Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tipy na weby: Ukliďte Česko. Hlaste podněty přímo z ulice či lesa

aktualizováno 
Práskat se nemá, ale hlásit se to musí. Poukažte na problémy ve vašem okolí přímo z terénu a nechte je řešit díky projektu ZmapujTo.cz. Smazat sami sebe z internetových služeb bude díky Justdelete.me mnohem snazší. A Energetickáporadna.cz spočítá a ukáže nabídky dodavatelů energií, a tak vám třeba za ně pomůže ušetřit.

ZmapujTo.cz | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Hlášení závad a problémů

ZmapujTo.cz – www.zmapujto.cz

U lesa nelegální skládka, dětské hřiště plné odpadků, dopravní značení zakryté keřem či podchod vyplavený blátem. Drobné problémy, které však mohu komplikovat život. Dejte o nich vědět přímo z místa, kde na ně narazíte a přispějte k jejich nápravě.

Lehce tak lze učinit prostřednictvím projektu ZmapujTo.cz a MobilníRozhlas.cz. Ty slouží městům, obcím a především všem lidem, kteří mají možnost dávat občanské podněty. Projekty se od roku 2012 snaží řešit tuto problematiku hlášením směrem k institucím zodpovědným za jejich provoz. Díky mobilní aplikaci je možné do systému nejen odeslat fotografii, ale také s ní zaslat přesnou polohu, případně komentář. Nahlásit nějaký problém je otázkou několika sekund a asistovat může i mobilní aplikace, takže to lze učinit přímo z místa. Ve službě jsou nejčastěji hlášeny černé skládky, ale i celá řada dalších problémů, na které v přírodě či ve městech lidé narazili. Následné zpracování a vyhodnocení nahlášených informací je pro obec již velmi snadné. Po obdržení hlášení je ze serveru automaticky odeslán e-mail odpovědným úředníkům. Jestliže dojde k nápravě problému, systém o tom u záznamu opět informuje všechny návštěvníky. Ti mají navíc možnost přispívat do diskuze a dále o stavu referovat. Do projektu je zapojeno přes 1 300 institucí. Řada z nich využívá pro zjištění náprav při komunikaci smart komunikaci MobilníRozhlas.cz.

ZmapujTo.cz
Podobné weby
LepšíMísto.cz – pomocník pro zlepšení života
Citymonitor.cz – dejte podnět

Snadná cesta, jak smazat své uživatelské profily

Justdelete.me – www.justdelete.me

Při používání služeb na internetu po nás kdekdo chce provést registraci. Založením uživatelského účtu můžeme získat výhody, ale také sdělujeme osobní informace třetím stranám. Když je přestaneme používat, zůstávají v nich uloženy někdy i nastálo. Proto v případě, že s nimi chceme skončit, je dobré se o ně postarat.

Facebook, Instagram, Alibaba, Amazon, About.me, to jsou jen některé příklady různých služeb. Zrušit v nich účty může být otázka sekund, ale i hodin. V některých případech to dokonce ani nejde. Většina z nich se tomu brání a takové tlačítko pro smazání sebe sama se ukrývá hluboko v nastavení.

Služba Justdelete.me analyzuje tyto služby, a tak velmi dobře ví, kde se tato možnost nachází. Takže stačí najít v seznamu vybranou službu a kliknout na ni – automaticky budete přesměrováni na odregistrační místo, anebo si můžete rovnou přečíst, co vše je nutné pro smazání účtu udělat. V seznamu jsou služby uvedeny různou barvou, a to na základě složitosti tohoto procesu. Podáním žádosti o smazání profilu totiž ještě nemusí znamenat, že se tak stane. Někdy to může trvat i měsíce.

Justdelete.me
Podobné weby
Deseat.me – vyčistěte svoji on-line přítomnost

Levnější energie

Energetickáporadna.cz – www.energetickaporadna.cz

Dávno jsou pryč nabídky s dopisy informující o možnosti zafixovat si cenu elektřiny či plynu. Pokud jste nabídku využili, pravděpodobně vám již vypršela a vy tak máte možnost snadno přejít k jinému výhodnějšímu dodavateli. Nechcete si spočítat, kolik byste ušetřili?

