Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Windows XP SP2- nejen záplaty, ale i řada nových funkcí

aktualizováno 
Budou Windows XP SP2 výkonnější než Windows XP SP1? A co instalací balíku SP2 vlastně získáme? Následující článek by měl nastínit možnosti stability a výkonu PC s Windows XP SP2 a poodhalit nové rysy po instalaci druhého opravného balíčku.

Trocha historie
Pamatujete ještě na velkolepé uvedení nového dítka nejbohatšího muže této planety? Operační systém Windows XP měl kombinovat to nejlepší ze svých předchůdců. Měl být bezpečený, oplývat stabilitou, splnit i ty nejnáročnější požadavky uživatelů. Poslední dvě vlastnosti byly splněny, jen s tou bezpečností to nějak nedopadlo.

První Service Pack pro operační systém Windows XP na sebe nenechal dlouho čekat. Objevil se v září 2002, tedy necelý rok po oficiálním uvedení systému na trh. V současné době je tomu tedy již více jak rok a půl, co jsme si Windows mohli obohatit celkem o 326 bezpečnostních záplat, které opravovaly nebezpečná místa. Service Pack přinesl ale i další změny. Především možnost nahradit dosud integrované součásti (Internet Explorer, Windows Media Player, Messenger, Virtual Machine apod.) systému konkurenčními produkty a v neposlední řadě se mělo zamezit instalaci Service Packu na nelegální verze Windows XP. To se však ukázalo jako neúčinné a ještě před vydáním SP1 koloval internetem návod, jak ochranu prolomit.

Poznámka: Ročně Microsoft prodá okolo 125 až 150 miliónů kopií Windows XP.

SP2 pro Windows XP

Co bylo, bylo
Nyní Microsoft pomalu dokončuje druhý SP pro tento systém. Ten by měl kromě záplat na další objevené chyby přinést i tolik změn a nových rysů, že se považuje za jakousi další půl generaci (podobně, jako upgrade Windows 98 na Windows 98SE). Do nedávna přitom ještě nebylo známo, v jaké podobě se vůbec objeví. Nejprve se hovořilo o klasickém Service Packu, podobně tedy jako SP1 pro Windows XP, objevily se však také informace o systému Windows XP Reloaded.

 SP2 pro Windows XP

Co je Windows XP Reloaded?
Jeden z produktových manažerů Microsoftu v uplynulých dnech totiž připustil, že před novou verzí Windows, pracovně označovanou jako Longhorn, bude vypuštěna ještě jedna verze Windows. Tím by měl být Windows XP Reloaded a mělo by se tak stát ve třetím kvartálu tohoto roku. Další zdroje hovořily o tom, že systém by měl být postaven na Windows XP s již zahrnutým druhým opravným balíčkem. Informační linka českého zastoupení Microsoftu o tom, že se chystá Windows XP Reloaded neměla v uplynulých dnech žádné zprávy. Až včera se vše vyjasnilo. Na Hannoverském veletrhu CeBIT bylo totiž německým zástupcem Microsoftu Armin Cremerius-Günther sděleno, že žádná verze Windows XP Reloaded se nechystá. Více informací v této aktualitě.

Betatesting
To však samozřejmě nic nemění na faktu, že před několika dny došlo k uvolnění betaverze druhého Service Packu pro XPéčka, který je dostupný pro testery přes neveřejnou internetovou stránku BetaPlace. Je jasné, že tato zpráva nemohla uniknout ani médiím, a tak se hned po uvolnění balíku objevily na webu Neowin.net či Ars Technica jedny z prvních screenshotů dokazující, že je na světě SP2 pro anglické Windows XP. Na serveru OnlyNewZ.Com se dokonce objevilo srovnání SP1 s SP2 pro XP. Provedli několik základních syntetických, nesyntetických a výpočetních testů a zveřejnili informace a grafy, které by měly napovědět, zda se update vyplatí. Protože testy byly provedeny na betaverzi produktu, mohou se naměřené hodnoty po oficiálním vydání lišit.

SP2 pro Windows XP

Zajímá-li vás tedy výkonový rozdíl mezi operačními systémy Windows XP SP1 a Windows XP SP2, pak nahlédněte sem. Ti z vás, kdo očekávali nejen vyšší zabezpečení, ale i vyšší rychlost PC s tímto systémem však budou zklamáni. SP2 totiž nepřináší žádný výkonnostní nárůst. Autoři sami dodávají, že nových rysů je v inovovaném systému více, jak dost. Ale pozor! Microsoft přiznal, že ne všechny programy, které doteď běžně fungovaly pod tímto systémem se podaří spustit i po instalaci druhého opravného balíčku. Měla by to být určitá daň za vyšší stabilitu a zabezpečení systému, respektive aplikací.

SP2 pro Windows XP

Co nás tedy čeká aneb Co se již ví
Druhý servisní balíček by se měl objevit ve druhé polovině tohoto roku. Bude obsahovat mnoho nových rysů a upravených funkcí. To by možná vysvětlovalo dřívější spekulace a zprávy, hovořící o zcela nové, zatím utajené verzi Windows. Každopádně SP2 je především balík, zvyšující bezpečnost již téměř tři roky starého operačního systému. Samozřejmostí bude vylepšení vestavěného firewallu (bohužel bez kontroly odchozích paketů) a také internetového prohlížeče a e-mailového klienta. Mělo by dojít ke zlepšení ochrany paměti. Co by však mělo nově přibýt, je podpora antivirové ochrany. To znamená rozhraní, které spolupracuje s již nainstalovanými antivirovými programy. Konečně se můžeme těšit i na blokování pop-up oken (reklamní a další vyskakovací okna) s podrobným nastavením a lepší kontrolu ActiveX prvků. Bezpečnostní prvky by se měly nacházet v novém nástroji tzv. Security Center. Ten v sobě bude sdružovat antivirový program (bude-li v OS instalován), nastavení firewallu a hlídat dostupnost nových aktualizací Windows.

SP2 pro Windows XP

Skvělá budoucnost
Všechny zmíněné bezpečnostní funkce by měly pomoci ochránit uživatele při brouzdání po internetových stránkách, vyřizování elektronické pošty a dalším pohybu na celosvětové síti. Také by již nemělo docházet k přetékání vyrovnávacího bufferu, čehož tak hojně využívají hackeři a počítačové viry. Slibuje se i vylepšení podpory technologie Bluetooth. Všechny nové rysy jsou tedy jasné. Nyní již zbývá zodpovědět jedinou otázku: Budou všechna tato vylepšení a nové funkce natolik účinné, že se Windows XP stane nejen stabilním systémem, ale bezpečným a vůči virům a hackerům netečným?

Aktuálně: Včera došlo k uvolnění Service Pack 2 Release Candidate 1. To znamená, že testů se zúčastňují již i vybraní zákazníci. Následující vydání Release to Manufacturing – RTM je vydání produktu do výroby. RTM bychom mohli očekávat na přelomu měsíce dubna a května.Témata: hacker, software, Virus

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz