Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Yahoo! Player Beta - nečekaný přehrávač od Yahoo!

  0:15aktualizováno  0:15
Na pole multimediálních přehrávačů pro Windows vstupuje nový hráč, kterým není nikdo menší než internetový veterán a gigant Yahoo! Jeho Yahoo! Player přehrává hravě MP3 a další multimediální soubory, přijímá internetové rádio a nabízí celou řadu dalších zajímavých funkcí.
Značka Yahoo patří na Internetu k nejznámějším, nikoliv však v souvislosti s tvorbou multimediálního softwaru. Proto způsobilo značné překvapení, když firma Yahoo proslulá svým internetovým vyhledávačem uvolnila první verzi vlastního přehrávače. Zdá se, že každá velká americká internetová firma musí mít svůj přehrávač. America Online vlastní Winamp, Lycos koupil minulý rok Sonique. Společnost Yahoo se vydala vlastní cestou. Tento postup je o to překvapivější, že Yahoo doposud propagovalo Real Player od RealNetworks, který se shodou okolností právě objevil v nové verzi. Je zřejmé, že nový přehrávač je součástí nové obchodní strategie orientované na internet a multimédia

Instalace je jednoduchá a přestože se zatím jedná o beta verzi, nepůsobil program žádné problémy. Při instalaci si můžete vybrat Yahoo jako výchozí přehrávačem všech podporovaných formátů. Po spuštění může Yahoo po vzoru jiných programů vyhledat multimediální soubory na pevných discích počítače.

Yahoo Player je opravdu přehrávač, nedokáže tedy komprimované soubory vytvářet a upravovat jako v poslední době populární "all in one" jukeboxy. Jak se dalo u Yahoo předpokládat, je přehrávač orientován na internet. Obsahuje zabudovaný internetový prohlížeč a přehrává internetové rádio.

Uživatelské rozhraní je řešeno velmi prakticky a je zřetelně inspirováno nejpopulárnějším přehrávačem Winamp. Panel sestává z vícera oken - samotného přehrávače, playlistu, internetového prohlížeče, okna pro video. Přídavná okna je možné skrýt.

Program přehrává všechny obvyklé formáty audia i videa (kromě RealMedia) a výrobce slibuje podporu dalších rozvíjených formátem. MP3 je podporováno včetně VBR a streamingu Icecast a nechybí ani podpora formátu, který se nyní dere do popředí - Windows Media od Microsoftu. Pokud nepoužíváte speciální formáty, můžete Yahoo klidně používat jako základní přehrávač. Yahoo funguje i jako přehrávač zvukových CD a opět s funkcí, jež vyžaduje připojení k internetu. Podpora intenetové databáze CDDB umožňuje u vložených CD zobrazovat informace, jako je jméno interpreta a název skladby, které se přehledně zobrazí v okně playlistu.

Velmi potěšitelná je práce s playlisty, které je možné sestavovat a editovat ve zvláštním okně. Praktický způsob tvoření playlistů ocení zejména uživatelé Winampu zvyklí na obdobný postup. Program dokáže vytvořit playlist ze všech souborů uložených v počítači pomocí zmíněné funkce vyhledávání multimédií. Přehrávač podporuje formáty playlistů M3U, PLS a vlastní Yahoo playlisty YPL.V okně playlistu můžete také upravovat popisky souborů (ID3 tag u MP3).

Součástí okna přehrávače je samostatný tuner pro internetové rádio, který v případě, že internet nepoužíváte, můžete skrýt. Předvolby jsou rozděleny do složek nazývaných Channel Pak a šest stanic z každého "paku" je přímo přístupný z čelního panelu. Další stanice můžete hledat pomocí integrovaného internetového prohlížeče.

Druhou funkcí orientovanou na internet je prohlížeč, který je samozřejmě propojen s informační centrálou Yahoo. Nabídky a hledání hudebního obsahu na internetu se tak stává přímou součástí přhrávače, podobně jako se tomu postupně děje i u konkurence. Okno slouží pro další funkce propojené s centrálou, jako je např. nápověda.

Autoři programu nezapomněli na oblíbené potěšení uživatelů, možnost změnit vzhled programu pomocí náhradních grafických schémat - skinů, která je dnes skoro povinností u přehrávačů a prosazuje se i u jiných typů programů. Nové skiny nejsou součástí instalačního souboru, ale řadu pěkně graficky vyvedených ovládacích panelů najdete na domovských stránkách programu na adrese http://player.yahoo.com/yahooplayerskins.html. To vás však nemusí zajímat, protože skiny můžete vyhledat také přímo z Yahoo Playeru pomocí integrovaného prohlížeče. Změna vzhledu je rychlá a jednoduchá a mezi nainstalovanými skiny si můžete vybírat v preferencích programu. Jedinci s výtvarným nadáním se mohou pokusit o vlastní grafické téma. Po kliknutí na Create Skin se návod na vlastní tvorbu skinů objeví v zabudovaném prohlížeči.

Oproti poměrně rozsáhlé nabídce skinů zatím programu chybí další doprovodná funkce, jež je dnes vyžadována - vizualizační efekty. Ačkoliv ani skiny ani vizualizace nejsou pro přehrávání potřebné, staly se běžnou součástí přehrávačů. Yahoo bude v dalších verzích muset vizualizační pluginy přidat, aby mohlo s ostatními přehrávači směle soutěžit.

Z uvedeného přehledu je patrné, že se jedná o program dobře provedený, ale bez nadstandardních funkcí. Vzhledem k zázemí, o něž se opírá, se můžeme těšit, se z programu Yahoo Player stane časem všestraný a kvalitní přehrávač, případně další program z kategorie jukeboxů.

Výrobce: Yahoo!
Website: http://player.broadcast.com/
Platforma: Windows 95/98/NT/2000
Cena: freeware

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: e-mailový oznamovač s otevíráním poštovní schránky

Ilustrační foto - e-mail

Howard E-Mail Notifier schováte v informační části hlavní lišty a vždy když přijde e-mail, dá o tom vědět. Pro...

Surfujte po webu anonymně nebo na tabletu sledujte závody formule 1

Tablet vám může zkrátit dlouhé čekání.

Užitečný je nový internetový prohlížeč pro anonymní surfování. Aplikace pro fanoušky Formule 1 nabídne i historické...

Neinstalujte konkurenci, žadoní Windows 10. Tady máte „rychlejší Edge“

Okno, které se testerům Windows 10 ukáže, když instalují konkurenční prohlížeč

Testovací verze Windows 10 ukázala další pokus Microsoftu nalákat uživatele k jejich novému prohlížeči Edge. Někteří...

Najdete na iDNES.cz