(X)DHTML – encyklopedie webdesignera

  • 7
Ať se chcete začít učit programovat web nebo už máte zkušenosti s webdesignérstvím, přehledná encyklopedie se vám bude hodit. Nabízí i šikovou příručku HTML značek, jejich atributů a všeho blízkého kolem.

Z referenčních příruček někdy dýchá spíše strojový chlad, který předem zavrhuje možnost jiné interpretace. Po chvilce listování v netradičně blokově vázané referenční příručce od autora Pavola Mikleho se ale uniformní šeď rozplývá. Na obálce najdete podtitulek „úplná přesná referenční příručka HTML,DHTML a XML“ což zní směle, ale odpovídá to pravdě.

Ať se chcete začít učit programovat web nebo už máte zkušenosti s webdesignérstvím, přehledná příručka HTML značek, jejich atributů a všeho blízkého kolem se vám bude hodit docela často. Hned na druhé a třetí stránce vazby najdete tabulky znakových sad ISO 8859-1,2 a windows-1250. Na několika málo úvodních listech se ve stručnosti a srozumitelnosti seznámíte se současným stavem a používáním verzí HTML, autor vám šetrně připomene, že (X)HTML a (X)DHTML jsou spíše slovní hříčky než zásadní rozdíl v podstatě jazyka, srozumitelně popisuje základní rozdíly a na dalším listě najdete historii vývoje HTML a INTERNETU.

Syntaxe, struktura a stavba HTML a XHTML dokumentů

Srozumitelnost nemizí ani na dalších stránkách, co lze, je počeštěno, a u cizích slov je často v závorce uváděn český výraz. Zvýrazněné rady, že k praktickému užití vám postačí zvládnout osm značek, včetně tabulek jedenáct, strohost předpisů polidšťuje. Přitom v úvodních kapitolách jsou uvedeny kompletní hlavičky HTML či XHTML dokumentů a úplná a přesná syntaxe všech značek. U některých značek jsou názorné příklady včetně ilustrace zobrazení v prohlížeči, což není u referenčních příruček zrovna pravidlo. Najdete výčet neperspektivních a zastaralých značek s odůvodněním neužitečnosti, proprietární značky (osobní značky prohlížečů), které nejsou součástí žádné normy. O důvod méně vyčíst publikaci neúplnost. V kapitole, kde jsou popsány specifikace struktury a stavby HTML a XHTML dokumentů, vám též představu usnadní ilustrační obrázky.

XML, HTML a XHTML pravidla

Tato kapitola popisuje všeobecná XML pravidla a je doplněna popisem využití, který přechází k popisu všeobecných HTML a XHTML pravidel. Popis je završen krátkým souhrnem přechodu z HTML na XHTML.

DTD – definice typu dokumentu

V této kapitole se dozvíte vše potřebné o prologu dokumentu, deklaraci a definici syntaxe a proč je užitečné uvést korektní odkaz na DTD. V doplňujících poznámkách a doporučení i něco navíc.

X(D)HTML - encyklopedie webdesignera

JavaScript a VBScript

Tvorba HTML stránek s pozdějším užitím skriptů může být přiměřenou cestou začínajících programátorů. Většina napsaného kódu je obvykle hned viditelná i uživatelsky a taktéž nevyžaduje léta studií. V této kapitole se dozvíte o standardu JavaScriptu, jeho verzích, užití, použitelnosti a vazbě k HTML. V následujících tabulkách je seznam příkazů, funkcí a operátorů JavaScriptu a VBScriptu. Tím přínos drobně vyhlížející příručky nekončí. V dalších kapitolách najdete více o možnostech www dokumentů, tipy a triky (X)HTML. Pokud vás kapitola „co v HTML nelze a jak to řešit“ zklame svou stručností a neutěší vás ani přehledný popis HTTP protokolů, do následujících tabulek kódování znaků čas od času potřebovat nahlédnout budete a přinejmenším vás může těšit příznivá cena této publikace. Co možná též trochu chybí, tak podrobnější popis, kde se nacházíte, který bývá nad horní linkou stránky, když se snažíte knížku otevřít přímo v nějaké kapitole bez dlouhého listování. To ale může vynahradit podrobný obsah nebo rejstřík. Mezi další chyby lze počítat místy dost malé písmo, které na druhou stranu napomáhá přehlednosti, která obecně příručce rozhodně nechybí.

XDHTML, autor Pavol Mikle
doporučená cena 200 Kč vč. DPH,
stran: 208
rok a místo vydání: Brno, 2004
Vydavatelství Zoner Press


Témata: operátor, Windows