Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za pět dní končí analogová televize na Domažlicku. O čem se nepíše?

aktualizováno 
Na Domažlicku se blíží analogová tma. Českou televizi a Novu naladíte z vysílače Vraní vrch od soboty 1. září jen digitálně. V analogu zůstane pouze Prima, která z tohoto vysílače nevysílá.

Maskot konce analogové TV - DigiBoy - Agentura Liberal agency při komunikaci s občany používá maskota, který svým zvoněním oznamuje konec analogové TV | foto: Liberal agency

Domažlicko se stane první v republice, kde od soboty 1. září 2007 bude možné sledovat pouze digitální vysílání (DVB-T). 

Mapa digitalizace (na schematu chybí pokrytí kolem Ústí nad Labem)

Jak poznáte ukončení analogového vysílání na Domažlicku

Konec analogového zemského vysílání ČT nebo TV Nova na Domažlicku k 31. srpnu 2007 se týká pouze těch, kdo přijímají signál z vysílače na Vraním vrchu individuální nebo společnou anténou.

Česká televize

Konec analogového vysílání poznáte jednoduše podle speciálního symbolu v pravém spodním rohu obrazovky na kanálu ČT1 i ČT2. Piktogram v podobě čtyř malých čtverců  je do vysílání zařazen od 1. července 2007. Pokud  čtverečky z obrázku nevidíte ve vysílání České televize,  prozatím si set-top-box nemusíte pořizovat. Česká televize se věnuje digitalizaci zde.

 Česká televize na ukončení analogového vysílání upozorňuje pomocí piktogramu v pravé dolní části obrazu

TV Nova

Také diváci TV Nova jsou pouze z vysílače Vraní vrch informováni o vypnutí analogového vysílání. I zde platí pravidlo, že diváci, kteří obrázek nevidí, nepřijdou zatím o analogovou televizi. Více o digitalizaci vysílání TV Nova najdete zde.

 O vypínání analogové televize informují televize přímo ve vysílání


Digitalizace má svá úskalí nejen na Domažlicku

Asi nejjednodušší přechod na digitální TV zažijí ti, kdo si nedávno pořídili nový TV přijímač, ve kterém je již zabudován přijímač digitální televize. V tomto případě stačí "jen" přivést digitální signál do přijímače (podrobnosti si přečtěte níže). Bohužel velká část LCD a plazmových televizí v obchodech stále nemá zabudován tuner pro DVB-T. Mnohem lépe na tom jsou např. v USA, kde je zákonem zakázáno prodávat TV přijímače bez tuneru digitální televize několik let před úplným vypnutím analogu.

Pro většinu tak zbývá jediné řešení, a to koupě set-top boxu. Je to zařízení podobné konvertorům, které dříve zprostředkovaly příjem druhého programu ČT. Dnes umožní set-top box televizoru příjem digitálního vysílání. Pokud divák vlastní přijímač bez takzvaného SCART konektoru, musí zakoupený set-top box mít také anténní výstup s modulátorem. Nejlevnější modely ho často nemají. A ty, co ho mají, se mnohdy potýkají s problémem málo kvalitního obrazu ve srovnání se SCART konektorem. Dokonce se může stát, že výsledný obraz bude znamenat zhoršení situace.

Méně zkušeným se tak vyplatí využít k nákupu místní kamenný obchod. V něm prodávající znají lokální situaci a nabídnou vhodná řešení. Na požádání přijímač nejen předvedou, ale také nastaví a naladí. Někteří prodejci zapůjčují set-top-boxy na vyzkoušení proti záloze v plné ceně přijímače. Seznam prodejců pro Domažlicko najdete zde.

Modelová situace: vybalíte v obchodě naladěný a připravený set-top-box (pořídit se dají zhruba od  1 200 Kč), připojíte ho na anténu a TV přijímač podle návodu a rad prodávajícího a nastává okamžik překvapení.  Buďto patříte do skupiny šťastlivců a vše funguje, nebo máte dojem, že se vše cestou domů pokazilo. Pokud přijímač u vás doma nefunguje, je pravděpodobně na vině anténa či v místě není digitální signál.

Mezi další úskalí digitalizace, se kterými se určitě setkáte,  patří přepínání mezi analogovým a digitálním vysíláním. Výjimkou je zatím Praha a Brno, kde je v DVB-T také Prima.
Poslední, a asi nejnákladnější úskalí, které musíte při přechodu na digitální příjem překonat, je druh používané antény, zesilovače či rozvodu TV signálu.  Jako samozřejmou považujeme dostupnost digitálního signálu. Pokud signál není k dispozici,  budete muset přejít na jiný způsob příjmu TV signálu, jako je satelit či kabel.

