Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zachraňte alespoň nějaké informace z nečitelných disků

aktualizováno 
I z poškrábaného CD nebo DVD se ještě dají vytáhnout již oplakaná data. Slouží k tomu specializované programy, některé jsou i zdarma.

Jak se na to CD dostaly ty šmouhy a škrábance?

CD a DVD média jsou sice podstatně spolehlivější a odolnější než dnes již téměř zapomenuté diskety, přesto si svoji čitelnost neuchovají věčně a za každých podmínek. Typickým způsobem poškození jsou především škrábance, které ztěžují nebo úplně znemožňují načtení dat. Přesto však vaše data můžete ještě zachránit, pomohou vám v tom kvalitní čtecí mechaniky a speciální programy, které jsou navíc v několika případech k dispozici zdarma. Aplikace z dnešního přehledu často zvládnou nejen obnovit data z poškozených CD a DVD, ale rovněž i z pevných disků, paměťových karet, USB Flash disků i dalších paměťových zařízení.

Bad CD/DVD Reader

Program Bad CD/DVD Reader se pokusí zachránit data z nečitelných optických disků pomocí opakovaného čtení poškozených sektorů. Výsledek uloží Bad CD/DVD Reader na pevný disk. Program má velmi snadné ovládání a příjemné uživatelské rozhraní.

Bad CD/DVD Reader 1.0 stahuje zde. (2,4 MB, freeware)

Bad CD/DVD Reader

IsoPuzzle

Aplikace IsoPuzzle je určena především pro vytváření ISO obrazů z obsahu CD a DVD. Jestliže je část disku nečitelná, IsoPuzzle ji označí a přeskočí i několik dalších sektorů. Po načtení zbývajícího obsahu disku se program k nečitelným sektorům vrátí a až do vyčerpání nastaveného časového limitu se opakovaně pokouší o jejich načtení. IsoPuzzle umožňuje kombinovat data z více kopií CD a DVD, které jsou nečitelné na různých místech, a rovněž i výsledky různých čtecích mechanik. Pravděpodobnost úspěchu při obnově dat se tím výrazně zvyšuje.

IsoPuzzle 1.5 stahujte zde. (1 MB, freeware)

IsoPuzzle

Unstoppable Copier

Malý a nenáročný prográmek Unstoppable Copier slouží nejen k načítání poškozených CD a DVD, ale rovněž i pevných disků, disket a dalších paměťových médií. Program se snaží obnovit každou částečku z poškozených dat, jeho důkladnost však zvyšuje čas zpracování média. Uživatel si může nastavit intenzitu procesu obnovy a tím i celkovou dobu zpracování CD či DVD. Program se velmi snadno ovládá, mezi několika nabízenými překlady uživatelského rozhraní ale chybí čeština.

Unstoppable Copier 3.12 stahujte zde. (0,1 MB, freeware)

Unstoppable Copier

AnyReader

Prvním z placených programů v našem přehledu je AnyReader, aplikace, která si poradí nejen s poškozenými CD a DVD, ale rovněž i s nečitelnými pevnými disky a dalšími paměťovými zařízeními. Sektory, které se nepodaří ani po opakovaných pokusech přečíst, nahradí AnyReader prázdnými daty, čím zajistí možnost otevření a použití souboru i s drobným poškozením. Například u filmů několik sektorů s prázdnými daty příliš nevadí. AnyReader má uživatelské rozhraní v češtině a velmi snadno se ovládá.

AnyReader 2.3 stahujte zde. (2,6 MB, shareware)

Any Reader

CDRoller

Získat data z nečitelných CD a DVD umí také program CDRoller, mimo to však nabízí i řadu dalších užitečných funkcí. Patří mezi ně například vypalování CD a DVD, ukládání hudebních stop z CD do různých formátů na pevný disk, zpracování video souborů, práci s ISO obrazy disků nebo testování spolehlivosti CD a DVD. CDRoller podporuje všechny běžné formáty CD a DVD. V testovací verzi si můžete vyzkoušet, zda-li CDRoller soubory z poškozeného disku obnoví, není je však možné uložit na pevný disk.

CDRoller 7.0 stahujte ze Slunečnice zde. (4,7 MB, trialware)

CDRoller

IsoBuster 2.1

Se všemi běžnými typy CD a DVD médií, včetně Blu-ray a HD-DVD si poradí program IsoBuster. Kromě obnovy dat z poškozených disků je IsoBuster schopný zpřístupnit i data na špatně vypálených médích. IsoBuster slouží také k práci s různými typy obrazů CD a DVD, převádění hudebních CD do souborů na pevný disk počítače a k mnoha dalším účelům.

IsoBuster 2.1 stahujte ze Slunečnice zde. (2,6 MB, shareware)

IsoBuster

BadCopy Pro

Data z poškozených CD, DVD, pevných disků i dalších médií se pokusí obnovit program BadCopy Pro. Aplikace BadCopy Pro si poradí s různými příčinami nečitelnosti dat, což nemusí být jen mechanické poškození média, ale rovněž například i špatné vypálení dat, jejich nechtěné smazání nebo poškození souborového systému. Podporovány jsou všechny běžné formáty CD a DVD.

BadCopy Pro 3.81 stahujte ze Slunečnice zde. (1 MB, trialware)

BadCopy Pro

Multi Data Rescue

Program Multi Data Rescue spolupracuje s CD, DVD, pevnými disky i všemi dalšími typy úložných médií jako jsou USB Flash disky či paměťové karty z různých typů zařízení. Multi Data Rescue zachraňuje poškozené, nečitelné či smazané soubory a k tomuto účelu je vybaven řadou pokročilých technologií a průvodců pro snadné ovládání. Na domovském webu aplikace najdete speciální aplikace pro záchranu dat z CD nebo DVD – CD Data Rescue a DVD Data Rescue, jejichž výhodou je především nižší cena oproti kompletně vybavené verzi programu.

Multi Data Rescue 1.1 stahujte zde. (0,3 MB,trialware)

Multi Data Rescue

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

Ilustrační foto - počítač

Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz