Xclef MT500 - flashový cvrček s MP3 rekordérem (recenze)

  • 21
Na českém trhu se nedávno objevil třetí produkt firmy Xclef. Po kartovém přehrávači a masivním jukeboxu je tu mašinka MT500, která pracuje s formáty MP3 a WMA, do MP3 umí nahrávat z linkového vstupu i z interního FM tuneru a jeho paměť lze rozšířit SD/MMC kartou. A jak nám během testu sloužil?

Flashovým přehrávačům digitálních hudebních nahrávek se stále nepodařilo výrazně prorazit. Navzdory nezpochybnitelným přednostem, mezi něž patří především miniaturní velikost, absence mechanických částí a tudíž absolutní odolnost vůči mechanickým otřesům, dlouhá výdrž baterií a další, je to právě vysoká cena FLASH pamětí, která brání jejich masivnímu prodeji. Při porovnání s konkurenčními přehrávači, jež pro uložení nahrávek využívají klasická CD, či hard disk, je u flashových přehrávačů poměr úložné kapacity a ceny značně nevýhodný. Situace není naštěstí tak kritická, jako v době uvedení prvních paměťových přehrávačů na trh. Ceny paměťových karet velmi zvolna klesají a výrobci za použitelné minimum již nepovažují nesmyslných 32MB, ale slušných 128MB. Ruku v ruce s neustálou miniaturizací jde i trend rozšiřování možností MP3 přehrávačů a jedním z představitelů poslední generace je i Xclef – MT500 z provenience korejské firmy MultiChannel Labs, který kromě přehrávání komprimovaných audio souborů nabízí také integrovaný FM tuner a možnost přímého nahrávání do formátu MP3 bez potřeby externího kodeku a to jak vestavěným mikrofonem, tak přímo z rádia, nebo z LINE-IN vstupu.

Xclef MT500

Balení přehrávače

Přehrávač je dodáván v robustním a graficky zajímavě provedeném balení, uvnitř kterého kromě přehrávače samotného naleznete instalační CD, stereo sluchátka peckového typu, propojovací USB a LINE-IN kabel, AAA baterii, adaptér pro externí napájení z AA baterie, řemínek na krk a v neposlední řadě tištěný uživatelský manuál. Externí síťový napáječ včetně vestavěné nabíječky akumulátorů musel ustoupit maximální možné miniaturizaci přehrávače.

Xclef MT500

Zapůjčený exemplář byl dodán pouze s anglickou verzí uživatelské příručky, která na 36 stranách přehledně popisuje možnosti a základní obsluhu přehrávače. Občasná chybějící slovíčka spolu s několika nepřesnými překlady, častými překlepy a nepříliš kvalitními obrázky jsou u většiny asijských výrobků standardem a nezbývá než věřit, že dovozce vše napraví kvalitním českým překladem. Podle provedení sluchátkového konektoru by měl přehrávač podporovat sluchátka s dálkovým ovládáním, ale ta se bohužel nekonají a dodávaná sluchátka patří do nejnižší cenové kategorie. Investice do dobře hrajících sluchátek je nutností. Poslední připomínka se týká dodávaného USB kabelu, který je nestandardní a pokud jej ztratíte, máte jednoduše smůlu. Jediným řešením je získání náhradního přímo od výrobce za ne zrovna malý peníz. Snad se někdy dočkáme toho, že asijští výrobci budou respektovat a ctít existující průmyslové standardy.

Xclef MT500

Vzhled aneb design

Přehrávač na první pohled zaujme svými malými rozměry 87x36x21mm, nízkou hmotností a elegantním provedením. Přestože použitím stříbrné barvy působí značně robustně, ve skutečnosti se jedná o plastový výrobek doplněný o kovovou čelní část, jíž dominuje podsvícený grafický LCD displej s rozlišením 128x64 bodů a otvor vestavěného mikrofonu. Ovládací prvky (2 třípolohové jog přepínače, tlačítko pro nahrávání a posuvní přepínač HOLD zabraňující nechtěnému stisknutí ovládacích prvků) jsou rozmístěny po obvodu přehrávače. Pravá boční stěna obsahuje USB konektor s gumovou krytkou zabraňující vniknutí nečistot a dvířka prostoru pro baterii. Šachta pro rozšiřující paměťovou kartu rovněž s gumovou krytkou, sluchátkový výstup a LINE-IN vstup jsou umístěny na levém boku přehrávače. Spodní část obsahuje kontakty, konektor a závit pro uchycení adaptéru pro externí napájení jednou AA baterií.

Vlastnosti přehrávače

Jak již bylo zmíněno, přehrávač Xclef-MT500 v sobě kombinuje přehrávač komprimovaných hudebních nahrávek ve formátu MP3/WMA, FM rádio s volitelnou citlivostí a diktafon umožňující nahrávání přímo ve formátu MP3 z vestavěného mikrofonu, externího zdroje audio signálu prostřednictvím LINE-IN vstupu, nebo z integrovaného rádia. Přepínání mezi jednotlivými režimy probíhá výběrem ze záložkového menu na displeji přehrávače. Napájení zajišťuje jedna AAA baterie, která by spolu s externí AA baterií podle údajů výrobce měla zajistit přibližně 30 hodin nerušeného poslechu. S největší pravděpodobností je však nutné brát tento údaj s rezervou, neboť se zcela novou alkalickou neznačkovou TESCO AAA baterii vydržel přehrávač hrát a komunikovat s PC necelých 6 hodin.

Xclef MT500

Výrobce uvedl tento model na trh ve dvou provedeních, lišících se pouze velikostí interní paměti – 128MB/256MB. Testovaná verze přehrávače byla vybavena interní pamětí 128MB, kterou je možné rozšířit pomocí externí MMC/SC paměťové karty o dalších 16 až 256MB na úctyhodných 384MB. Ve formátu MP3 lze přehrávat soubory všech standardních rychlostí datového toku (8-320Kbps) včetně VBR a vzorkovacích frekvencí (8-48KHz). Samozřejmostí je podpora ID3 Tagů všech verzí. Přehrávání WMA souborů zahrnuje rychlosti datového toku v rozsahu 8-192Kbps. Případné rozšíření o další podporované formáty je možné snadnou aktualizací firmwaru v přehrávači. Výrobce pravidelně poskytuje nejnovější verze ke stažení na svých internetových stránkách. Testovaný přehrávač obsahoval firmware 2.0.13.

Podsvětlený displej

Informace o přehrávaných skladbách jsou zobrazovány na grafickém LCD displeji s EL podsvětlením. Kromě informací z ID3 Tagu jsou prostřednictvím ikon zobrazovány rovněž základní technické informace o přehrávaném souboru, stav baterie, aktuální přehrávací režim, zvolený ekvalizér a čas od začátku skladby. U většiny z těchto parametrů lze provést změnu jejich nastavení přímo prostřednictvím pop-up menu bez potřeby zdlouhavého procházení základního menu přehrávače. Překvapivě však chybí možnost zobrazení času zbývajícího do konce skladby. Použité EL podsvětlení využívá podobnou technologii jako například Palm V a za určitých světelných podmínek činí displej hůře čitelným. Při jeho aktivaci navíc přehrávač podivně píská, tento pískot ale není slyšitelný ve sluchátkách. Tlačítko pro zapnutí/vypnutí podsvětlení chybí a všechna nastavení je potřeba provést v servisním menu, což je velmi zdlouhavé.

Xclef MT500 LCD

Komunikace s PC

Komunikace s počítačem je zajištěna prostřednictvím USB rozhraní 1.1. S dodávanou verzí firmwaru bylo možné přehrávač připojit k počítači bez jakékoliv instalace ovladačů, neboť tato již podporuje tzv. USB Driverless režim. Připojením USB kabelu do počítače se automaticky zapne vypnutý přehrávač a ten se následně objeví v seznamu disků jako dvě velkokapacitní paměťová USB zařízení (jedno pro interní a druhé pro externí paměťovou kartu). Navzdory použitému rozhraní USB verze 1.1 byl přenos souborů z počítače do přehrávače podezřele pomalý. Nahrání alba s deseti skladbami o celkové velikosti 100MB trvalo přibližně 6 minut. Toto může být pravděpodobně zapříčiněno použitím nevhodného řadiče, nebo pomalou paměťovou kartou... Překvapivě chybí podpora playlistů a soubory jsou řazeny v pořadí, v kterém jsou do přehrávače nahrány, což při nahrávání více alb současně může způsobit komplikace.