Získáte nové kanály, kvalitní obraz a zvuk a ztratíte pohodlí při přepínání

Zavedení digitalizace na Domažlicku přináší dva nové kanály České televize a zůstává samozřejmě možnost  přijímat ty současné a TV Novu. Kvalita obrazu a zvuku je v drtivé většině vyšší. Součástí digitální nabídky je i veřejnoprávní Český rozhlas. 
Bohužel, Prima nejen na Domažlicku zůstává v analogu a to bude znamenat jisté komplikace. Ze zkušeností z Ostravska víme (zde probíhá podobné vysílání tj. digitálně je šířena Nova a ČT, Prima zůstala na rozdíl od Prahy a Brna pouze v analogu), že řadě diváků dělá problém přepínání mezi oblíbenými stanicemi. Přepínání stanic na set-top boxu je v podstatě stejné jako u klasického přijímače, ale pro sledování Primy je potřeba vrátit se ke starému ovladači TV přijímače přepnout na analog. Tento úkon činí problémy zejména starším lidem nebo technicky méně zdatným, pro ostatní je pouze nepohodlný. Je tak vhodné provést přeladění televize, kde stačí mít naladěnou Primu.

Řešením může být přechod na jiný druh příjmu

Kdo chce ovládat stanice jedním ovladačem, vybírá si mezi kabelovou televizí, IPTV (TV vysílání po internetu), nebo satelitním vysíláním. Kabelová TV nebo IPTV však může být nedostupná fyzicky, ale třeba i finančně (velké měsíční poplatky). Proto se těmto řešením dále nebudeme věnovat. Záměrně jsme také vynechali variantu programovatelného ovladače, jehož nastavení a ovládání může působit potíže.

Zůstává tak příjem satelitního vysílání a nákup digitálního satelitního přijímače s dekódovací kartou. Nejlevnější komplety i s kartou a parabolou se dají pořídit do 3 000 Kč. Řešení má úskalí v tom, že je potřeba zaplatit aktivaci karty. Nejdražší, zato neomezené řešení vyjde na další tisícovku. Nejlevnější krátkodobá aktivace se nejspíš vejde do uvedené ceny, ale brzy bude nutné aktivaci prodloužit zaplacením dalšího poplatku. 
Díky satelitu lze pak zdarma sledovat také nekódované TV a rozhlasové stanice ze zahraničí, nebo je možné předplatit si placené TV stanice v české jazyce.

Další problém - vhodná anténa, anténní rozvod

Prodejci doporučují pro příjem TV signálu napojit set-top box na vnitřní pokojovou anténu. Starší anténní rozvody a zesilovače totiž často nový digitální signál lidově řečeno ignorují.  Anténní systém může vašemu přijímači vyhovovat, většinou však digitální televizi neumožní sledovat. Zde bohužel platí metoda pokusu a omylu popsaná výše v modelové situaci. V případě neúspěchu se vyplatí vyzkoušet nejlépe zapůjčenou pokojovou anténu. Lepším řešením je kvalitní vnější anténa a rozvod. 
Pochopitelně nejlepší anténa a její rozvod v místě, kde není signál digitální televize, nic nezmůže. V tomto případě bohužel musíte použít jiný druh příjmu TV, nejspíš přes satelit.

Pokojová anténa se hodí do míst s dostatečnou intenzitou signálu. Kvalitní se dá pořídit od  300 - 400 Kč, cena nemusí dostatečně vypovídat o její kvalitě. Prodejci často umožňují její zapůjčení proti záloze v plné ceně.  
I tak nemáte vyhráno. Pokud prší, zapadá slunce, můžete se setkat s kostičkováním obrazu, které může přerůst až v jeho úplnou ztrátu. Hovor z mobilu v blízkosti pokojové antény také znemožní sledování televize.
Velmi často musí divák najít to jediné místo, kde je digitální signál nejlepší. Rozhodují centimetry. Pokud anténu přemístí  pečlivá manželka při utírání prachu či ji mírně pootočí, signál se může ztratit.

Řešením je kvalitní vnější anténa a rozvod. Ušetří nervy z hledání vhodného místa pro pokojovou anténu. Také v nepříznivých atmosférických podmínkách zajistí možnost sledovat oblíbenou stanici. Stále platí pravidlo, že místní prodejci a servisní firmy znají dobře situaci a jsou schopni nabídnout řešení, které vám vyhovuje. Používají speciální měřící přístroje, takže snadno poznají slabé místo ve vašem anténním systému. Také ví, že v dané lokalitě není signál pozemního digitálního vysílání, a rovnou nabídnou satelitní komplet. Seznam prodejců pro Domažlicko najdete zde.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Druhá přechodová síť pro nové televizní vysílání DVB-T2 nabízí Novu

Aktuální (leden 2018) pokrytí signálem DVB-T2 v přechodovém multiplexu 13...

Společnost Digital Broadcasting spustila v lednu dva nové vysílače přechodové sítě DVB-T2. Lidé si v ní naladí...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz