YouTube.com - logo

YouTube.com - logo

YouTube mluví - přečte vám nahlas váš komentář, abyste si ho rozmysleli

  • 7
Nejpopulárnější videoserver dává diskutujícím možnost poslechnout si, jaký komentář to chtějí vložit. Není to jediný experiment se syntézou řeči, který Google v poslední době spustil.

Když jsem před několika dny četl komiks o programátorce, která vytvořila vir nutící diskutující na YouTube.com naslouchat jejich vlastním komentářům, usmál jsem se a představil si obličeje všech těch "OMG sooo fake rulezz" přispěvatelů. Možná, že podobně reagovali i nějací inženýři u Googlu, který YouTube vlastní. Dnes se totiž na serveru YouTube objevila právě tato možnost: před odesláním komentáře na server si jej můžete nechat počítačem přečíst.

YouTube - syntetické čtení komentáře

YouTube - syntetické čtení komentáře

Jde o relativně povedený, i když podle mého ne přímo ohromující syntetyzátor řeči. Umí kolísat výškou hlasu a klást důraz při souvětí i větě tázací, nejdou mu naopak zkratky. To je zrovna u YouTube trochu nešikovné. Možná je to úmysl, protože obligátně nízká úroveň komentářů na YouTube už byla předmětem nejednoho vtípku.

Kvalitu syntetizovaného hlasu si může vyzkoušet každý, kdo má účet na YouTube. Počítač vám přečte pouze prvních asi 150 znaků textu.

Také Google Knol nejspíše promluví

YouTube je již druhá služba, které Google v posledních dnech propůjčil hlas. Minulý týden se u vybraných článků uživatelské "vědomostní databáze" Knol objevila možnost nechat si článek přečíst počítačem nebo jej stáhnout v mp3 na disk.

Knol - přečtení článku

Knol - přečtení $1#">článku o formátech

Zde už jde o něco kvalitnější četbu, i když pravděpodobně se jedná o stejný engine syntetizátoru. Hra s důrazem je podle mého povedená, virtuální řečník nezapomíná ani na pauzy pro virtuální nádechy, čímž činí i dlouhé věty přehlednější. Také zkratky mu jdou o poznání lépe, to může být ale způsobeno jen odlišným nastavením parametrů téže knihovny. Zvuk je generován na straně serveru a v prohlížeči přehráván pomocí flashe.

Google uvádí, že se syntézou řeči zatím experimentuje: "Pokud bude pokus úspěšný, možná zpřístupníme funkci Audio Playback i ve více článcích, více jazycích, více funkcích." Philipp Lenssen už vymýšlí, jaké by to mohly být:

  • hlasité čtení dokumentů v Google Docs
  • hlasité čtení e-mailů v Gmailu
  • předčítání knih z Google Books
  • automatický překlad YouTube videí
  • předčítání stránek v Google Chrome
  • hlasová navigace v Google mapách

Jaké využití navrhujete vy? A myslíte, že by mělo být čtení vkládaného příspěvku jeho autorovi těsně před odesláním povinné? A měli by si redaktoři pořídit podobný systém, který by je donutil poslouchat celý článek ještě předtím, než jej odešlou ke čtenářům?

Odkazy: