Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Wrapster 2.0 - cesta, jak ošálit Napster

  0:05aktualizováno  0:05
Program, kterému by příslušel spíše název Warez Napster, je určen pro sdílení souborů jakéhokoliv druhu přes tuto síť. Pomocí jednoduché finty překonává jedno ze zásadních omezení Napsteru.
Úspěch Napsteru je založen na zprostředkování jednoduché výměny MP3 souborů. Vývoj v oblasti internetu a multimédií jde však stále kupředu a na MP3 navázalo mnoho dalších formátů, které umožňují snazší šíření hudby, stále více se uplatňují i komprimované video soubory. Napster na to dosud nebyl schopen, či spíše nechtěl reagovat. Jediným ústupkem, který však spíše než na uživatele mířil na hudební firmy, které jsou s Napsterem ve sporu, je rozšíření systému i na sdílení souborů WMA, které mohou v sobě nést ochranu proti kopírování.

Omezení Napsteru na MP3 (a WMA) soubory nedalo spát mnoha uživatelům. Jiné programy pro sdílení umožňují přenášet i soubory s dalšími koncovkami, ale nejrozsáhlejší síť - Napster se podobnému rozšíření brání. Nic však není nepřekonatelné. Řešení přinesl program Wrapster, který je nyní dostupný ve své verzi 2.0. Wrapster zcela mění možnosti sdílení souborů přes Napster. Dovoluje přes tuto síť sdílet jakékoliv soubory, které vydává za opravdové MP3 soubory kódované na určitou hodnotu datového toku a vzorkování. Tato speciální kombinace hodnot umožňuje uživatelům jednodušeji vyhledat Wrapster soubory na serverech Napsteru.

Wrapster není samostatný klient pro sdílení souborů, ale pouhá pomůcka pro jejich archivaci v podobě, která ošálí Napster. Wrapster dokáže zabalit vybrané soubory do jediného souboru s koncovkou MP3 a hlavičkou, která předstírá MP3 soubor s hodnotami 32 kb/s a 32 kHz. Obdobným způsobem dokáže z falešného MP3 souboru původní soubory opět extrahovat. S Wrapsterem se pracuje obdobně jako s rozšířenými archivačními programy (jako je Zip nebo RAR), ale program neobsahuje žádné možnosti komprimace vložených souborů.

Hlavními novinkami verze 2.0 je nové menu pro s možnostmi nastavení a volitelná funkce kontrolního součtu pro jednodušší kontrolu archivů. Novinkou je také průvodce, který umožňuje vytvořit Wrapster soubory tím nejjednodušším způsobem. Program myslí i na takové "podstatné" záležitosti, jako je změna ovládacího panelu pomocí skinů. V nastavení programu si můžete vybrat z pěti barevných kombinací.

Program Wrapster by se dal bez rozpaků označit jako Warez Napster, protože jeho účelem nebylo pouze rozšíření záběru Napteru na další multimediální soubory. Autor programu, který je znám pod přezdívkou Octavian, od počátku neskrýval, že se mu jedná o šíření programů. Již v první verzi Wrapsteru popisoval jeho možnosti na "sdílení" kopií Windows 2000. O tom, k čemu má program sloužit, vypovídá i zavedená "pojmenovávací konvence" obsahující názvy jako Application, Game, Porn.

Ačkoliv se rozhodně nesplnily obavy, že bude Naspter zavalen nelegálními kopiemi programů, narazíte na soubory Wrapsteru velmi často. Je třeba zdůraznit, že u softwaru je situace narozdíl od zvukových nahrávek právně zcela jasná. Jakékoliv nabízení, kopírování a používání programů bez souhlasu autorů je nelegální. Napster, který čelí velmi vážné žalobě z napomáhání porušování autorských práv, samozřejmě na podobném využití své sítě nemá zájem a tomuto zneužívání se brání. Program Napster od verze 6 neumožňuje vyhledávat soubory podle vzorkovací frekvence (jednoho z kritérií pro nalezení Wrapster souborů) a tato verze také klade překážky sdílení Wrapster souborů. Ani tvůrce Wrapsteru se ovšem nevzdává a nabízí zájemcům opravné patche pro originální Napster.

Autor: Octavian
Website: http://members.fortunecity.com/wrapster/
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Download: http://members.fortunecity.com/wrapster/wsetup20.exe (808 kB)
Cena: Freeware

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...

Revoluce pro programátory, nebo otravná funkce? Facebook ukázal SapFix

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Facebook představil nástroj, který využívá prvky strojového učení k tomu, aby usnadnil práci programátorům. Konkrétně...

Surfujte po webu anonymně nebo na tabletu sledujte závody formule 1

Tablet vám může zkrátit dlouhé čekání.

Užitečný je nový internetový prohlížeč pro anonymní surfování. Aplikace pro fanoušky Formule 1 nabídne i historické...

Najdete na iDNES.cz