Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Mluvení o nás samých mozek odměňuje stejně jako sex

  21:30aktualizováno  21:30
Vyprávění vlastních zážitků, a zřejmě i záznam na internetových sociálních sítích jako Facebook, může vyvolávat podobný pocit uspokojení jako sex nebo jídlo.

Internet povznesl naši schopnost sebeprezentace na novou úroveň. Užíváme si díky Facebooku apod. a našemu mozku více potěšení ze sdílení než naši předkové?

Výzkum ukazuje, jak zhruba v mozku probíhá proces uspokojení z "mluvení o sobě". Asi 30 až 40 procent doby hovoru totiž lidé věnují vyprávění o sobě, o svých zážitcích a pocitech. Proto je 80 procent příspěvků na Twitteru jen zprávou o vlastních pocitech.

Na naši zálibu v mluvení o sobě samých už se zaměřilo hodně odborníků. Jedním z nejnovějších plodů jejich práce je studie (dostupná odsud), jejíž první autorkou je Diana Tamirová z Harvardovy univerzity v americkém státě Massachusetts. Tamirová a spol. se rozhodli nahlédnout téhle lidské slabosti pod pokličku dnes módní metodou funkční magnetické rezonance (fMRI).

Nechali účastníky pokusu mluvit jak o jiných lidech, tak o sobě. Pak v téměř reálném čase sledovali, jak se liší při těchto činnostech funkce jejich mozku. (Tedy natolik, nakolik jim to tato ne úplně přesná metoda dovolí, ale o tom později.) I pod rezonancí se stejně jako ve starších výzkumech potvrdilo, že pokud si lidé mohou vybrat, raději mluví o sobě než o jiných. Poprvé se ovšem ukázalo, že v takové chvíli se jim v mozku rozsvítí stejné oblasti, které jsou spojeny s ukájením základních potřeb jako je sex nebo hlad. Když mluvíme o sobě, je nám prostě dobře.

Bohužel, o mnoho více detailů nám použitá metoda prozradit nemůže. Magnetická rezonance neměří přímo mozkovou činnost nebo dokonce myšlení, ale jen změny v průtoku krve mozkem. Naneštěstí v mozku vždy neplatí, že vyšší průtok krve nějakou oblastí je automaticky odrazem jeho větší aktivity, takže při výkladů výsledků je zapotřebí opatrnosti a zkušeností. Rozhodně nemůžeme říci, že bychom přesně věděli, co se v mozku děje a co jeho majitel prožívá, i když třeba televizní seriály mohou naznačovat něco jiného.

V tomto případě se ovšem zdá poměrně jasně dokázáno, že mozek nás za naše společenské kontakty odměňuje pomocí velmi starého mechanismu odměny, který reguluje i celou řadu činností. Z pohledu rezonancí ovšem neurčíme, jak silná je odměna za mluvení o sobě například v porovnání se zmiňovaným jídlem nebo sexem.

Naštěstí v tomhle ohledu si můžeme udělat alespoň malou představu pomocí jiné metody, kterou Tamirová a spol. použili. V druhé části pokusu totiž nechali své pokusné subjekty vybrat, zda budou mluvit o sobě. A dokonce jim slíbili, že jim zaplatí, když budou mluvit o něčem jiném. Mohli si třeba vybrat, zda se výzkumníci zeptají místo na jejich vztah k lyžování než aby odpověděli: "Lyžuje podle vás rád Barack Obama?" Za otázku vztahující se k americkému prezidentovi dostali o několik centů více než za otázku na sebe.

Lidé se raději připravili zhruba o čtvrtinu možného maximálního výnosu, aby mohli odpovídat na otázky o sobě. V přesné částce to odpovídalo 0,97 centu. Nemůžeme si pomoct, ale podle nás by za mluvení o jídle byla většina účastníků ochotna dát i více. O sexu ani nemluvě.

V každém případě je nyní jasné, že mluvit o sobě samých je radost, na kterou jsme naprogramováni. Vzhledem k tomu, jak společenská zvířata lidé jsou, to není až tak překvapivá zpráva. Ale zájemci o investice do technologických akcií to můžou brát jako inspiraci při chystaném vstupu Facebooku na burzu. Jak je jasné, zájemci o vystavení své identity na veřejnosti tu budou vždycky. Teď jen kdybychom dokázali z něčího mozku vyčíst, za kolik se vyplatí ještě koupit.

Autor:Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Rozuzlení: Platit je třeba za každý televizor. Výjimku má snad jen IPTV

Příklad televizoru, který je na dobré cestě k nezpůsobilosti pro příjem...

Neexistuje televizor, za který by nebylo podle zákona potřeba platit koncesionářské poplatky. To, že na něj doma nic...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

V Antarktidě poprvé vypěstovali zeleninu bez denního světla i hlíny

Laboratoř v Antarktidě

Německým vědcům se podařilo vypěstovat první zeleninu v Antarktidě. Projekt se ovšem nesoustředí na odlehlý kontinent,...

Estonsko zaplatí testování DNA desetině národa. Kvůli nemocem i výzkumu

Ilustrace DNA, která zvýrazňuje tzv. metylaci DNA. To je připojení malé...

Estonská vláda zaplatí genetické testování asi stovce tisíc obyvatel. Dobrovolníci dostanou informace o tom, jaké...

Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz