Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Začalo první HDTV vysílání v Česku: sledujte filmy ve vysokém rozlišení

  13:30aktualizováno  13:30
V Česku odstartovalo první ostré televizní vysílání ve Full HD. Český divák má tak poprvé možnost si předplatit televizní kanál ve vysokém rozlišení a kochat se detaily filmových děl, sportovních utkání či dokumentárních filmů.

HDTV vysílání konečně i v českých domácnostech | foto: Václav Nývlt

Ledy na tomto poli zábavy prolomila frýdecko-místecká společnost Mattes AD, telekomunikační operátor, jenž své produkty prodává pod značkou 802.cz. Na úterní tiskové konferenci v Praze zástupci firmy předvedli svou novinku pro službu 802.TV, filmový kanál Nonstop Kino HD.

„802.cz nabízí službu 802.TV jako pomoc 'obětem' mediální kampaně o digitalizaci vedené českými úřady,“ stojí v tiskové zprávě operátora. Filmový kanál se snímky v HD rozlišení je provozován společností SPI International. Nonstop Kino HD není součástí stávajících programových nabídek 802.TV, zájemce si jej může přiobjednat za 360 Kč (včetně DPH) na měsíc.


* Občasné vysílání z koncertů a společenských akcí
** programy pro dospělé (připravuje se)

Nový filmový kanál je vysílán v rozlišení 1920 x 1080 a jako kompresní kodek je používán H.264 (MPEG4 AVC) (podpora Dolby Digital 5.1). Změna technologie se projeví taky na nutnosti koupě nového set-top boxu, který zájemci poskytne přímo sama firma. Jde o set-top boxy značky Motorola a řady VIP 19XX, které si poradí s vysíláním ve formátu MPEG2 i MPEG4 AVC a na televizi zobrazí kanály jak se standardním rozlišení PAL, tak i ve vysokém rozlišení. Standardním vybavením těchto modelů je druhý tuner určený pro pozemní digitální vysílání [Motorola VIP1920-9T (ST7109 based hybrid DVB-T)]. 802.cz dále nabízí svým zákazníkům set-top box schopný záznamu [Motorola VIP1970-9TDB (ST7109 based hybrid 2xDVB-T + 160GB HDD)].

Operátor 802.cz tak nový HD kanál přidává jako třešničku na dortu ke své stávající nabídce digitálních televizních programů zprostředkovávaných v rámci balíku Triple Play (Internet, Telefon, Televize). Jde o tři služby poskytované v rámci sítě 802.cz i mimo ní; internetové připojení je řešené „přes optiku“ (FTTx) i bezdrátově (mikrovlny i radiové vlny), IPTV televize je dostupná zákazníkům připojeným v optické infrastruktuře sítě tohoto operátora a hlasové služby (VoIP, 802.VOX) všem zájemcům připojeným k internetu (zde není podmínka používání internetového připojení této společnosti). 802.cz nabízí připojení k internetu rychlostí až 20 Mbit/s, přičemž standardní nabídka připojení v optické infrastruktuře je rozdělena do dvou služeb s rychlostí 10 Mbit/s (download)/5 Mbit/s (upload) a 8 Mbit/s (download)/1 Mbit/s (upload). Zájemcům o internetové připojení mimo optickou síť 802.cz nabízí bezdrátové řešení buď pomocí „klasických“ mikrovln (450 hotspotů v 65 městech o obcích), nebo pomocí radiové technologie.

Televizi s novým HD filmovým kanálem si mohou vychutnat zejména obyvatelé Severní Moravy, kde 802.cz má své největší pokrytí. Optická síť s příslušnými službami (takže i IPTV) je nově dostupná i v části Prahy, na sídlišti Nové Butovice.

Mattes AD v blízké budoucnosti plánuje své působení na poli televize a HD formátu dále rozšiřovat. Ve vysokém rozlišení se budou vysílat sportovní přenosy, zpravodajství či dokumenty. Frýdecko-místecký operátor si mimoto nedávno zařídil studio osazené HD technologiemi a chystá i vlastní tvorbu. Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

ČT Sport zatím z DVB-T nezmizí, všem kanálům ale zhorší obraz

HD příjem kanálu ČT :D/art dnes najdete v DVB-T2 v přechodové síti 11. (příklad...

Česká televize se rozhodla navzdory původním záměrům ponechat v celoplošného DVB-T multiplexu sportovní kanál ČT Sport....

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Najdete na iDNES.cz