Americká tajná služba NSA prý v rámci operace PRISM sleduje internetovou

Americká tajná služba NSA prý v rámci operace PRISM sleduje internetovou komunikaci z celého světa. | foto: Profimedia.cz

Americká vláda hrozila Yahoo obří pokutou, pokud jí tajně nedá přístup

  • 21
Společnost Yahoo v roce 2008 odmítla dát NSA přístup k datům uživatelů na svých serverech. Právníci společnosti u tajného soudu argumentovali protiústavností takového opatření. Soud ale prohráli a Yahoo hrozila pokuta 250 tisíc dolarů denně (5 milionů korun). Prohra pomohla přesvědčit ke spolupráci i další společnosti.

Nové poznatky vyšly najevo po odtajnění rozsudku tajného soudu FISA. Ten byl zveřejněn už v roce 2009, ovšem natolik zcenzurovaný, že z něj nebylo možné poznat ani firmu, pouze závažnost rozhodnutí. „Věděli jsme, že šlo o důležité rozhodnutí, ale mohli jsme jen hádat proč,“ řekl pro Washington Post profesor práva Stephen Vladeck.

V roce 2013 vyšly díky Edwardu Snowdenovi na veřejnost informace, že americká tajná služba NSA má v rámci programu PRISM přístup k datům amerických společností. Veřejnost i některé státy reagovaly kritikou firem, které byly do předávání dat zapojeny (Google, Microsoft, Yahoo, Facebook, Apple a další). Firmy takovouto spolupráci popíraly, k čemuž je mohl vést nejen strach ze skandálu, ale také zákonná povinnost mlčet.

Jako první se ke spolupráci přidal Microsoft, v roce 2007. Yahoo, které se u tajného soudu bránilo, přistoupilo do programu až koncem roku 2008. Google a Facebook se připojili v roce 2009, poslední se přidal Apple v roce 2012. Uniklá tajná prezentace je z dubna 2013.

Program PRISM umožňoval „hromadný přístup přímo na severy“ spolupracujících firem a čtení soukromých zpráv, souborů a historie uživatelů. Alespoň tak to prezentovala NSA v tajných interních prezentacích. Firmy se po odhalení programu bránily, že pouze vyšly vstříc legálním požadavkům. Vedle toho NSA na servery firem Google a Yahoo přistupovala i bez jejich vědomí v rámci programu MUSCULAR.

Firmy chtějí, aby byly tajné rozsudky zveřejněny

Otevřený dopis

Americké internetové společnosti společně apelují na Senát, aby prosadil účinnou reformu, která by zabránila netransparentnímu porušování soukromí uživatelů internetu. Šéfové Applu, Googlu, Facebooku, Microsoftu a dalších firem v otevřeném dopise vyzvali k tomu, aby americký Senát prosadil zákony, které zabrání poškozování amerických zájmů a zajistí jasný a transparentní dohled nad tajnými službami.

Zatímco dosud nebylo jasné, zda a jak se firmy těmto snahám bránily, nově uveřejněný rozsudek FISA ukazuje, že právníci firmy Yahoo odmítali data vydat. Firma se domnívala, že to odporuje Ústavě. Washington Post spekuluje, že u dalších firem měla tajná služba vyjednávání jednodušší i díky tomu, že již existoval precedent u soudu FISA a společnosti Google a další tedy viděly, jaké jsou jejich šance s odmítnutím uspět.

Společnost Yahoo není jediná, kdo se cítí tlakem americké vlády poškozená. Facebook, Yahoo, Google i Microsoft požádaly o povolení zveřejnit rozsudky tajného soudu, které se jich týkají. Chtějí tak napravit svou reputaci, která utrpěla zvláště u evropských zákazníků.