Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Yahoo údajně prohledávalo stovky milionů účtů na pokyn tajných služeb

  • 21
Americká společnost Yahoo se podle informací agentury Reuters v roce 2015 nebránila utajenému pokynu ke sledování příchozí elektronické komunikace v rámci služby Yahoo Mail, která má stovky milionů uživatelů.

„V dubnu 2015 začala firma Yahoo tajně prohledávat příchozí e-maily svých zákazníků, aby tak vyhověla utajenému příkazu amerických tajných služeb,“ píše agentura Reuters s odkazem na anonymní zdroj ze společnosti Yahoo.

Informace o tom, že Yahoo prohledávalo na pokyn vládní agentury (údajně NSA nebo FBI) stovky milionů účtů uživatelů služby Yahoo Mail, potvrdili agentuře celkem čtyři nezávislé zdroje.

„Yahoo je společnost dodržující zákony a podřizuje se právním normám Spojených států,“ uvedla firma pro agenturu Reuters.

Rozhodnutí šéfky Yahoo, Marissy Mayerové, uposlechnout bez odporu tento vládní příkaz, vedl údajně o měsíc později k odchodu šéfa bezpečnosti Yahoo, Alexe Stamose. Ten je nyní zaměstnán u společnosti Facebook.

„Usilovně jsme roky pracovali na tom, abychom získali důvěru svých uživatelů a budeme tvrdě bojovat, abychom si ji udrželi,“ píše generální ředitelka Yahoo Marissa Mayerová v úvodu tzv. „Transparency Report“, která zaznamenává vládní žádosti o přístup k uživatelským datům. Nyní by společnost mohla tuto důvěru ztratit.

Jak se bránit tajnému příkazu

Experti oslovení agenturou Reuters a The Washington Post se shodují, že žádost tajných služeb o spolupráci není ojedinělá. Umožnil ji dodatek k Foreign Intelligence Surveillance Act (tzv. FISA) z roku 2008 a některé další zákony. Poté, co Edward Snowden, bývalý administrátor pracující pro NSA, vynesl tajné informace nejen o tomto sledování, začala se veřejnost i odborníci více zajímat o to, jak v praxi toto tajné sledování elektronické komunikace funguje.

Mnohé firmy, včetně Yahoo, v minulosti napadly takové žádosti o šmírování u tajného soudu FISA. Podle odborníků mohlo Yahoo napadnout tento konkrétní příkaz přinejmenším na základě jeho nebývalého rozsahu a nutnosti speciálního software pro sledování komunikace „za pochodu“.

„Hluboce mne zklamalo, že Yahoo nebojovalo proti tomuto obecnému šmírovacímu pokynu, protože zákazníci počítají s tím, že technologické firmy se takovýmto novým formám šmírování budou bránit,“ řekl Patrick Toomey z organizace ACLU bojující za lidská práva. Tato organizace mimo jiné bojuje i za milost pro Edwarda Snowdena.

Jiní odborníci na FISA soudy naopak namítají, že nemělo žádnou cenu bojovat proti tomuto nařízení, protože by firma Yahoo s odvoláním neuspěla. Bývalý poradce NSA, Stewart Baker, vysvětlil, že jak technologické firmy stále více šifrují data uživatelů, závisí tajné služby na jejich kooperaci.

Zhruba 140 společností včetně Applu, Facebooku, Microsoftu, Twitteru a také Yahoo se přitom v roce 2015 obrátily na vládu Baracka Obamy, aby zamezila požadavku na vytvoření zadních vrátek k zabezpečeným systémům.

Aktualizováno: Doplnili jsme vyjádření Yahoo a další informace o postupech společnosti a žádosti na vládu.

,