Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


WOW Thing - hardwarové vylepšení zvuku MP3 souborů

  0:35aktualizováno  0:35
Pro vylepšení zvuku u MP3 dnes existuje množství restauračních DSP pluginů. Firma SRS však nabízí kromě softwarového i hardwarové řešení, jak z MP3 dostat kvalitnější zvuk. Pokud nejste s kvalitou přehráváných MP3 souborů spokojeni, potom je určen WOW Thing právě vám.
S masovým rozšířením MP3 a internetových technologií přenosu zvuku přišlo poznání, že kvalita zvuku komprimovaných formátů přes veškerou snahu značně trpí. Proto se v poslední době objevila softwarová řešení, která mají některé nedostatky v reprodukovaném zvuku z komprimovaných souborů odstranit. Programy jsou většinou tvořeny jako pluginy k MP3 přehrávačům. Na některé pluginy tohoto typu pro známý přehrávač Winamp jsme vás již měli příležitost upozornit (např. plugin DFX). Přestože od těchto vylepšení nemůžete očekávat zvuk špičkových zařízení, je rozdíl ve zvukové kvalitě znatelný.

Firma SRS Labs se problematice kvality zvuku věnuje hlouběji a v její nabídce naleznete kromě zmiňovaných softwarových řešení i hardware, u něhož se nabízí širší mnohem širší využití než pouze s počítačem. Vlastní technologie Sound Retrieval System WOW 3D umožňuje digitálně upravovat nahrávku v reálném čase a přispět k lepšímu vnímání reprodukované hudby. Hardwarový doplněk tvoří krabička, kterou připojíte do řetězce mezi počítač a reproduktory.. WOW dokáže prohloubit prostorový vjem nahrávky ze dvou reproduktorů nehledě na jejich velikosti a vzdálenosti, protože vytváří umělý zvukový 3D obraz který reproduktory přesahuje. Další vlastností této kouzelné krabičky je technologie TruBass založená na psychoakustice - způsobu vnímání zvuku člověkem. Jejím účelem je obohatit reprodukovaný zvuk o ztracené hluboké tóny. Vzhledem k tomu, že se zařízení zapojuje mezi počítač a reproduktory, vylepšuje zvuk nejen MP3 či dalších zvukových souborů na počítači přehrávaných, ale i všech ostatních zvuků jež z počítače vycházejí (např. u počítačových her). Přístroj můžete samozřejmě použít stejným způsobem k vylepšení zvuku i jiných elektronických zařízení (např. hardwarové MP3 přehrávače, televize), která stačí zapojit do krabičky. WOW Thing je vybaven jedním vstupem a jedním výstupem a samostatným výstupem pro sluchátka.

Společnost SRS Labs vytvořila na stejném principu DSP plugin (nazývaný též WOW) pro přehrávač Winamp, který vylepšuje zvukovou kvalitu ve Winampu přehrávaných empétrojek. Aktivujete-li plugin v menu Winampu, objeví se barevný kruhový ovládací panel pluginu. Plugin využívající stejnou technologii WOW rozšiřuje stereo vjem a zdůrazňuje hloubky (technologie TruBass), aby celkově zvuk přiblížilo původní nahrávce. Pomocí přepínačů můžete přehrávač nastavit na tři módy podle zvukového výstupu, který používáte (sluchátka, reproduktory, subwoofer). Intenzitu uplatněných efektů je také možno měnit. Pokud by vám panel pluginu překážel, můžete jej po stisknutí pravého tlačítka myši umístit do systémové lišty Windows (systém tray). Proti hardwarové krabičce je plugin samozřejmě omezen jen na přehrávač Winamp a v něm přehrávané soubory. Program patří da kategorie shareware a musíte si jej zaregistrovat. Při každém spuštění se objeví obrazovka, která nabádá k zaregistrování, jež je zdarma na domovských stránkách WOW. Minimální hardwarové nároky pro použití pluginu jsou: Pentium 166 MHz a 32 MB RAM.

Kvalit programu WOW Thing si povšiml i Microsoft a zakomponoval je do svého nejnovějšího přehrávače Windows Media Player 7. Oproti pluginu pro Winamp, který musíte zaregistrovat, získáte přehrávač Microsoftu i s uvedeným rozšířením bez omezení. V každém případě se vyplatí plugin alespoň vyzkoušet a porovnat normálně reprodukovaný zvuk a zvuk přehrávaný za pomoci WOW.Uvidíte či spíše uslyšíte sami.

Výrobce: SRS Labs
Website: http://www.wowthing.com/
Download: http://www.wowthing.com/software/plugin_winamp.cfm
Cena: $29.95 (hardware)

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

Najdete na iDNES.cz