Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zachrání data i bezpečně spustí závadný soubor

aktualizováno 
Program je nejen specialistou na zálohu a obnovu dat prakticky všeho v PC, včetně operačního systému Windows, ale také má několik užitečných funkcí.

Acronis True Image Home 2009 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Třeba Vyzkoušej & Rozhodni, která vám umožní provádět nebezpečné operace, jako např. instalaci softwaru nebo otevření přílohy elektronické pošty, aniž byste vystavovali svůj počítač riziku.

O tom, jak je důležité zálohovat svá data, se většinou přesvědčíte, až když je pozdě. Většinou v případech, kdy o ně přijdete – např. havárií pevného disku, neopatrným smazáním, vinou PC viru atd. Abyste tomuto předešli, měli byste pravidelně zálohovat.

Zálohovat se dá několika způsoby. Buď manuálně, anebo automaticky. Pro zálohování můžete využívat i speciální externí pevné disky, které provedou zálohu dat v PC po stisknutí jednoho tlačítka. Chcete-li použít spíše nějaký program a vše si nastavit sami, pak máte na výběr z celé řady softwarových nástrojů. S jejich pomocí není zálohování zase tak složitou záležitostí. Moderní aplikace nabízejí jednoduché uživatelské prostředí s integrovanými průvodci, kteří vás celým procesem provedou a zajistí tak zálohu požadovaných dat, složek, zvolených jednotek či celého pevného disku.

Proč je nutné data zálohovat?
Jak již bylo v předchozím textu naznačeno, mnoho uživatelů počítačů zálohování dat podceňuje a bezmezně se spoléhá na bezchybnou funkčnost jak hardwaru, tak softwaru. Operační systém může kdykoli havarovat, totéž platí o pevném disku a dalším hardwaru. V době rychlého internetu je také problém s viry a spywarem, které snadno a rychle proniknou do nezabezpečeného počítače. Někteří uživatelé se poučí až v případě, když tímto způsobem přijdou o zásadní dokument, jako je diplomová práce nebo daňové přiznání.

Jaké druhy zálohování lze provádět?
V zásadě existují dva základní druhy zálohování. Jednak jde o zálohu jen některých složek a souborů nebo o zálohování celého pevného disku. Zálohovat lze i jednotlivé diskové oddíly. To se může hodit zejména v případech, kdy toho chcete využít pro snadnou reinstalaci operačního systému.

Acronis True Image Home 2009
K zálohování můžete použít řadu programů. My jsme si z nich vybrali jednoho zástupce, a sice produkt Acronis True Image Home, který nedávno vyšel ve verzi 2009. Uživatelé windows tak mohou snadno ochránit data v počítači včetně cenných fotografií, hudby, videa a pracovních dokumentů. Jde o nejnovější verzi softwaru pro zálohování a obnovu souborů a systémových disků na bázi diskových obrazů pro domácí uživatele a pracovníky domácích kanceláří. Zálohuje jednotlivé soubory, diskové obrazy či disky celého počítače, a dokonce i operační systém Windows na samostatný externí disk nebo zařízení. V případě selhání počítače můžete snadno a rychle obnovit svá data a během několika minut s nimi opět pracovat. My vám ho nyní nejen představíme, ale naučíme vás s ním i pracovat.

Stažení a instalace
Domovské stránky naleznete zde. U nás tento produkt prodává firma Zebra, která je pro náš trh výhradním dodavatelem. Soubor s instalací programu si můžete stáhnout přímo na - Acronis True Image Home 2009 (86,6 MB). Určen je operačním systémům Windows 2000 SP4, Windows XP SP2 či SP3 a Windows Vista. Jde sice o komerční software, ale tato verze je trial a lze ji bez jakéhokoliv omezení zkoušet po dobu 15 dní. Instalační proces probíhá v češtině, a dokonce celá aplikace je v češtině, a to včetně nápovědy. V uživatelské příručce se o samotném programu dozvíte prakticky vše od A do Z a opět v češtině. Během instalace máte možnost si zvolit, zda chcete instalovat typickou verzi, volitelnou či plnou. Zde se bohužel nedozvíte, jaké součásti ten který typ obsahuje. Dále máte možnost, zda chcete program zpřístupnit všem uživatelům PC, a pak již začne samotná instalace. Po dokončení je vyžadován restart windows.


