YouTube zablokoval zápasy robotů. Rozpoznal v nich týrání zvířat

aktualizováno  12:54
Zápasy robotů mohou vypadat drsně. Trpí při nich kovy i plasty. Ale určitě k újmě nepřijdou zvířata. Přesto YouTube zakázal videa s robotími zápasy právě na základě „týrání zvířat“. Za chybu se později omluvil, prý to udělal jejich automat. Že by nám roboti chtěli něco naznačit?
YouTube chybně označil zápasy robotů za týrání zvířat a videa se záběry...

YouTube chybně označil zápasy robotů za týrání zvířat a videa se záběry robotích zápasů zablokoval. | foto: montáž: Pavel Kasík, Technet.czTechnet.cz

Dívali jste se někdy na zápasy robotů? Ne na ty filmové, kde se navzájem mlátí počítačem generované tuny železa coby kulisa pro hollywoodské akční hrdiny. Opravdové zápasy robotů, zkonstruovaných za tímto účelem týmem nadšenců. Je to skutečně zajímavý žánr... Posuďte sami:

Na videu jsou vidět karamboly, útoky pilou i kladivem, smyky, jiskry a plameny. Co tam ale určitě neuvidíte, jsou zvířata. Při zápasech robotů spolu totiž bojují dálkově ovládané stroje vytvořené právě za účelem vizuálně zajímavých zápasů.

Komunita lidí, kteří na tyto robotí souboje jezdí, ale nedávno zjistila podivnou věc. Jejich videa začala ze serveru YouTube mizet. Jako první si toho všimla Sarah Pohorecky z týmu Gigatron (příspěvek v uzavřené skupině Combat Robotics, náhled zde) nebo Jamison Go z týmu SawBlaze. Jejich videa byla po nahrání na YouTube obratem zablokována.

„Dneska je smutný den. Konstruktéři robotů z celého světa naříkají, protože jim YouTube chybně označuje soukromá videa zobrazující robotí závody jako ‚týrání zvířat‘ a ‚kohoutí zápasy‘,“ napsal 20. srpna Jamison Go. „Přišel jsem o devět videí, ostatní ztratili stovky dalších.“

Takto vypadá jedno z videí, které YouTube blokovalo:

Jak vidíte, na videu nejsou žádná zvířata, ani žádný komentář, který by naznačoval, že se tam zvířata vyskytují. Proč tedy video zmizelo (a pak znovu objevilo)?

O zákazu robotích zápasů rozhodli roboti

Ukázalo se, že nešlo o změnu politiky YouTube, jak se někteří tvůrci obávali. Videa zablokoval automat, dalo by se říci „robot“, který má na starosti rozpoznávání nevhodných videí. Podle statistik, které Google zveřejňuje, je evidentní, že se tento automatický algoritmus nenudí. Každý měsíc uživatelé na YouTube nahrají asi dva a půl tisíce let videa (500 hodin za minutu). Veškerý tento obsah musí projít kontrolou automatu. Vlastně více automatů.

YouTube a autorská práva

Jeden robot, nazvaný Content ID, se stará o to, aby uživatelé na server nenahrávali videa zasahující do cizích autorských práv. „Toto softwarové řešení umožňuje držitelům autorských práv najít na YouTube jejích obsah,“ vysvětluje YouTube

Držitelům autorských práv přitom nemusí jít jen o zákaz (odstranění) neautorizovaných videí či hudby. YouTube umožňuje autorům vydělávat na hudbě nebo videu, i když jejich dílo nahraje někdo jiný. Držitel autorských práv v takovém případě zvolí, zda chce dostávat podíl z reklamy, nebo zda trvá na zákazu. 

Identifikace chráněných videí a hudby funguje na základě „rozpoznaného digitálního otisku“, YouTube tedy každé video projede a hledá v něm stopy obsahu, který má v databázi a jehož autor je do programu zapojen.

To vše probíhá automaticky. Občas se algoritmus splete, třeba když označí náhodný bílý šum za součást chráněného díla. Celkově ale systém funguje a umožnil fungování YouTube v jeho dnešní podobě. Ukonějšíl totiž držitele práv, aniž zcela zabránil lidem nahrávat třeba videa s cizí hudbou na pozadí. Mimochodem, pokud si chcete být jistí tím, že YouTube nebude mít proti použité hudbě výhrady, sáhněte třeba po jeho knihovně bezplatných skladeb.

