Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za Tanvaldem mohou lidé set top boxy vyhodit. Signál není a nebude

  8:21aktualizováno  8:21
Lidé ve Velkých Hamrech, Plavech a Zlaté Olešnici nedaleko Tanvaldu zůstávají i více než po půl roce od vypnutí analogového signálu bez televize. Set top boxy, kteří mnozí kvůli přechodu na digitální vysílání nakoupili, jsou jim k ničemu. Digitální signál u nich dodnes není a ani nebude.

Poslední analogový vysílač v Libereckém kraji na Ještědu skončil k 30. 6. 2011. Od té doby se signál šíří pouze digitálně. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Naše oblast je podle radiokomunikací vykrytá a prý záleží jen na umu anténářů, jak si s tím poradí. To ale není pravda. Několik renomovaných firem nám po měření sdělilo, že chyba není u nás, ale že tu prostě není signál," říká starosta Velkých Hamrů se třemi tisíci obyvateli Jaroslav Najman.

Problémy se signálem

V Libereckém kraji jsou na tom nejhůře lidé Velkých Hamrech, Plavech a Zlaté Olešnici na Jablonecku. Podle nezávislých měření tu signál není a televize ani radiokomunikace se ho dokrýt nechystají.

Problémy mají také obyvatelé na Frýdlantsku. Zde sice digitální signál běží, ale špatně. Týká se to například Hejnic, Heřmanic, Bílého Potoka či Jindřichovic pod Smrkem.

Částí města sice vede kabelová televize, ostatní lidé si ale musí koupit satelity. "Stěžovali jsme si u televizí i radiokomunikací, ale odpověděli nám, že situace je v tuto chvíli konečná a žádný dokrývač tu nechystají," poznamenal Najman.

Na přístup televizí si stěžuje také starosta Zlaté Olešnice Jiří Černý. "Signál tu stále není a lidi se musí postarat sami, pokud chtějí koukat na televizi. Jednání jsme vzdali, oni nemají absolutně žádný zájem tu problematiku řešit. Máme se s tím prý poprat sami," zlobí se Černý.

Situace se nezhoršila, tvrdí mluvčí

Mluvčí projektu Digitalizace televizního vysílání Tadeáš Novák přiznává, že někde, zejména v horách, mohou být doteď s digitálním signálem problémy.

"Lidi jsou zvyklí, že jim stát garantoval pozemní příjem, ale je to mýtus a není to ani reálné. Všechny televize přesáhly velkým způsobem šíři pokrytí, ještě více než je to ze zákona, a teď už je nic nenutí, aby dokrývaly nějaká malá místa. Ta pro ně často nejsou ekonomicky zajímavá a už je to otázka volného trhu. Digitalizace měla zajistit, aby se nezhoršila situace, a to se povedlo," tvrdí Novák.

Problém se signálem mají lidé v Libereckém kraji také na Frýdlantsku. Tam si sice po dlouhých jednáních vymohli na konci roku dokrývač, ale signál je špatný a padá.

"Při změně počasí to vypadává a některé typy set top boxů si s tím nedokážou poradit. Jednali jsme s radiokomunikacemi a ty nám slíbily, že provedou nějaká měření. Zatím musíme čekat," popisuje starosta Hejnic Jiří Horák.

Okolí Velkých Hamrů zůstalo po digitalizaci bez televizního signálu, lidé si musejí koupit satelity.

Okolí Velkých Hamrů zůstalo po digitalizaci bez televizního signálu, lidé si musejí koupit satelity.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Samsung představil první 8K televizor, skvostně zobrazí i běžné vysílání

Nývlt Václav: 8K TV

Společnost Samsung na trh uvedla novou vlajkovou loď QLED televizorů, model Q9S s rozlišením 8K. Televizor je vybaven...

Nejlepší „televizní stolek“ vykouzlí skvělý obraz i mohutný zvuk

Nenápadná instalace, ale rozměrný 4K HDR obraz a mohutný zvuk

Velmi zajímavé řešení domácího kina, které se obejde bez reprosoustav, kabelů i montáže televizoru či projektoru,...

Útočníci dokážou zcela zablokovat televizor a těžit na něm bitcoin

ESET Smart Tv security

Teprve před několika týdny se poprvé objevil nový virus pro chytré televize na platformě Android TV, který na pozadí...

Najdete na iDNES.cz