Acronis True Image Home 2009

Acronis True Image Home 2009 se představuje
Po novém startu PC a spuštění programu ze Start nabídky se zobrazí informace o tom, že používáte zkušební verzi. Nyní dojde k analýze všech diskových oddílů nacházejících se v PC a otevření hlavního okna s možností zabezpečit data jedním kliknutím. Prakticky ihned máte možnost vytvořit zálohu dat na jednotce s operačním systémem včetně zavaděče windows. Zvolit si lze umístění pro data (vždy vyberte jiný disk nebo alespoň jednotku, než jsou ty, na kterých se systém nachází) a také to, jak často a kdy zálohu aktualizovat. Tato záloha (vytvořený obraz oddílu) pak slouží k návratu poslední verze, v případě, že potřebujete opravit havarovaný systém či se z jiného důvodu vrátit k předchozí verzi. Výhodou je, že není nutné nastartovat PC například z CD či DVD – většinou je to pro zálohu systémového oddílu programy vyžadováno.

Acronis True Image Home 2009

Vytvoření zaváděcího média
Po úspěšném dokončení se objeví hlavní okno. Nahoře najdete ovládací ikonky, vlevo lištu s funkcemi programu a vpravo potom pracovní část. Vaše první kliky myší by měly vést do části Stav zabezpečení – naleznete vlevo. V pracovní části okna následně klikněte ve druhém řádku na odkaz Vytvoření zaváděcího média. Otevře se průvodce, který vám pomůže vytvořit spouštěcí CD či DVD. To si pečlivě uschovejte, protože ho v případě zhroucení jak operačního systému, tak jeho zavaděče můžete potřebovat. Jednoduše s ním PC totiž nabootujete, nastartuje se Acronis True Image Home (před startem windows stiskněte klávesu Enter a následně F11) a vy pak vyberete zálohu systému (například tu, kterou jste před malou chvilkou vytvořili) a obnovíte ji.

Acronis True Image Home 2009

Zálohovací funkce programu
Prostřednictvím ovládacích tlačítek na horní liště si můžete vybrat, co chcete s programem dělat. Kliknete-li na menu Operace, můžete vytvářet zálohy (ty díky nastavitelné kompresi ZIP zabírají na disku méně místa), které jsou šifrované pomocí algoritmu AES 256, nebo je obnovovat (kromě systémového disku). Funkce Ověřit zálohu slouží ke kontrole, zda záloha není poškozena – ověří její integritu. Máte-li či budete-li mít vytvořených více souborů se zálohami, pak z nich můžete i dodatečně udělat jeden soubor, k tomu se používá funkce Sloučit zálohu. Někdy se můžete dostat do situace, kdy si potřebujete do zálohy sáhnout třeba pouze pro jeden konkrétní soubor, pak je tu funkce Připojit obraz. Záloha se v systému objeví jako nová jednotka (virtuální). Nezapomeňte po skončení práce s obrazem následně jej odpojit.

Acronis True Image Home 2009

Nástroje programu
V otevírací liště Nástroje naleznete řadu užitečných utilit. Zde mimo jiné máte možnost znovu vytvořit zaváděcí médium, ale hlavně aktivovat Acronis Secure Zone a v ní aktivovat Startup Recovery Manager. Prostřednictvím první volby získáte zvláštní skrytý diskový oddíl pro ukládání záloh v systému počítače. K tomuto oddílu nemá přístup nejen počítač, ale také žádní uživatelé, pokud neznají správné heslo. Acronis Secure Zone je nezbytná pro použití správce Acronis Startup Recovery Manager. V praxi to znamená, že vybraný stávající pevný disk (či oddíl) bude rozdělen na oddíly dva. Ale pozor. Program v tomto případě musí upravit strukturu disku, a proto ještě před tímto krokem zálohujte raději všechna svá důležitá data na vybraném disku, protože v případě, že by došlo k selhání, byste o ně mohli přijít. Celým procesem vás opět provede průvodce. Vyberte disk (oddíl) k rozdělení a v dalším okně zadejte jeho velikost. To je důležité kvůli tomu, že oddíl může být zároveň dostupný i pro ukládání záloh – nemusíte ho však takto používat a v tom případě nemusí mít několik desítek GB. V případě, že bude kapacita naplněna, starší zálohy budou pro vytvoření volného prostoru odstraněny. Při tvorbě doporučujeme jednotku opatřit heslem a nezapomeňte si zvolit i kontrolní otázku, která se může hodit v případě, že heslo zapomenete. Pak proces odstartujete a budete vyzváni k restartu PC. Při startování systému dojde k provedení změn a pak naběhne samotný systém. Pokud se vám během procesu bude zdát, že PC nic nedělá, v žádném případě ho nevypínejte, některé změny může provádět déle na pozadí, a to aniž by si sáhnulo na disk. Vypnutím byste o svá data mohli přijít. Acronis Startup Recovery Manager lze kdykoliv vyvolat při startu PC (před nabíháním windows) a z něj potom obnovit data či celý oddíl, včetně toho systémového. Pracuje tedy podobně jako zavádějící médium s tím rozdílem, že je uložen na pevném disku, nikoliv na CD či DVD.