O kontrolu nevhodného obsahu se stará robot (nebo skupina robotů), o kterém toho tolik nevíme. Úkolem robota je odhalovat v terabajtech nahrávaných videí nevhodný obsah. Přesněji, obsah, který porušuje „zásady komunity“. Ty zakazují nahrávat videa obsahující nahotu, schvalování násilí, šikanu, nebezpečný nebo násilný obsah, spam, výhrůžky, cizí díla, napodobeniny, porušování dětských práv, videa narušující právo na soukromí atd. 

Zatímco některé tyto věci nelze posoudit automatizovaně (například rozdíl mezi parodií a vydáváním se za někoho jiného jde bez kontextu jen těžko poznat), jiné prohřešky proti zásadám komunity automaty odstraňují jako na běžícím pásu. Většinu videí, která z YouTube zmizí pro porušení některého z pravidel, odhalí právě automat. V posledním čtvrtletí, ze kterého máme statistiky, bylo 87 procent odstraněných videí identifikováno počítačovým automatem, zbytek odhalili partneři a uživatelé, naprosté minimum pak neziskovky a vlády.

Přes 87 % smazaných videí odhalí automat.

Nejčastěji je odstraněn spam (90 %) a nahota (6 %), zbytek jsou jednotky procent a méně. V množství nahraných videoklipů, které YouTube řeší, jsou ale i desetiny procent pořád velká čísla.

Zdá se, že právě na specializovaného robota, který má za úkol odhalovat násilí na zvířatech, narazila i videa robotích zápasů. Co přesně vedlo algoritmus (zřejmě natrénovanou neuronovou síť) k rozpoznání zvířecích zápasů, o tom můžeme jen spekulovat. Byly to pokřiky publika? Podobný formát, podobný styl záběrů, podobná perspektiva? Nějaká další kombinace, kterou třeba ani neumíme pojmenovat, ale strojové učení souhru stovek různých atributů rozpozná a ohodnotí? Těžko říci. YouTube je na detaily skoupý, což dává smysl. Když prozradíte, jak funguje váš anti-spamový filtr, dáváte tím lidem návod na to, jak jej obejít.

Nakonec se vlastně nic nestalo: tvůrci si postěžovali, YouTube jejich stížnost prověřil, videa obnovil a za chybu se omluvil. Navíc můžeme vtipkovat o tom, že roboti (tedy automaty YouTube) se zastali svých kamarádů robotů (zápasících v aréně). Což je samozřejmě vtipné, ale neužitečné shrnutí.

Pro nás je to spíše výmluvná připomínka toho, že sebelepší filtry nemohou nikdy fungovat stoprocentně. Co víc, automatické systémy se budou dopouštět chyb, které nám budou připadat zvláštní, nepochopitelné, nepředvídatelné. Zvyknout si na realitu, ve které je váš projev posuzován neznámými a neviditelnými algoritmy, je ale mnohem dystopičtější než samotné robotí zápasy.

Aréna plná nástrah

Závody robotů v roce 1991

Robotí zápasy mají v USA více než třicetiletou historii. Na začátku šlo o sraz pár nadšenců z MIT a dalších univerzit, kteří do sebe naráželi upravenými a drsně vyparáděnými autíčky na dálková ovládání.

Za zakladatele formálněji pojatých – ale stále správně ujetých – robotích zápasů je označován Marc Thorpe, konstruktér ze San Francisca.

Postupně si robozápasy získávaly popularitu a v roce 1997 prorazily i do televize, kupodivu napřed v Británii, pak v USA. Schválně, jestli poznáte tehdy sedmatřicetiletého moderátora...

Záběry z utkání robotů Robo Wars 1997 (BBC):

V USA se později robotické zápasy vyšplhaly až do některých méně známých televizí. Dnes nejslavnější BattleBots byl uveden na Comedy Central, ABC i Discovery Channel. Kromě prestiže – soupeří obvykle univerzitní týmy – se hraje i o nemalou hotovost. Vzhledem k tomu, jak poničení roboti po zápasu jsou, je obvykle celkem jasné, jak tým tyto peníze použije.

Podívejte se na týmy současné sezóny BattleBots:

Fotogalerie – zápasy robotů 2019

Oprava: Do článku jsme doplnili chybějící video.

Autor:
Témata: Robot, YouTube
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 10 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 13 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 10 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 30 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Jarní bouře ničila před 100 lety Prahu. Napáchala obří škody

v diskusi je 10 příspěvků

27. března 2024

Prahou prošla před 100 lety, 27. března 1924, neobvykle silná jarní bouřka. V části hlavního města...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...