Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Windows XP s nástrojovými lištami jako Windows Vista

aktualizováno 
Česká verze operačního systému Windows Vista by na pulty prodejen měla přijít v březnu. Vy však již dnes můžete přidat vašim Windows XP jednu funkci, která bude v nové generaci systému od Microsoftu obsažena.

Windows Vista | foto: Microsoft

Nástrojové lišty plní jednoduchou úlohu – pomáhají uživateli v práci s operačním systémem Windows. Proto existují nejen pro něj, ale také pro internetové prohlížeče či různé programy. My se v tomto článku budeme zabývat lištami určenými přímo pro Windows XP.

Nástrojová lišta je obvykle nějaký pruh, který obsahuje tlačítka a různé zástupce. Asi nejznámější lištou je hlavní panel Windows XP obsahující mnoho objektů. Někdy je však právě tento panel nepřehledný, či pro některé potřeby nevhodný. Potom přicházejí na řadu tzv. doplňkové lišty. Tímto směrem se rozhodl jít i samotný Microsoft a svým uživatelům připravil do Windows Vista novou postranní lištu. Vy ji však díky programům níže můžete mít již nyní a to ve Windows XP.

3DNA Desktop 1.1 - freeware
Z virtuálního světa můžete spouštět aplikace, otevřít libovolné soubory, přehrát hudbu, zahrát nějakou hru, která je obsažena v desktopu, zorganizovat si programy, odkazy a mnoho dalšího. Webová nástěnka vám umožní sledovat velké množství stránek současně. Na stránkách autora si můžete stáhnout další světy, zvuky a další. K dispozici je i plná verze bez drobných omezení, které obsahuje tato verze.

 • Stahujte na této adrese (21 MB).


  ObjectDock 1.3 – freeware

  Jde o desktop lištu s nástroji, která zpřístupní jakékoli vaše programy. Nabízí pěkné animační efekty při najetí kurzorem na ikonu či zobrazení zmenšeniny otevřeného okna pro snadné přepínání mezi aplikacemi. Zajímavé je zahrnutí předpovědi počasí a jiné.

 • Stahujte na této adrese (8,6 MB).


  ShellToys XP 5.2 – shareware

  ShellToys XP je souprava 49 různých funkcí pro váš operační systém. Po instalaci budete mít pod pravým tlačítkem k dispozici novou položku obsahující nabídku různých příkazů a prográmků. Lehce tak na jeden klik budete moci šifrovat či dešifrovat soubor, zjistit jeho kontrolní součet MD5, soubor skartovat, zkomprimovat či se podívat náhledem na obrázek apod. Označením souboru a kliknutím pravého tlačítka se mění také možnosti, které lze využít. Zkušební verze je plně funkční po dobu 45 dní.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,6 MB).


  Tray Commander 2.3 – shareware

  Tray Commander umožňuje snadné a rychlé spouštění oblíbených aplikací a systémových příkazů prostřednictvím nabídky v oznamovací oblasti hlavního panelu Windows. Pomocí tohoto prográmku si můžete nejpoužívanější programy sestavit do samostatné nabídky a kromě toho umí také další věci, například restartovat či vypnout PC, vypnout monitor nebo jenom spustit spořič, ovládat mechaniky.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (844 KB).


  True Launch Bar 4.1 – shareware

  Náhrada standardního panelu Snadné spuštění ve Windows. Umožňuje navíc kombinovat různé zástupce do skupin, podporuje přesouvání objektů myší, řadu flexibilních nastavení, skiny a plug-in rozšíření.

 • Stahujte na této adrese (4 MB).


  Desktop sidebar 1.16 – freeware

  Multifunkční lišta, zobrazující například nové zprávy z vámi určených stránek, došlé e-maily, IP adresu, aktuální počasí, čas aj., kterou si můžete pomocí skinů přizpůsobit podle svých přání. Skiny a plug-iny najdete na stránkách výrobce.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (10,7 MB).


  B-panel 1.1 – freeware

  Tento prográmek funguje podobně jako panel nástrojů ve Windows. Jeho výhodou je možnost změny barvy, přiřazení pozadí pomocí bitmapy, plus rychlý přístup k základním funkcím Windows (pevné disky - ukazuje volné místo na disku, výměnná média, některé funkce ovládacích panelů, programy jako kalkulačka, malování, poznámkový blok atd). Sedmi ikonám lze přiřadit obrázek a funkci spouštění. To může být jak adresář, tak libovolný program.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (745 KB).


  RocketDock - freeware

  Animovaná raketová a skinovatelná nástrojová lišta určená pro snadnější spouštění programů a ovládání systému. Na lištu lze umístit v podstatě všechny možné zástupce a aplikace, které se nejčastěji používají. Existuje i možnost nastavení průhlednosti.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,3 MB).


  Quick systém menu 2.07 – freeware

  Pavel Čech pro nás připravil nástrojovou lištu čítající mnoho funkcí a možností nastavení. Pomocí ní se snadno dostanete ke standardním programům operačního systému Windows, například malování, kalkulačce nebo jednotlivým aplikacím MS Office.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (606 KB).


  Restore Desktop 2.0 – freeware

  Utilitka určená k obnově pořádku mezi ikonami na ploše, které se různě rozházely například po změně rozlišení apod. Po instalaci se aplikace integruje do kontextového menu, jež se objeví vždy, když na ploše stisknete pravé tlačítko myši.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (77 KB).


 • Nejčtenější

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

  Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

  Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

  Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

  Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

  Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: hromadné nahrazení textu i strážce wi-fi

  Ilustrační foto

  Potřebujete-li změnit nějakou část textu v souboru, či ji jen vyhledat v několika desítkách souborů, potom použijte...

  Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

  Ilustrační foto - relax

  Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

  Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

  Tablet pro práci i zábavu

  Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

  Najdete na iDNES.cz