Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


X-Box II už bez procesoru Intel?

aktualizováno 
Jednoduchý vývoj her a jejich snadná konverze z běžných počítačů - to jsou výhody herní konzole X-Box. Architektura podobná běžným počítačům se však zároveň ukazuje jako slabina. Microsoft nyní chystá X-Box II a nemá pro něj procesor.

Microsoft čeká v souvislosti s vývojem konzole X-Box II další složité rozhodnutí. Podle posledních informací to vypadá, že X-GPU a čipovou sadu dodá nVidia - a upevní tak svojí pozici hlavního dodavatele součástí pro X-Box. Stále však není jasno, kdo dodá procesor.

Microsoft samozřejmě požaduje levný a přitom velice výkonný procesor. Intel sice takový má, ale ten není levný. Celerony s jádrem PIII Tualatin se přestaly vyrábět a Pentium 4 Celeron s jádrem Willamette zase nedosahuje takového výkonu, jaký je například schopen poskytnout (ve stejné cenové relaci) Athlon XP od AMD.

Je tu však ještě jeden problém, kvůli kterému není ani Athlon XP zrovna ideální volbou. Procesor Intel Celeron taktovaný na 733 MHz, který byl (a je) zabudován v původním X-Boxu, byl opatřen pouze pasivním chladičem a přilehlý pomaloběžný větrák vháněl vzduch do celé krabice. Odpadl tím hluk produkovaný dalším větrákem navíc a zároveň mechanická součástka, na jejíž dlouhodobou spolehlivost si výrobce vsadí jen za určitých okolností.

(Poznámka autora: X-CPU v X-Boxu má blíže k procesoru Intel Pentium III, ale protože má pouze 128 KB velkou L2 Cache, přezdívá se mu jednoduše "Celeron".)

Úplně tiše může procesor pracovat pouze v kombinaci s pasivním chladičem. Zkuste ale provozovat zmíněný Athlon XP s pasivním chladičem déle jak pět minut... (aniž byste museli přivolávat hasiče). To je pochopitelně velmi nereálné.

Herní konzole Microsoft X-Box první generaceJaká řešení tedy zbývají? Příliš jich není. Kdyby například Microsoft nevyžadoval vysoký výkon, mohl by se poohlédnout po procesorech VIA C3. Výrobce o nich hrdě prohlašuje, že jsou "Quiet&Cool". A opravdu, VIA C3 800 MHz nevyžaduje ke svému bezproblémovému provozu ani pasivní chladič.

Co je to však platné, když jde snížení teploty zcela na úkor výkonu?! VIA C3 totiž obsahuje velmi malou L2 Cache, tedy součást, která sice produkuje za normálních okolností velmi vysoké ztrátové teplo, ale bez které je výkon (jakéhokoliv dnešního) procesoru neskutečně malý. Proto je svými schopnostmi a výkonem procesor VIA C3 800 MHz přirovnáván k Celeronu 300-400 MHz (a také k šicímu stroji).

Jestliže notebookům a tabletům takový výkon stačí, tak špičkovému grafickému čipu, jakým bude X-GPU II, to stačit rozhodně nebude.

Pro Microsoft tak prakticky neexistuje procesor, který by mohl být v druhé generaci X-Boxu použit. Určitou nadějí jsou tak zvané "mobilní" procesory. Ty jsou však ze zvlášť povedených sérií, většinou podtaktované, nebo jinak upravené a co je hlavní, velice drahé.

Cena je tedy rozhodující. Špičkový chladič něco stojí, výkonný procesor něco stojí a ani Microsoft není firmou, která by mohla do nekonečna svoje produkty dotovat. A pokud se s cenou své herní konzole nedostane pod úroveň Playstationu od Sony, potom s X-Boxem asi těžko prorazí.


 
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

AMD musí opravit chyby u svých procesorů

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Společnost AMD potvrdila více než deset bezpečnostních nedostatků, které objevila jedna izraelská firma. Ta byla...

Prodáno: Belkin, Linksys, Phyn a Wemo nově patří Foxconnu

Belkin @TV Plus

Společnost Belkin, která se proslavila především příslušenstvím pro produkty Apple, má nového majitele. Spolu s...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz