Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Začalo první HDTV vysílání v Česku: sledujte filmy ve vysokém rozlišení

  13:30aktualizováno  13:30
V Česku odstartovalo první ostré televizní vysílání ve Full HD. Český divák má tak poprvé možnost si předplatit televizní kanál ve vysokém rozlišení a kochat se detaily filmových děl, sportovních utkání či dokumentárních filmů.

HDTV vysílání konečně i v českých domácnostech | foto: Václav Nývlt

Ledy na tomto poli zábavy prolomila frýdecko-místecká společnost Mattes AD, telekomunikační operátor, jenž své produkty prodává pod značkou 802.cz. Na úterní tiskové konferenci v Praze zástupci firmy předvedli svou novinku pro službu 802.TV, filmový kanál Nonstop Kino HD.

„802.cz nabízí službu 802.TV jako pomoc 'obětem' mediální kampaně o digitalizaci vedené českými úřady,“ stojí v tiskové zprávě operátora. Filmový kanál se snímky v HD rozlišení je provozován společností SPI International. Nonstop Kino HD není součástí stávajících programových nabídek 802.TV, zájemce si jej může přiobjednat za 360 Kč (včetně DPH) na měsíc.


* Občasné vysílání z koncertů a společenských akcí
** programy pro dospělé (připravuje se)

Nový filmový kanál je vysílán v rozlišení 1920 x 1080 a jako kompresní kodek je používán H.264 (MPEG4 AVC) (podpora Dolby Digital 5.1). Změna technologie se projeví taky na nutnosti koupě nového set-top boxu, který zájemci poskytne přímo sama firma. Jde o set-top boxy značky Motorola a řady VIP 19XX, které si poradí s vysíláním ve formátu MPEG2 i MPEG4 AVC a na televizi zobrazí kanály jak se standardním rozlišení PAL, tak i ve vysokém rozlišení. Standardním vybavením těchto modelů je druhý tuner určený pro pozemní digitální vysílání [Motorola VIP1920-9T (ST7109 based hybrid DVB-T)]. 802.cz dále nabízí svým zákazníkům set-top box schopný záznamu [Motorola VIP1970-9TDB (ST7109 based hybrid 2xDVB-T + 160GB HDD)].

Operátor 802.cz tak nový HD kanál přidává jako třešničku na dortu ke své stávající nabídce digitálních televizních programů zprostředkovávaných v rámci balíku Triple Play (Internet, Telefon, Televize). Jde o tři služby poskytované v rámci sítě 802.cz i mimo ní; internetové připojení je řešené „přes optiku“ (FTTx) i bezdrátově (mikrovlny i radiové vlny), IPTV televize je dostupná zákazníkům připojeným v optické infrastruktuře sítě tohoto operátora a hlasové služby (VoIP, 802.VOX) všem zájemcům připojeným k internetu (zde není podmínka používání internetového připojení této společnosti). 802.cz nabízí připojení k internetu rychlostí až 20 Mbit/s, přičemž standardní nabídka připojení v optické infrastruktuře je rozdělena do dvou služeb s rychlostí 10 Mbit/s (download)/5 Mbit/s (upload) a 8 Mbit/s (download)/1 Mbit/s (upload). Zájemcům o internetové připojení mimo optickou síť 802.cz nabízí bezdrátové řešení buď pomocí „klasických“ mikrovln (450 hotspotů v 65 městech o obcích), nebo pomocí radiové technologie.

Televizi s novým HD filmovým kanálem si mohou vychutnat zejména obyvatelé Severní Moravy, kde 802.cz má své největší pokrytí. Optická síť s příslušnými službami (takže i IPTV) je nově dostupná i v části Prahy, na sídlišti Nové Butovice.

Mattes AD v blízké budoucnosti plánuje své působení na poli televize a HD formátu dále rozšiřovat. Ve vysokém rozlišení se budou vysílat sportovní přenosy, zpravodajství či dokumenty. Frýdecko-místecký operátor si mimoto nedávno zařídil studio osazené HD technologiemi a chystá i vlastní tvorbu. 
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Televize, které používají i v Hollywoodu. Panasonic uvedl nové OLEDy

Obraz hollywoodských trháků i propadáků se v posledních letech vedle...

Od pekárny na chleba přes holicí strojky až po špičkové OLED televizory, které používají při úpravě barev filmů i...

Čtverec nebo obdélník? Modulární MicroLED televizor míří na trh

Nývlt Václav: Samsung The Wall

Překvapení, které na konferenci First Look 2018 čekal málokdo. Modulární televizor s MicroLED zobrazovači se na trh...

Samsung ukáže na veletrhu CES obrazovku s technologií Micro LED

Prohnutý OLED Samsung

Samsung se chystá na veletrhu CES představit televizory s vylepšenou zobrazovací technologií označovanou jako Micro LED.

Najdete na iDNES.cz