Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zablokujte vybraným uživatelům přístup do PC

aktualizováno 
V dnešní várce tipů a triků se mimo jiné dozvíte, jak omezit vstup některým uživatelům do PC, jak skrýt složky či soubory na disku, jak zprovoznit všechny připojené reproduktory ke zvukové kartě, nebo jak převést disk ve FAT32 na NTFS beze ztráty dat a ještě více.

Tipy a triky pro začátečníky

407 – jak blokovat přihlášení do Windows XP
Pokud používáte ve vašem počítači operační systém Windows XP a zároveň pro každého člena rodiny máte vytvořený uživatelský účet, mohl by se vám hodit tento postup. Díky němu totiž můžete zablokovat přihlášení k systému např. zlobivému dítěti, a až bude hodné, můžete ho lehce odblokovat.

Klikněte pravým tlačítkem myši na Tento počítač a vyberte Spravovat. V levé části okna přejděte do složky Správa počítače (místní) -> Systémové nástroje -> Místní uživatelé a skupiny -> Uživatelé. V pravé části okna poklepejte na účet, který chcete zakázat. Na kartě Obecné aktivujte položku Účet je zablokován. Provedené změny uložte klepnutím na tlačítko OK. Až budete chtít účet odblokovat, stačí zrušit zatržení položky Účet je zablokován.

Tipy a triky pro začátečníky

408 – jak skrýt složky ve Windows XP
Možná jste si všimli, že některé složky ve Windows XP nejsou viditelné pro každého uživatele. Většinou se v nich totiž skrývají systémová data. Ty potom obsahují důležité součásti o nastavení a chodu Windows. Nechcete-li, aby byly skryté, či naopak chcete skrýt nějakou vlastní složku, potom by se vám mohl hodit tento postup. Otevřete složku Tento počítač. Klikněte na Nástroje -> Možnosti složky a vyberte kartu Zobrazení. V seznamu Upřesnit nastavení přejděte na sekci Skryté soubory a složky, kde vyberte položku Nezobrazovat skryté soubory a složky. Dále můžete zatrhnout položku Skrýt chráněné soubory operačního systému a naopak odtrhnout položku Zobrazovat obsah systémových složek. Provedené změny uložte klepnutím na tlačítko OK. Pokud se nyní podíváte na složky na C: objevíte zcela nové. Naopak na složku, kterou chcete skrýt, klepněte pravým tlačítkem myši a z nabídky zvolte možnost Vlastnosti. Na kartě Obecné v části Atributy označte položku Skrytý a klepněte na OK. Ve zobrazeném okně zvolte Použít změny pouze pro tuto složku a stiskněte OK. Nyní již pouze opět nastavte skrytí, to znamená zrušení volby Nezobrazovat skryté soubory a složky.

Tipy a triky pro začátečníky

409 – máte 5+1 reproduktorů, ale hrají jen některé?
Vybavíte-li si svoji počítačovou sestavu systémem reprobeden a stane-li se vám, že některé z nich nehrají, potom může být chyba někde v nastavení Windows. Zřejmě nejlepší je se podívat do nastavení hlasitosti. V Ovládacích panelech klikněte na Zvuky a zvuková zařízení. V části nastavení reproduktorů klikněte na tlačítko Upřesnit. Nyní v části Typ reproduktoru vyberte vaši kombinaci reprobeden. Díky tomu získáte z obrázku i informaci o tom, jak by měl systém rozložení beden kolem počítače vypadat.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

410 – kde změnit dobu pro výběr operačního systému
Pokud na jednom počítači provozujete více operačních systémů Windows, potom se vám jistě zobrazuje při startu PC obrazovka pro jejich výběr. Pokud se vám zdá doba, po kterou je zobrazena velmi krátká či naopak dlouhá, potom ji můžete změnit. Stačí nastartovat Windows XP a kliknout pravým tlačítkem myši na Tento počítač a vybrat Vlastnosti. Vyberte kartu Upřesnit. V oblasti Spuštění a zotavení systému klikněte na tlačítko Nastavení. Otevře se okno, kde čas nastavíte již lehce sami.

Tipy a triky pro pokročilé

411 – FAT na NTFS beze ztráty dat
Je váš pevný disk stále formátován jako FAT nebo FAT32? Chcete vytvářet soubory větší než 4 GB? Potom disk převeďte na systém souborů NTFS. Bát se přitom nemusíte ani o data. Celý proces by totiž měl proběhnout beze ztráty. Ale i přesto doporučujeme zálohu důležitých dat pro jistotu udělat. Potom již klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz cmd. Zadejte příkaz convert C: /fs:ntfs. Písmeno C zde značí písmeno převáděné jednotky. Pokračujte dle instrukcí na obrazovce. Nezapomeňte však na to, že systémy Windows 9x a ME, neumějí se systémem NTFS pracovat.

Tipy a triky pro pokročilé

412 – změňte si pozadí v přihlašovacím dialogu
Přihlašujete se k operačnímu systému Windows XP pomocí klasického přihlašovacího dialogu? Pokud ano a již vás omrzela barva tapety, která se pod ním nachází, potom vám poradíme, jak ji změnit či dokonce místo barvy nechat zobrazit obrázek. Klikněte na Start -> Spustit a vepište regedit. Otevře se okno editor registru a vy vyhledejte klíč HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop. Klikněte na pravou stranu pravým tlačítkem myši a vyberte Nový -> Řetězová hodnota. Pojmenujte ji jako Background a jako údaj hodnoty vepište RGB definici požadované barvy (například 1 1 1). Budete-li chtít místo barvy použít obrázek, potom stačí vytvořit řetězovou hodnotu s názvem Wallpaper (pokud již neexistuje), kde do políčka Údaj hodnoty zadejte cestu k požadovanému obrázku. Změny se projeví po restartu Windows.

Tipy a triky pro pokročiléNejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

Ilustrace - notebook

Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz