Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Windows XP s nástrojovými lištami jako Windows Vista

aktualizováno 
Česká verze operačního systému Windows Vista by na pulty prodejen měla přijít v březnu. Vy však již dnes můžete přidat vašim Windows XP jednu funkci, která bude v nové generaci systému od Microsoftu obsažena.

Windows Vista | foto: Microsoft

Nástrojové lišty plní jednoduchou úlohu – pomáhají uživateli v práci s operačním systémem Windows. Proto existují nejen pro něj, ale také pro internetové prohlížeče či různé programy. My se v tomto článku budeme zabývat lištami určenými přímo pro Windows XP.

Nástrojová lišta je obvykle nějaký pruh, který obsahuje tlačítka a různé zástupce. Asi nejznámější lištou je hlavní panel Windows XP obsahující mnoho objektů. Někdy je však právě tento panel nepřehledný, či pro některé potřeby nevhodný. Potom přicházejí na řadu tzv. doplňkové lišty. Tímto směrem se rozhodl jít i samotný Microsoft a svým uživatelům připravil do Windows Vista novou postranní lištu. Vy ji však díky programům níže můžete mít již nyní a to ve Windows XP.

3DNA Desktop 1.1 - freeware
Z virtuálního světa můžete spouštět aplikace, otevřít libovolné soubory, přehrát hudbu, zahrát nějakou hru, která je obsažena v desktopu, zorganizovat si programy, odkazy a mnoho dalšího. Webová nástěnka vám umožní sledovat velké množství stránek současně. Na stránkách autora si můžete stáhnout další světy, zvuky a další. K dispozici je i plná verze bez drobných omezení, které obsahuje tato verze.

 • Stahujte na této adrese (21 MB).


  ObjectDock 1.3 – freeware

  Jde o desktop lištu s nástroji, která zpřístupní jakékoli vaše programy. Nabízí pěkné animační efekty při najetí kurzorem na ikonu či zobrazení zmenšeniny otevřeného okna pro snadné přepínání mezi aplikacemi. Zajímavé je zahrnutí předpovědi počasí a jiné.

 • Stahujte na této adrese (8,6 MB).


  ShellToys XP 5.2 – shareware

  ShellToys XP je souprava 49 různých funkcí pro váš operační systém. Po instalaci budete mít pod pravým tlačítkem k dispozici novou položku obsahující nabídku různých příkazů a prográmků. Lehce tak na jeden klik budete moci šifrovat či dešifrovat soubor, zjistit jeho kontrolní součet MD5, soubor skartovat, zkomprimovat či se podívat náhledem na obrázek apod. Označením souboru a kliknutím pravého tlačítka se mění také možnosti, které lze využít. Zkušební verze je plně funkční po dobu 45 dní.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,6 MB).


  Tray Commander 2.3 – shareware

  Tray Commander umožňuje snadné a rychlé spouštění oblíbených aplikací a systémových příkazů prostřednictvím nabídky v oznamovací oblasti hlavního panelu Windows. Pomocí tohoto prográmku si můžete nejpoužívanější programy sestavit do samostatné nabídky a kromě toho umí také další věci, například restartovat či vypnout PC, vypnout monitor nebo jenom spustit spořič, ovládat mechaniky.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (844 KB).


  True Launch Bar 4.1 – shareware

  Náhrada standardního panelu Snadné spuštění ve Windows. Umožňuje navíc kombinovat různé zástupce do skupin, podporuje přesouvání objektů myší, řadu flexibilních nastavení, skiny a plug-in rozšíření.

 • Stahujte na této adrese (4 MB).


  Desktop sidebar 1.16 – freeware

  Multifunkční lišta, zobrazující například nové zprávy z vámi určených stránek, došlé e-maily, IP adresu, aktuální počasí, čas aj., kterou si můžete pomocí skinů přizpůsobit podle svých přání. Skiny a plug-iny najdete na stránkách výrobce.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (10,7 MB).


  B-panel 1.1 – freeware

  Tento prográmek funguje podobně jako panel nástrojů ve Windows. Jeho výhodou je možnost změny barvy, přiřazení pozadí pomocí bitmapy, plus rychlý přístup k základním funkcím Windows (pevné disky - ukazuje volné místo na disku, výměnná média, některé funkce ovládacích panelů, programy jako kalkulačka, malování, poznámkový blok atd). Sedmi ikonám lze přiřadit obrázek a funkci spouštění. To může být jak adresář, tak libovolný program.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (745 KB).


  RocketDock - freeware

  Animovaná raketová a skinovatelná nástrojová lišta určená pro snadnější spouštění programů a ovládání systému. Na lištu lze umístit v podstatě všechny možné zástupce a aplikace, které se nejčastěji používají. Existuje i možnost nastavení průhlednosti.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,3 MB).


  Quick systém menu 2.07 – freeware

  Pavel Čech pro nás připravil nástrojovou lištu čítající mnoho funkcí a možností nastavení. Pomocí ní se snadno dostanete ke standardním programům operačního systému Windows, například malování, kalkulačce nebo jednotlivým aplikacím MS Office.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (606 KB).


  Restore Desktop 2.0 – freeware

  Utilitka určená k obnově pořádku mezi ikonami na ploše, které se různě rozházely například po změně rozlišení apod. Po instalaci se aplikace integruje do kontextového menu, jež se objeví vždy, když na ploše stisknete pravé tlačítko myši.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (77 KB). • Nejčtenější

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

  Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

  Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

  Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

  Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

  „Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

  Další z rubriky

  Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

  Tablet pomůže i při zařizování bydlení

  Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

  Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

  Mozek, ilustrace

  Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

  Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

  Nasa`s Eyes

  Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

  Najdete na iDNES.cz