Acronis True Image Home 2009

Mezi dalšími nástroji nechybí možnost Klonovat či Přidat disk. V prvním případě můžete vytvořit kopii disku či oddíly 1:1, což se může hodit například k přechodu na nový pevný a rychlejší disk, a ve druhém případě po namontování nového disku do PC ho lze lehce připravit k činnosti. Drive CleanSer pak slouží k odstranění oddílu z disku a všeho, co se na něm nachází, pomocí speciálních algoritmů, takže data nemohou být následně obnovena. Toto se hodí zejména v případě, že svůj starší disk prodáváte či vyhazujete a nechcete, aby data z něj byla zneužita. Skartovač souborů slouží k podobnému účelu, ale pouze na vybraných souborech. S pomocí Vyčištění systému můžete bezpečně odstranit všechny stopy vašich aktivit (avšak i všech předchozích uživatelů) na počítači uložené systémem Windows. O zabezpečení jedním kliknutím už víte a pak se zde nachází již pouze nastavení lokálního vyhledávání záloh a možností programu (konfigurace samotného programu).

Acronis True Image Home 2009

Lišta s funkcemi
Některé další funkce se nacházejí na liště vlevo. Ta je rozdělena do několika částí podle toho, co chcete dělat. Záloha a obnova – lehce definujte, zda chcete zálohovat počítač, data, stav systému, či dokonce e-maily anebo nastavení aplikací. V části Úlohy a logy máte k dispozici záznam toho, co vše program vykonal. Stav zabezpečení zase slouží k informaci, jakým způsobem je postaráno o zálohy v celém systému. Užitečná funkce se však ukrývá pod Try & Decide. Přeložit by se dala jako Vyzkoušej & Rozhodni. Ta uživateli umožňuje provádět potenciálně nebezpečné operace, jako např. instalaci softwaru nebo otevření přílohy elektronické pošty, aniž by vystavoval svůj počítač riziku. Dělá to vytvořením dočasného bezpečného pracovního prostoru, který je izolován od zbytku počítače. Uživatel může buď schválit změny na svém disku, nebo jednoduše odstranit všechny změny, aniž by byl vůbec dotčen jeho pevný disk. V nástrojích naleznete opět možnost klonovat a přidat nový disk a nechybí ani možnost hledat zálohy v celém PC.

Acronis True Image Home 2009

Závěrem
Chcete-li produkt, který by vám nabídl nejen zálohování vybraných dat s kompresí, šifrováním, ale dokonce celých oddílů pevných disků anebo operačního systému, pak vaše volba může padnout na několik programů. Pokud byste však chtěli ještě další funkce jako klonování disků, skartovač disků, souborů, možnost vytvořit skrytý oddíl se zálohou systému, funkci, která vám dovolí provádět různé systémové operace bez obav, že byste mohli poškodit operační systém, programy nebo data, pak můžeme jednoznačně doporučit tento program.

Acronis True Image Home 2009 má vše a ještě něco navíc. Po dobu našeho používání jak této, tak i starších verzí jsme nepřišli na žádný výrazný problém, za což jistě může i jeho sedmiletý vývoj. Čeští uživatelé jistě ocení i to, že produkt je nejen v češtině, ale v češtině obsahuje i detailní příručku, jak s programem pracovat. Ta vysvětluje nejen funkce programu, ale také postupy, jak na to. Pokud ještě zmíníme nový uživatelský vzhled ve stylu Vista, který se opravdu povedl, pak pořízení plné verze se pro ty z vás, kterým na datech opravdu záleží, vyplatí. Plná licence produktu je k dispozici za 1 308 vč. DPH.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Chraňte včas své elektronické zařízení.
Chraňte svůj tablet před viry a hackery a za odměnu si zahrajte

Bezpečnostní rizika dnes číhají i na majitele mobilních zařízení, takže jsme do dnešního přehledu zařadili i antivirovou aplikaci, která se postará i o ochranu...  celý článek

Nabídka aplikací pro přehrávání videí ve Windows 10
V nových Windows patrně nebude Media Player

Příští týden má být uvedena nová verze Windows 10 s označením Fall Creators Update. Podle aktuálního zjištění má být z jeho součástí odstraněn multimediální...  celý článek

Zkuste si k videu složit vlastní hudbu ... trochu jinak.
Okořeňte svá videa vlastní hudbou a dejte Microsoftu ještě šanci

Microsoftu se v oblasti tabletů a chytrých telefonů příliš nedaří, nově však můžete zkusit prohlížeč Edge pro systém Android. V přehledu nechybí ani šikovný...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.