Za 17" LCD zanedlouho zaplatíme 7 500 a za DVD±RW jen 1 900 Kč i s DPH

aktualizováno 
Sedmý týden letošního roku přinesl zajisté velikou radost těm, kdo se chystají k nákupu k některé z počítačových komponent. Po období stagnace se věci daly do pohybu a naštěstí tím správným směrem. Slevy až v řádech desítek procent na vás čekají.
Po relativně malé přestávce, kdy se ceny počítačového hardware měnily jen sporadicky, si prodejci a producenti vzali příklad ze sezónních slev a také snížily ceny. I když se většinou jedná o snížení cen u starších produktů, ani ty novější nezůstávají pozadu, i když nezlevňují tak rychle.

Optické mechaniky

Kdo si počkal do půle února na nákup nové optické mechaniky rozhodně neprohloupil. Nejedná se přitom jen o to, že klesají ceny, ale také jsou již k dispozici vyspělejší modely. To platí především pro přepisovací DVD zařízení, kde je nyní standardem zápis do dvou vrstev a v případě DVD±R médií o 16x zápis.

Zajímavé je také to, že se zatím do nabídky optických mechanik pro Serial ATA rozhraní na českém trhu pustil zatím jen jeden výrobce, kterým je Plextor.

Graf vývoje cen optických CD-RW mechanik

V případě již pomalu se s trhem loučích CD-RW zařízení se sice žádné dramatické změny nedějí, ale přesto či možná právě proto potěší i zhruba 2% průměrný cenový pokles, který jsme v této oblasti zaznamenali. Ceny těchto mechanik se tak již pomalu dostávají pod hranici 750 Kč s DPH.

Graf vývoje cen optických DVD-ROM mechanik

Poměrně živo bylo u DVD-ROM mechanik. O největší vzrušení se tu zasloužil model od společnosti ASUS, který za měsíc zlevnil o více než šest procent. Běžně lze již tento druh mechanik sehnat za méně než 600 korun (cca 715 Kč s DPH).

Graf vývoje cen optických přepisovacích DVD mechanik

Největším pozornosti se však právem těší přepisovací DVD zařízení. Nejmenší slevy se u sledovaných produktů pohybovaly kolem 5 % a největší dosáhla úrovně 15 procent. Zásluhu na tom má zařízení od firmy LG, které nedávno nahradilo jeden starší model. Právě v důsledku této slevy se tak s cenou pod 1 700 korun (cca 2000 Kč s DPH) dostalo na jedno čelních míst pelotonu DVD přepisovaček.

Grafické karty

Výrobci grafických karet již pochopili, že se PCI Express rozhraní je sice moderní, ale bude trvat ještě nějakou dobu, než nahradí starší, ale stále současným potřebám postačující AGP. Proto se nyní můžete v cenících prodejců setkat s akcelerátory, které byly určeny právě pro PCI-E sběrnici, ale podařilo, se upravit i pro platformu AGP.

Graf vývoje cen grafických karet ATi a nVidia

Grafické akcelerátory Ati zlevňovaly především v případě starších verzí. Například kdysi velice populární model Radeon 9600 se 128MB pamětí je nyní o zhruba tři procenta levnější než v polovině ledna. Jeho cena se tak značně přiblížila psychologické hranici 2 000 Kč (cca 2 400 s DPH).

Podobná situace panuje u nVidie, kde jsme však například zaznamenali více než 30 % pokles ceny u relativně mladého modelu GeForce PCX 5300. Starší karty se však také činily, když například výběhový model GF2 MX400 zlevnil o více než 10 procent.

Graf vývoje cen grafických karet Matrox

Po příznivém vývoji cen v oblasti grafických karet Matrox se situace obrátila. Většina sledovaných modelů, až na nevýkonnější Parhelii, totiž zdražovala. Naštěstí se nejednalo o žádný dramatický nárůst cen.

LCD

I když jsou současné ceny LCD monitorů již více než příznivé, vyplatí se ještě týden, dva počkat na jejich další pokles. Nedočkavci se mezitím mohou porozhlédnout po speciálních slevových akcích, kde se vyprodávají starší modely. Například starší 15“ LCD tak lze pořídit již za cenu kolem 5 000 i s DPH.

Graf vývoje cen 15" LCD

V běžném prodeji se však ceny 15“ modelů pohybují přece jen o něco výše. Prodejci se ve spolupráci s výrobci snaží stlačit cenu těchto výrobků na co nejnižší úroveň, a tak lze v mnoha případech pozorovat slevy větší 10 i 15 procent.

Graf vývoje cen 17" LCD

O něco pomalejší je v porovnání s tím zlevňování u 17“ přístrojů. Největší slevy zde ze sledovaných modelů dosáhlo LCD Samsung, které shodilo zhruba 10 %. Vše se však může poměrně urychlit, pokud se budou razantněji zlevňovat v 19“ oblasti. V ní zatím přístroje až na výjimky jen velice líně překračují hranici 10 000 korun (cca 12 000 Kč).Témata: Ceny, trh, AGP, Asus, LG, Samsung

Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Chytré čínské procesory chtějí dobýt trh s auty, kamerami i servery

Huawei Connect 2018

Na akci Huawei Connect 2018 v Šanghaji představil tento čínský gigant čipy, které jsou vybaveny procesory pro umělou...Najdete na iDNES.cz