Windtunel trochu jinak

  • 3
O windtunelech, jejich konstrukci a blahodárném vlivu na teplotu CPU už se napsalo mnoho článků. Tento je ale trochu jiný. Pokusím se vám zde popsat jak jsem si udělal svůj vlastní windtunel v case který není k jeho konstrukci právě vhodný. A výjimečnost této alternativy také spočívá v tom že až tak ani nejde o windtunel v pravém slova smyslu.

Na úvod musím upozornit, že se jedná o specifickou konstrukci, která se dá použít pro case staršího typu, ve kterém je zdroj umístěn ve vertikální poloze. Jak si tento typ case chladit pomocí windtunelu? V mém případě se jedná o produkt české firmy Eurocase, konkrétně typ 630. Ale ikdyž nemáte tento konkrétní typ, tak lze windtunel zhotovit v jakémkoliv casu od Eurocase třídy 6xx, protože mají všechny stejnou vnitřní konstrukci.

Chlazení skříněProč v případě série 6xx nelze windtunel aplikovat standardním způsobem? Zdroj ve vertikální poloze brání přístupu k chladiči procesoru z bočnice. Nabízí se ale jedna alternativa: umístit windtunel na horní kryt skříně. Někdo možná namítne, že takováto koncepce může být riskantní, protože může do takovéhoto tunelu něco spadnout. Pokud je ale vstup chráněn nějakou překážkou (základní by měla být alespoň mřížka), tak se není čeho bát.

Přípravné práce

Nejdříve je třeba odebrat vrchní části skříně. To provedeme tak, že odstraníme obě bočnice a přední masku. S maskou je to trochu horší, dolů se jí moc nechce, takže budeme muset požít trochu té fyzické síly (ale opatrně, jedná se přece jenom o křehký plast). Masku drží v kostře case 6 kulatých válečků a 6 zapadávácích háčků. S válečky není moc velký problém, slouží jenom pro to aby se maska nehýbala. Háčky se ale musí vyhýbnout, 4 z nich jsou po stranách masky a 2 nahoře. Tyto 4 postranní musíme jemně vyhýbnout a masku povytáhnout v místě háčku. Dva zbývající jdou uvolnit jenom, když je horní kryt odšroubovaný a jeho zadní strana je vytočena směrem nahoru. Jak na to, ukazuje schéma.

Chlazení skříně

 

Poznámka: před odstraněním masky doporučuji vymontovat a vytáhnout z PC všechny CD/DVD mechaniky a taky floppy mechaniku.

Po sundání masky už stačí jenom odšroubovat přední stranu horního krytu a můžeme ho uvolnit. Měl by se vám naskytnout pohled podobný tomu, jako na následující fotografii.

Chlazení zvrchu

 Pohled shora na odkrytovanou skříň

V tento okamžik je dobré si všimnout orientace žeber chladiče procesoru. Chladič na obrázku je má vertikálně, takže vzduch proudící shora bude procházet mezi žebry. Pokud bude mít váš chladič žebra orientovaná horizontálně, tak bude účinnost takovéhoto chlazení menší. Záleží tedy na tom jak je na desce umístěn socket.
Další část počítače, která může být tímto způsobem chlazena, je north bridge chipsetu. Tento bývá zpravidla umístěn pod procesorem. Při průchodu vzduchu hnaného ventilátorem shora přes žebra chladiče procesoru se vzduch sice trochu ohřeje, ale pouze minimálně. Srovnání uvedu v další kapitole.

Na následující fotografii je pohled z boku case na north bridge a chladič procesoru blokovaný zdrojem. Pohled dovnitř skříně na přístup k chladiči

Jak na to?

Po odebrání vrchního krytu si můžeme označit, ve kterém místě by měl windtunel ústit. Moje konstrukce se od standardní liší ještě v tom, že jsem místo jedné díry udělal dvě a obě osadil ventilátory. Záleží jenom na vás, jestli vám postačí jenom jeden nebo použijete dva. V každém případě je potřeba umístit otvor přesně nad chladič procesoru. Samotný otvor můžete vyříznout pilkou nebo jiným nástrojem. Já jsem využil speciální stroj, který do plechu vyseknul potřebné kulaté díry. Otvory by měly mít stejný průměr jako lopatky ventilátorů (v případě že se rozhodnete ventilátory použít).

Po vyříznutí by vrchní díl skříně měl vypadat jako na následující fotografii.

Chlazení počítače

 

Po vyříznutí je potřeba okraje začistit pilníkem od otřepů. Na zakrytí nevzhledného řezu použijeme obyčejnou silnější bužírku, kterou nařízneme po jedné straně a nasadíme na řezané hrany. 
Otvory pro šroubky si nejdříve poznačme tužkou podle šablony, kterou si zhotovíme jako přední část ventilátoru. Potom už stačí je jenom vyvrtat odpovídajícím vrtákem. Jako další a vlastně už poslední krok bude následovat osazení otvorů ventilátory. Jsou možné čtyři způsoby, jejich výhody a nevýhody popíšu v další kapitole. Na krytí přístupu k lopatkám ventilátorů jsem použil standardní mřížku, modeři můžou použít také prachové filtry nebo laserem řezané mřížky (například ty s logem Unreal Tournament). Ventilátory jsem taky musel mírně upravit kvůli hluku, který vydávaly. Jedná se dostupné ventilátory 80x80x25mm s napětím 12V. Kvůli již zmiňovanému hluku jsem ale musel přepájet jejich napájení z 12V na 5V, tedy ze žlutého na červenou koncovku.

Chlazení skříně

Takhle vypadá konečný produkt zespodu

Jak vše zapojit?

V případě této konstrukce nemůžeme mluvit o windtunelu v pravém slova smyslu. Je tomu tak proto, že se zde vlastně žádný tunel nenachází. Tunelem myslím trubku (nebo podobný transportní útvar pro vzduch), která by spojovala přímo vnější prostředí s chladičem procesoru. Netvrdím, že by bylo nemožné něco takového sestrojit, ale není to vyloženě třeba. Výše jsem taky psal, že je možné v případě dvou a více ventilátorů použít různé zapojení. Existují tedy čtyři alternativy pro dva ventilátory: první ventilátor saje, druhý vyhání vzduch ven, první ventilátor vyhání, druhý saje, oba sají, oba vyhánějí vzduch ven.

Pro určení, která kombinace je optimální, jsem použil software CPU stability Test 6.0 (build: 154) v nastavení CPU warming pro dosažení maximální teploty. K zaznamenávání teploty jsem měl program CPUCool vers 7.2.12. Samozřejmě jsem také deaktivoval veškeré softwarové chlazení CPU, aby byly rozdíly v minimálních teplotách znatelné a odpovídající. V tabulce písmenko I znamená in (tedy vzduch přes tento ventilátor proudí do skříně) a O znamená out (ven). V horní části je uvedena teplota procesoru, dole teplota north bridge.

 

1.I 2.O

1.I 2.I

1.O 2.I

1.O 2.O

bez ventilátorů

Min. zátěž

37,2
32,0

34,0
31,3

36,9
32,1

37,4
28,0

39,2
30,0

Max. zátěž

43,8
33,3

41,6
33,7

42,9
33,3

42,9
28,3

52,0
35,1

Z tabulky je patrné, že nejlepší zapojení pro chlazení procesoru je stav, když oba dva ventilátory ženou vzduch směrem dovnitř skříně. Tímto ale trochu "trpí" north bridge, protože přes něj jde ohřátý vzduch z žeber chladiče procesoru. Proto pokud vám víc záleží na teplotě na NB, tak použijte zapojení, kdy oba ventilátory odvádějí teplý vzduch ze skříně ven. Kombinace, kdy jeden ventilátor vzduch žene ven a druhý saje dovnitř, se pohybují na pomezí mezi variantami II a OO. Celkový pohled na case s windtunelem Pokud si chcete užít chladnější procesor a máte starší case, tak můžete zkusit popsanou úpravu a okamžitě pocítíte rozdíly... Pokud by nebyla některá část popisu konstrukce srozumitelná, můžete mi poslat dotaz na můj mail.  

 


Témata: fotografie, Hluk, software