomoci postiženým a starším lidem při používání počítače. Jejich nastavení není nikterak složité a někdy mohou opravdu usnadnit práci s PC. Pojďte se tedy podívat, jak na to.

Co byste řekli tomu, kdyby operační systém Windows byl přívětivější i k lidem se zhoršeným zrakem, sluchem či jinak postiženým? Že jste o něčem takovém již slyšeli, ale nejste si jisti, jestli to jde? Pak vám s klidným svědomím můžeme odpovědět kladně. Programátoři Windows totiž i na tuto část populace nezapomněli a do systému integrovali hned několik pomůcek, které mohou lidem s určitým handicapem pomoci. Ostatně, proč by i tito lidé nemohli využívat počítač pro práci či zábavu? Mají přece stejná práva na život jako ostatní, nepostižení.

Některé vlastnosti Windows tedy mohou velkou mírou pomoci nejen postiženým, ale například i starším lidem. Již v prvních verzích systému bylo možné provést několik úprav, pomocí kterých šel počítač uzpůsobit široké veřejnosti. Ovšem, teprve s příchodem Windows XP můžeme hovořit o komfortním využití těchto funkcí. Především díky Průvodci funkcemi usnadnění lze systém nastavit podle zrakových, sluchových nebo motorických potřeb.

Tip: I přestože jsou níže zmíněné funkce systému dobré, ne vždy stačí. Na řadu pak přicházejí speciální aplikace, které jsou navrhnuty dle míry postižení jednotlivým uživatelům na míru.

Jak na to?
Ve Start menu vyberte Programy -> Příslušenství -> Usnadnění -> Průvodce funkcemi usnadnění. Tím dojde ke spuštění velmi jednoduchého rozhraní. Hned v prvním kroku budete vyzváni k volbě velikosti textu. Na výběr je ze tří velikostí písma, přičemž poslední možnost zapne aplikaci Lupa. Program si otevře okno, ve kterém zobrazuje veškeré vaše počínání v PC. Písmo lze v lupě dodatečně nastavit. Zvolíte-li tedy poslední řádek, otevře se dialogové okno. V něm lze nadefinovat jak Stupeň zvětšení, tak Sledování myši nebo Zobrazení. Především řádek Invertovat barvy je velmi užitečný pro lidi se slabším zrakem.

Windows pro nevidomý 

Klávesové zkratky programu Lupa:

Kopírování obrazovky včetně ukazatele myši do schránky - Windows+Print Screen
Kopírování obrazovky bez ukazatele myši do schránky - Windows+Scroll Lock
Inverze barev v okně programu Lupa - Windows+Page Up
Zvětšení oblasti kolem ukazatele myši - Windows+Page Down 
Větší zvětšení - Windows+šipka nahoru
Menší zvětšení - Windows+šipka dolů

Windows pro nevidomý

Jste-li s nastavením spokojeni, dialogové okno zavřete, čímž se dostanete k druhému kroku průvodce. Zaškrtnutím zde příslušné možnosti nastavíte detailně velikost textu a objektů. Zatímco první řádek mění pouze text, druhý se stará o velikost všech objektů (mění rozlišení obrazovky). O lupě jsme již mluvili a řádek Zakázat individuální nabídky neslouží k ničemu jinému než k potlačení schovávání některých položek.

Windows pro nevidomý

Ve třetím kroku vyberte druh postižení osoby, pro kterou počítač nastavujete. V závislosti na výběru v předchozím bodě se v dalších oknech zobrazí odpovídající nabídky. Průvodce vždy vysvětlí, co konkrétní funkce usnadňuje, takže i začátečník si jistě poradí.

Windows pro nevidomý

Nevidomý – velikost posuvníku, ikony, barevné schéma, ukazatel (velikost a barva), rychlost blikání, šířka kurzoru.
Neslyšící – vizuální upozorňování při přehrávání zvuků, zobrazování titulek (pokud to program umožňuje).
Motorické osoby – rozložení klávesových zkratek, ignorování opakovaných stisků kláves, upozornění na stisknutí kláves, nápověda pro klávesnici, místo myši klávesnice, přizpůsobení myši, rychlost ukazatele myši.

Potvrdíte-li ve třetím kroku volbu Chci nastavit možnosti pro správu funkcí usnadnění, můžete změnit chování pro tyto funkce. Lze tedy zadat časové rozmezí, po jehož uplynutí dojde k vypnutí všech funkcí usnadnění, kromě zařízení Posloupnost kláves, nebo určit, zda vámi navolené vlastnosti mají používat i jiní uživatelé (uživatelské účty). Tím jste vyčerpali všechny otázky průvodce a kompletní nastavení před jeho potvrzením si lze prohlédnout v boxíku.

Windows pro nevidomý

Možnosti usnadnění
Chcete-li nastavit počítač pro postižené osoby raději sami a manuálně, můžete využít funkci Možnosti usnadnění. K té se lze dostat přes Start ->Nastavení -> Ovládací panely ->
Možnosti usnadnění
(postup je popsán v klasickém zobrazení Win XP).

Windows pro nevidomý

První karta nastavující možnosti Klávesnice. Zde bychom chtěli upozornit na funkci Jedním prstem. Pokud některým osobám dělá problém stisknout kombinaci dvou kláves v rychlém sledu za sebou, mohou si Windows nastavit tak, že po stisknutí první klávesy - zůstane aktivovaná - dokud není stisknuta druhá klávesa. Ozvučení kláves je pak dobré i pro běžného uživatele, který při psaní omylem aktivuje klávesy Caps Lock, Scroll Lock nebo Num Lock a po chvíli se diví, co že to napsal za podivný text. Druhá karta přidává do systému vizuální a zvukové zobrazení. Se záložkou Zobrazení jste se již mohli setkat v průvodci usnadnění. Zde si lze navíc dodatečně aktivovat (klávesovou zkratkou) přepínání profilů mezi vysokým a klasickým kontrastem. Čtvrtá pak neslouží k ničemu jinému než k nastavení klávesnice jako myši a v obecné záložce lze nalézt několik doplňkových funkcí. Asi nejzajímavější je možnost povolit posloupnost kláves, kdy k počítači můžete připojit alternativní zařízení (pro ty osoby, které nejsou schopny používat klasickou myš a klávesnici).

Windows pro nevidomý

Závěrem
Tím ale možnosti usnadnění pro postižené či jinak omezené osoby nejsou vyčerpány. Existuje totiž celá řada dalších programů, které mohou těmto osobám pomáhat i hlasově. Jeden takový je i ve Windows. Jmenuje se Speech a je určen pro převod textu na řeč, např. v kancelářském balíku MS-Office XP. Další alternativou mohou být různé prográmky jako CS-Voice 97 či JetVoice a další. První zmiňovaný umožňuje nahlas přečíst každý text, který dokážete vybrat (zkopírováním do schránky) v libovolné aplikaci Windows a prostřednictvím druhého lze hlasově ovládat počítač.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Aplikace Uber
Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.