Xclef MT500

Subjektivní hodnocení zvukové kvality přehrávaných souborů dopadlo velmi dobře. Nebylo shledáno žádných rozdílů v reprodukci oproti ostatním hardwarovým i softwarovým přehrávačům. Pro úpravu výsledného zvuku je možné použít integrovaný pěti pásmový ekvalizér nabízející pět předdefinovaných a jedno uživatelské nastavení. Nutno podotknout, že při poslechu byla použita sluchátka Koss Porta Pro, neboť kvalita dodávaných peckových sluchátek byla přinejmenším nedostačující.

Ovládání

Ovládání přehrávače je kapitola sama pro sebe. Není příliš intuitivní a bez pečlivého pročtení dodávaného manuálu se nejspíš neobejdete. Jeho osvojení navíc vyžaduje mnohem více času, protože z neznámého důvodu mají krajní polohy jog přepínačů opačný význam, než je obvyklé. Například při regulaci hlasitosti je zvyšování vlevo a snižování vpravo. Pro navigaci v menu přehrávače je určen horní jog přepínač. Jeho pravá krajní pozice slouží k pohybu nahoru a levá krajní pozice k pohybu dolů. Nad touto “vychytávkou“ zůstává rozum stát. Navíc některé, velmi často používané, funkce (například návrat do hlavního menu) vyžadují stisknutí jednoho z jog přepínačů po dobu dvou vteřin, čímž dochází k nepříjemným prodlevám při obsluze přehrávače.

Nahrávání

Příjemným rozšířením je možnost přímého nahrávání v MP3 formátu. Nahrávky mají konstantní rychlost datového toku a uživatel má na výběr vždy ze tří rychlostí v závislosti na druhu nahrávky: 32, 64 nebo 128 kbps pro nahrávky pořízené interním mikrofonem; 64, 128 nebo 256 kbps pro nahrávky pořízené z vestavěného rádia a 64, 128 nebo 256 kbps pro nahrávky z externích zdrojů audio signálu pořízené prostřednictvím LINE-IN vstupu. Použitý mikrofon je dostatečně citlivý s dosahem cca 3 metry při normální hlasitosti mluveného slova. U takto pořízených nahrávek je na pozadí slyšitelný šum, což je sice nepříjemné, ale u diktafonu to příliš nevadí. Podstatně větší problémy při nahrávání prostřednictvím LINE-IN vstupu způsobuje absence ukazatele vstupní úrovně signálu a možnosti jejího nastavení přímo v přehrávači. Integrovaný FM tuner má dobrou citlivost a v oblasti s dobrou úrovní signálu se při poslechu nevyskytly žádné problémy. Nahrávání z rádia je rovněž zcela bezproblémové.

Závěrečné zhodnocení

Na první pohled vypadá přehrávač Xclef-MT500 jako velmi zdařilý technologický počin, jenž nemá ve své cenové kategorii přímou konkurenci. Vkusně provedené miniaturní balení obsahuje nejen přehrávač komprimovaných audio nahrávek ve formátech MP3 a WMA, ale také FM tuner a diktafon s nahráváním ve fomrátu MP3. A to nejen prostřednictvím vestavěného mikrofonu, ale také z integrovaného rádia a externích zdrojů audio signálu prostřednictvím LINE-IN vstupu. Při podrobnějším prozkoumání však vyjdou najevo v recenzi zmíněné problémy s ovládáním, pomalá komunikace s PC, chybějící možnost nastavení úrovně vstupního signálu, absence dálkového ovládání a laciné plastové provedení. Přestože se v některých případech jedná o zásadní nedostatky degradující možnosti využití přístroje, většinu z nich lze s největší pravděpodobností odstranit úpravou firmwaru přehrávače. Otázkou však zůstává, zda si je výrobce těchto nedostatků vědom a zda na jejich odstranění zapracuje. V aktuální verzi si přehrávač lepší ohodnocení než níže uvedených 60% bohužel nezaslouží.

K testu zapůjčila společnost Empei s.r.o.