Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


X-Box II už bez procesoru Intel?

aktualizováno 
Jednoduchý vývoj her a jejich snadná konverze z běžných počítačů - to jsou výhody herní konzole X-Box. Architektura podobná běžným počítačům se však zároveň ukazuje jako slabina. Microsoft nyní chystá X-Box II a nemá pro něj procesor.

Microsoft čeká v souvislosti s vývojem konzole X-Box II další složité rozhodnutí. Podle posledních informací to vypadá, že X-GPU a čipovou sadu dodá nVidia - a upevní tak svojí pozici hlavního dodavatele součástí pro X-Box. Stále však není jasno, kdo dodá procesor.

Microsoft samozřejmě požaduje levný a přitom velice výkonný procesor. Intel sice takový má, ale ten není levný. Celerony s jádrem PIII Tualatin se přestaly vyrábět a Pentium 4 Celeron s jádrem Willamette zase nedosahuje takového výkonu, jaký je například schopen poskytnout (ve stejné cenové relaci) Athlon XP od AMD.

Je tu však ještě jeden problém, kvůli kterému není ani Athlon XP zrovna ideální volbou. Procesor Intel Celeron taktovaný na 733 MHz, který byl (a je) zabudován v původním X-Boxu, byl opatřen pouze pasivním chladičem a přilehlý pomaloběžný větrák vháněl vzduch do celé krabice. Odpadl tím hluk produkovaný dalším větrákem navíc a zároveň mechanická součástka, na jejíž dlouhodobou spolehlivost si výrobce vsadí jen za určitých okolností.

(Poznámka autora: X-CPU v X-Boxu má blíže k procesoru Intel Pentium III, ale protože má pouze 128 KB velkou L2 Cache, přezdívá se mu jednoduše "Celeron".)

Úplně tiše může procesor pracovat pouze v kombinaci s pasivním chladičem. Zkuste ale provozovat zmíněný Athlon XP s pasivním chladičem déle jak pět minut... (aniž byste museli přivolávat hasiče). To je pochopitelně velmi nereálné.

Herní konzole Microsoft X-Box první generaceJaká řešení tedy zbývají? Příliš jich není. Kdyby například Microsoft nevyžadoval vysoký výkon, mohl by se poohlédnout po procesorech VIA C3. Výrobce o nich hrdě prohlašuje, že jsou "Quiet&Cool". A opravdu, VIA C3 800 MHz nevyžaduje ke svému bezproblémovému provozu ani pasivní chladič.

Co je to však platné, když jde snížení teploty zcela na úkor výkonu?! VIA C3 totiž obsahuje velmi malou L2 Cache, tedy součást, která sice produkuje za normálních okolností velmi vysoké ztrátové teplo, ale bez které je výkon (jakéhokoliv dnešního) procesoru neskutečně malý. Proto je svými schopnostmi a výkonem procesor VIA C3 800 MHz přirovnáván k Celeronu 300-400 MHz (a také k šicímu stroji).

Jestliže notebookům a tabletům takový výkon stačí, tak špičkovému grafickému čipu, jakým bude X-GPU II, to stačit rozhodně nebude.

Pro Microsoft tak prakticky neexistuje procesor, který by mohl být v druhé generaci X-Boxu použit. Určitou nadějí jsou tak zvané "mobilní" procesory. Ty jsou však ze zvlášť povedených sérií, většinou podtaktované, nebo jinak upravené a co je hlavní, velice drahé.

Cena je tedy rozhodující. Špičkový chladič něco stojí, výkonný procesor něco stojí a ani Microsoft není firmou, která by mohla do nekonečna svoje produkty dotovat. A pokud se s cenou své herní konzole nedostane pod úroveň Playstationu od Sony, potom s X-Boxem asi těžko prorazí.


 Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Casio představilo hodinky, které vás budou po horách navigovat tři dny

Nové odolné chytré hodinky Casio WSD-F30.

Sportovní chytré hodinky Casio s armádní specifikací odolnosti přicházejí na trh s vylepšeným operačním systémem Wear...

ARM slibuje výkonnější notebooky než ty s Intelem

Plány společnosti ARM do roku 2020

Výrobce úsporných čipů ARM ukázal své plány na nejbližší dva roky. Vyplývá z nich, že se chystá tvrdě zaútočit na...

Najdete na iDNES.cz