Na Energetickáporadna.cz najdete odborníky, kteří jsou zkušení v oblasti cen a úspor energií. Nepatří mezi dodavatele energií, avšak bedlivě sledují vývoj cen obou komodit u více než 25 energetických společností, které dnes působí na trhu v ČR. Jediné, co budete pro analýzu potřebovat, je faktura za energie. Tu můžete poslat e-mailem (stačí ji naskenovat) a následně bude podrobena analýze. Díky tomu máte možnost získat přesné výpočty jednotlivých dodavatelů pro vaši domácnost - nechybí doporučení toho nejvhodnějšího. Abyste nemuseli nic zařizovat, tak můžete využít opět služeb této poradny, která v případě zájmů zařídí přechod k jinému dodavateli za vás. Vše je přitom pro vás bezplatné, protože poradna získává finance formou provize za to, že vás převedou k jinému dodavateli.

Energetickáporadna.cz
Podobné weby
Cenyenergie.cz – porovnání ceny plynu a elektřiny
Ušetřeno.cz – nezávislý energetický poradce

Uwwwízlo v síti

SportCentral.cz pomáhá sportovat. Díky tomuto webu tak máte možnost najít spoluhráče, zapojit se do týmů, vybrat si místo, kde budete sportovat a zúčastnit se sportovních akcí. Již tak nemusíte neustále hledat někoho, s kým byste si dnes zahráli fotbal, zapinkali badminton nebo šli zaběhat.

Google je synonymem pro vyhledávání. Umí toho však mnohem více. Díky indexování obrovského množství informací je tak nekonečnou studnicí mouder. Umí například bravurně a snadno převádět také jednotky. Co byste tak řekli na to, kdybyste nemuseli hledat převodník stupňů Celsia na Fahrenheita? Pokud chcete převodník využívat, stačí zadat tento vzorec: 85 Fahrenheit na Celsius (místo 85 zadejte jakékoliv jiné číslo).

Je cestování vaším relaxem, zábavou a především se na něj těšíte? Jestliže ano a rádi byste našli inspiraci, chtěli se podívat někam, kde jste zatím nebyli a chtěli byste zjistit něco zajímavého, zkuste zabrouzdat na web Looklin.cz. Najdete na něm zápisky ženy, která se vykašlala na kariéru, všeho nechala a začala cestovat.

Looklin.czNejčtenější

Horáčkův web mohl skrytě využít počítače návštěvníků k těžbě kryptoměny

Kryptoměna Monero

Webové stránky 100dni.cz, které mapují program prezidentského kandidáta Michala Horáčka po jeho případném zvolení,...

Přelomové osmičky: Neúspěšná ofenziva Vietkongu přispěla k jeho vítězství

Vojáci vyvádí posledního útočníka z řad Vietkongu z půdy americké ambasády v...

Před 50 lety, v lednu 1968, zahájily severovietnamské síly mohutný útok známý jako Ofenziva Tet. Přestože šlo o...Japonský astronaut nečekaně „vyrostl“ o devět centimetrů, pak se omluvil

Japonský astronaut Norishige (Norišige) Kanai

Japonský astronaut Norišige Kanai, který v současné době pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici, uvedl, že za pouhé tři...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Vyfotíte papírovou fotku a tu přefotíte mobilem na Instagram. On-line CES

CES 2018

Letošní veletrh CES přinesl tradičně mnoho novinek. Představily je například společnosti Samsung, Sony, TCL a řada...

Další z rubriky

Šéf společnosti Alphabet, která vlastní Google, končí

Eric Schmidt

Šéf holdingu Alphabet Eric Schmidt odstoupí z funkce, ale ve společnosti bude působit i nadále.

Facebook se pouští do další oblasti. Nabídne sdílení hudby

Logo společnosti Facebook

Facebook se spojil s Universal Music Group, aby mohl dodávat hudbu.

Hlídat se budeme sami. V Číně vzniká Velký Bratr 21. století

Ilustrační snímek

Dystopické představy o vševidoucím státu jsou námětem mnoha knih a filmů. Často pak u nejrůznějších zpráv slýcháme, že...

Najdete na iDNES.cz