Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu | foto: ČTK/AP

Za šmírováním Google v Číně mohli stát i tamní zaměstnaci

  • 7
Společnost Google má podezření, že někteří její zaměstnanci mohli stát za útokem na e-mailové účty klientů v Číně. Firma mezitím jedná s tamní vládou o dalším působení.

Společnost Google začala prošetřovat spekulace, že za nedávným útokem hackerů na e-mailové účty na jeho službě Gmail mohou stát i vlastní zaměstnanci. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na informované zdroje. Firma nechtěla spekulace komentovat.

Google minulý týden varoval, že by mohl odejít z čínského trhu, pokud bude nucen dál spolupracovat s tamní vládou na cenzuře hesel, která lidé vyhledávají na internetu. Google svůj postoj zdůvodnil tím, že v polovině prosince se stal terčem útoku hackerů vedeným z čínského území. Google naznačil, že za útokem by mohly stát čínské úřady. - čtěte Google: Čína nás šmíruje, končíme s cenzurou

E-mailové účty, které byly napadeny, podle Googlu patřily čínským disidentům. Útok byl prý sofistikovaný a vyústil v krádež duševního majetku.

Google je nejoblíbenějším vyhledávačem na internetovém trhu prakticky v každé zemi, kde působí. V Číně, která je z hlediska počtu uživatelů největším internetovým trhem na světě, ale Google neuspěl. Dlouhodobě tam zaostává za domácí jedničkou Baidu.

"Fámy a spekulace nekomentujeme. To vyšetřování pokračuje a my nemůžeme o podrobnostech hovořit," řekla mluvčí Googlu na dotaz, co je pravdy na informacích, které získala agentura Reuters. Agenturní zdroje uvedly, že útok možná pomohli realizovat zaměstnanci čínské kanceláře Googlu. O jejich případném motivu se však jen spekuluje..

Podle nejnovějších informací byla k napadení Google využita modifikace trojského koně s názvem Hydraq. Ta mohla na počítače společnosti proniknout přes chybu v prohlížeči Internet Explorer 6. Trojský kůň je označení pro škodlivý software, který po instalaci v počítači oběti umožní vzdálený přístup další osobě.

Představitelé Google i Číny mezitím zmírnili svou rétoriku a usedli k jednacímu stolu, aby spor urovnali. Začínají se také objevovat názory, že by měla firma emailové účty lépe chránit. Útok z čínských adres přitom postihl i firmu Yahoo a dalších několik desítek společností.

Situaci pozorně sledují i nejvyšší místa v USA. Ministerstvo zahraničních věcí USA oznámilo, že předá Číně kvůli hackerským útokům oficiální diplomatickou nótu a bude požadovat vysvětlení.

,