Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Windows XP SP2- nejen záplaty, ale i řada nových funkcí

aktualizováno 
Budou Windows XP SP2 výkonnější než Windows XP SP1? A co instalací balíku SP2 vlastně získáme? Následující článek by měl nastínit možnosti stability a výkonu PC s Windows XP SP2 a poodhalit nové rysy po instalaci druhého opravného balíčku.

Trocha historie
Pamatujete ještě na velkolepé uvedení nového dítka nejbohatšího muže této planety? Operační systém Windows XP měl kombinovat to nejlepší ze svých předchůdců. Měl být bezpečený, oplývat stabilitou, splnit i ty nejnáročnější požadavky uživatelů. Poslední dvě vlastnosti byly splněny, jen s tou bezpečností to nějak nedopadlo.

První Service Pack pro operační systém Windows XP na sebe nenechal dlouho čekat. Objevil se v září 2002, tedy necelý rok po oficiálním uvedení systému na trh. V současné době je tomu tedy již více jak rok a půl, co jsme si Windows mohli obohatit celkem o 326 bezpečnostních záplat, které opravovaly nebezpečná místa. Service Pack přinesl ale i další změny. Především možnost nahradit dosud integrované součásti (Internet Explorer, Windows Media Player, Messenger, Virtual Machine apod.) systému konkurenčními produkty a v neposlední řadě se mělo zamezit instalaci Service Packu na nelegální verze Windows XP. To se však ukázalo jako neúčinné a ještě před vydáním SP1 koloval internetem návod, jak ochranu prolomit.

Poznámka: Ročně Microsoft prodá okolo 125 až 150 miliónů kopií Windows XP.

SP2 pro Windows XP

Co bylo, bylo
Nyní Microsoft pomalu dokončuje druhý SP pro tento systém. Ten by měl kromě záplat na další objevené chyby přinést i tolik změn a nových rysů, že se považuje za jakousi další půl generaci (podobně, jako upgrade Windows 98 na Windows 98SE). Do nedávna přitom ještě nebylo známo, v jaké podobě se vůbec objeví. Nejprve se hovořilo o klasickém Service Packu, podobně tedy jako SP1 pro Windows XP, objevily se však také informace o systému Windows XP Reloaded.

 SP2 pro Windows XP

Co je Windows XP Reloaded?
Jeden z produktových manažerů Microsoftu v uplynulých dnech totiž připustil, že před novou verzí Windows, pracovně označovanou jako Longhorn, bude vypuštěna ještě jedna verze Windows. Tím by měl být Windows XP Reloaded a mělo by se tak stát ve třetím kvartálu tohoto roku. Další zdroje hovořily o tom, že systém by měl být postaven na Windows XP s již zahrnutým druhým opravným balíčkem. Informační linka českého zastoupení Microsoftu o tom, že se chystá Windows XP Reloaded neměla v uplynulých dnech žádné zprávy. Až včera se vše vyjasnilo. Na Hannoverském veletrhu CeBIT bylo totiž německým zástupcem Microsoftu Armin Cremerius-Günther sděleno, že žádná verze Windows XP Reloaded se nechystá. Více informací v této aktualitě.

Betatesting
To však samozřejmě nic nemění na faktu, že před několika dny došlo k uvolnění betaverze druhého Service Packu pro XPéčka, který je dostupný pro testery přes neveřejnou internetovou stránku BetaPlace. Je jasné, že tato zpráva nemohla uniknout ani médiím, a tak se hned po uvolnění balíku objevily na webu Neowin.net či Ars Technica jedny z prvních screenshotů dokazující, že je na světě SP2 pro anglické Windows XP. Na serveru OnlyNewZ.Com se dokonce objevilo srovnání SP1 s SP2 pro XP. Provedli několik základních syntetických, nesyntetických a výpočetních testů a zveřejnili informace a grafy, které by měly napovědět, zda se update vyplatí. Protože testy byly provedeny na betaverzi produktu, mohou se naměřené hodnoty po oficiálním vydání lišit.

SP2 pro Windows XP

Zajímá-li vás tedy výkonový rozdíl mezi operačními systémy Windows XP SP1 a Windows XP SP2, pak nahlédněte sem. Ti z vás, kdo očekávali nejen vyšší zabezpečení, ale i vyšší rychlost PC s tímto systémem však budou zklamáni. SP2 totiž nepřináší žádný výkonnostní nárůst. Autoři sami dodávají, že nových rysů je v inovovaném systému více, jak dost. Ale pozor! Microsoft přiznal, že ne všechny programy, které doteď běžně fungovaly pod tímto systémem se podaří spustit i po instalaci druhého opravného balíčku. Měla by to být určitá daň za vyšší stabilitu a zabezpečení systému, respektive aplikací.

SP2 pro Windows XP

Co nás tedy čeká aneb Co se již ví
Druhý servisní balíček by se měl objevit ve druhé polovině tohoto roku. Bude obsahovat mnoho nových rysů a upravených funkcí. To by možná vysvětlovalo dřívější spekulace a zprávy, hovořící o zcela nové, zatím utajené verzi Windows. Každopádně SP2 je především balík, zvyšující bezpečnost již téměř tři roky starého operačního systému. Samozřejmostí bude vylepšení vestavěného firewallu (bohužel bez kontroly odchozích paketů) a také internetového prohlížeče a e-mailového klienta. Mělo by dojít ke zlepšení ochrany paměti. Co by však mělo nově přibýt, je podpora antivirové ochrany. To znamená rozhraní, které spolupracuje s již nainstalovanými antivirovými programy. Konečně se můžeme těšit i na blokování pop-up oken (reklamní a další vyskakovací okna) s podrobným nastavením a lepší kontrolu ActiveX prvků. Bezpečnostní prvky by se měly nacházet v novém nástroji tzv. Security Center. Ten v sobě bude sdružovat antivirový program (bude-li v OS instalován), nastavení firewallu a hlídat dostupnost nových aktualizací Windows.

SP2 pro Windows XP

Skvělá budoucnost
Všechny zmíněné bezpečnostní funkce by měly pomoci ochránit uživatele při brouzdání po internetových stránkách, vyřizování elektronické pošty a dalším pohybu na celosvětové síti. Také by již nemělo docházet k přetékání vyrovnávacího bufferu, čehož tak hojně využívají hackeři a počítačové viry. Slibuje se i vylepšení podpory technologie Bluetooth. Všechny nové rysy jsou tedy jasné. Nyní již zbývá zodpovědět jedinou otázku: Budou všechna tato vylepšení a nové funkce natolik účinné, že se Windows XP stane nejen stabilním systémem, ale bezpečným a vůči virům a hackerům netečným?

Aktuálně: Včera došlo k uvolnění Service Pack 2 Release Candidate 1. To znamená, že testů se zúčastňují již i vybraní zákazníci. Následující vydání Release to Manufacturing – RTM je vydání produktu do výroby. RTM bychom mohli očekávat na přelomu měsíce dubna a května.Témata: hacker, software, Virus

Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Najdete na iDNES.cz