Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Robot krvácí, kašle a močí. Záchranáři na něm trénují boj o váš život

aktualizováno 
Pražská záchranná služba patří v úspěšných resuscitacích ke světové špičce. Kromě lidí na tom má zásluhu i robotická figurína Laerdal SimMan 3G. Umožňuje důkladný nácvik oživování, podávání léků i umělého dýchání. Podívejte se, jak instruktor sleduje záchranáře v akci.

Každý den dochází v Praze k několika resuscitacím. Přibližně dvě z nich jsou skutečné případy, ve kterých jde o lidský život. Ty ostatní resuscitace jsou cvičné. Záchranářům pomáhají připravit se na různé scénáře a umožňují jim zlepšit koordinaci, rychlost a tedy i úspěšnost oživovacích úkonů.

SimMan napojený na RhinoChill (k rychlému navození hypotermie během srdeční...
SimMan napojený na RhinoChill (k rychlému navození hypotermie během srdeční...

SimMan napojený na RhinoChill (k rychlému navození hypotermie během srdeční zástavy) a Lucas (zajišťuje mechanickou nepřímou masáž srdce během transportu).

Co umí SimMan simulovat

Simulant za dva miliony zvládne napodobit většinu důležitých životních funkcí, a realisticky tak připravuje na různé situace.

  • krvácení, močení, pocení
  • kašlání, dušení
  • hmatný tep, lze snímat EKG
  • reaguje na podávané léky
  • modrým světlem simuluje cyanózu (nedostatek kyslíku)
  • simuluje křeče, zástavu, rozšířené zorničky apod.

"Figurína Simman se dá napojit na EKG monitor a zasahující záchranáři mohou sledovat její srdeční akci," popisuje výhody propracovaného výcvikového robota Radomír Vlk, záchranář a lektor vzdělávacího centra Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. "Tato srdeční akce zase odpovídá stavu, ve kterém se 'pacient' nachází." Figurínu může navíc lektor ovládat na dálku z vedlejší místnosti, a tak může přepínat různé stavy a scénáře nebo dokonce na robota mluvit, pokud usoudí, že to jeho stavu odpovídá. Záchranáři tak řeší velmi realistické situace a nesmí vynechat jediný krok.

Výukový model člověka Laerdal Simman 3G, určený pro výcvik záchranářů, má Záchranná služba Hlavního města Prahy ve výbavě od roku 2009. Figurína stála dva miliony korun. V únoru 2013 přibyl i simulátor tříkilového dítěte typu SimNewB za půl milionu. 

SimNewB - umělé dýchání
SimNewB je jednodušší simulátor novorozence. Resuscitačních zásahů na...

SimNewB je jednodušší simulátor novorozence. Resuscitačních zásahů na novorozencích je naštěstí mnohem méně, ale pražští záchranáři se na ně stejně připravují.

V Praze je resuscitace nemluvněte řídkým jevem, přesto se záchranáři učí, jak tuto pomoc poskytnout. "Novorozenec SimNewB normálně dýchá, tluče mu srdce, lze u něj monitorovat EKG příslušným přístrojem, lze u něj nahmatat puls, podívat se na zorničky," vypočítává Alan Ryba, zdravotnický záchranář a vedoucí vzdělávacího centra. "Samozřejmě lze u něj provádět resuscitaci a masáž srdce." Na rozdíl od dospělého SimMana se jednodušší dětský robot umí i pohybovat. Ovládaný je speciálním tabletem.

Praha patří ke světové špičce v úspěšném oživování

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy patří v resuscitacích ke světové špičce. "V roce 2012 resuscitovaly naše posádky celkem 610 pacientů se zástavou oběhu - tj. ve stavu 'klinické smrti'. U téměř poloviny z nich (46 %) se podařilo na místě události obnovit účinný oběh," uvádí tisková zpráva (PDF). Celkově se počet resuscitací i počet zachráněných rekordně zvýšil a představuje dvojnásobek oproti roku 2003.

Zpráva dále uvádí: "Nejreprezentativnější data o kvalitě záchranného systému představuje úspěšnost resuscitací u pacientů, kteří měli jako první zachycený rytmus komorovou fibrilaci (FIK). Těchto pacientů jsme v roce 2012 resuscitovali celkem 206, z nichž 75 (36,4 %) přežilo s dobrým neurologickým výsledkem. Tato data opět představují absolutní světovou špičku."

Již žádné dýchání z úst do úst. Volejte 155 a masírujte.

Správný postup laiků při resuscitaci může zachránit ročně až sto tisíc lidí, kteří by jinak infarkt,či zástavu srdce nepřežili. Důležitá je především nepřerušovaná masáž srdce.

  • volejte 155 a následujte jejich instrukce
  • nebojte se, nebudete nuceni k ničemu, co nezvládnete
  • od roku 2010 se již laikům nedoporučuje dýchání z úst do úst, důležitá je především masáž srdce
  • nepřestávejte, dokud pacient nereaguje, nebo dokud pacienta nepřevezme odborník

Se zapamatováním vám může pomoci mafiánský klip s Vinnie Jonesem.

Podle šéfa pražské záchranné služby, doktora Zdeňka Schwarze, není zásluha za vysoké procento zachráněných jen na straně zasahujících záchranářů: "Jde o celý řetězec, který začíná už právě na té ulici, kde se pacient skácí k zemi."

Jako další důvod se uvádí efektivnější resuscitace při transportu, například pomocí mechanického resuscitátoru Lucas. Dříve byl člověk se zástavou obvykle oživován na místě, protože studie z roku 2006 ukazuje, že resuscitace je mnohem účinnější na podlaze než na mobilních nosítkách. Nyní však záchranáři již rok praktikují jiný postup: pacienta převážejí do Všeobecné fakultní nemocnice na katetrizační sál. Po cestě mu srdce masíruje automat a je zajištěno i umělé chlazení. To zvyšuje šanci na úspěšnou resuscitaci i návrat pacienta do normálního života bez trvalých následků.

"Výsledky jsou nadějné, ještě dva roky budeme tento způsob ověřovat a pak by se mohl stát metodou, která bude pro záchranu pacientů s náhlým selháním oběhu doporučována," řekl MUDr. Zdeněk Schwarz.

Jak správně poskytnout první pomoc 


Autoři:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Dotykový displej místo klávesnice: Apple si patentoval hrbolaté řešení

Apple pracuje na notebooku, který má místo klávesnice dotykový displej s...

Klávesnice, která se mění podle toho, jakou aplikaci právě používáte. Nebo může úplně zmizet a dát prostor obsahu....

Skoro špionážní větroň. Amatéři překonali rekord letounu U-2

Kluzák Perlan 2

Větroň Perlan 2 se nad Andami vznesl do výšky nad 23 kilometrů a překonal tak mimo jiné i oficiální rekord ve výšce...

Praha instaluje chytré lampy, dobijí auto nebo pohlídají smog

Instalace chytré lampy v Karlíně

Na území Prahy stojí již delší dobu několik chytrých lamp. Nový projekt, který se buduje v Karlíně, počítá s lampami,...

Najdete na iDNES.cz