Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zachraňte alespoň nějaké informace z nečitelných disků

aktualizováno 
I z poškrábaného CD nebo DVD se ještě dají vytáhnout již oplakaná data. Slouží k tomu specializované programy, některé jsou i zdarma.

Jak se na to CD dostaly ty šmouhy a škrábance?

CD a DVD média jsou sice podstatně spolehlivější a odolnější než dnes již téměř zapomenuté diskety, přesto si svoji čitelnost neuchovají věčně a za každých podmínek. Typickým způsobem poškození jsou především škrábance, které ztěžují nebo úplně znemožňují načtení dat. Přesto však vaše data můžete ještě zachránit, pomohou vám v tom kvalitní čtecí mechaniky a speciální programy, které jsou navíc v několika případech k dispozici zdarma. Aplikace z dnešního přehledu často zvládnou nejen obnovit data z poškozených CD a DVD, ale rovněž i z pevných disků, paměťových karet, USB Flash disků i dalších paměťových zařízení.

Bad CD/DVD Reader

Program Bad CD/DVD Reader se pokusí zachránit data z nečitelných optických disků pomocí opakovaného čtení poškozených sektorů. Výsledek uloží Bad CD/DVD Reader na pevný disk. Program má velmi snadné ovládání a příjemné uživatelské rozhraní.

Bad CD/DVD Reader 1.0 stahuje zde. (2,4 MB, freeware)

Bad CD/DVD Reader

IsoPuzzle

Aplikace IsoPuzzle je určena především pro vytváření ISO obrazů z obsahu CD a DVD. Jestliže je část disku nečitelná, IsoPuzzle ji označí a přeskočí i několik dalších sektorů. Po načtení zbývajícího obsahu disku se program k nečitelným sektorům vrátí a až do vyčerpání nastaveného časového limitu se opakovaně pokouší o jejich načtení. IsoPuzzle umožňuje kombinovat data z více kopií CD a DVD, které jsou nečitelné na různých místech, a rovněž i výsledky různých čtecích mechanik. Pravděpodobnost úspěchu při obnově dat se tím výrazně zvyšuje.

IsoPuzzle 1.5 stahujte zde. (1 MB, freeware)

IsoPuzzle

Unstoppable Copier

Malý a nenáročný prográmek Unstoppable Copier slouží nejen k načítání poškozených CD a DVD, ale rovněž i pevných disků, disket a dalších paměťových médií. Program se snaží obnovit každou částečku z poškozených dat, jeho důkladnost však zvyšuje čas zpracování média. Uživatel si může nastavit intenzitu procesu obnovy a tím i celkovou dobu zpracování CD či DVD. Program se velmi snadno ovládá, mezi několika nabízenými překlady uživatelského rozhraní ale chybí čeština.

Unstoppable Copier 3.12 stahujte zde. (0,1 MB, freeware)

Unstoppable Copier

AnyReader

Prvním z placených programů v našem přehledu je AnyReader, aplikace, která si poradí nejen s poškozenými CD a DVD, ale rovněž i s nečitelnými pevnými disky a dalšími paměťovými zařízeními. Sektory, které se nepodaří ani po opakovaných pokusech přečíst, nahradí AnyReader prázdnými daty, čím zajistí možnost otevření a použití souboru i s drobným poškozením. Například u filmů několik sektorů s prázdnými daty příliš nevadí. AnyReader má uživatelské rozhraní v češtině a velmi snadno se ovládá.

AnyReader 2.3 stahujte zde. (2,6 MB, shareware)

Any Reader

CDRoller

Získat data z nečitelných CD a DVD umí také program CDRoller, mimo to však nabízí i řadu dalších užitečných funkcí. Patří mezi ně například vypalování CD a DVD, ukládání hudebních stop z CD do různých formátů na pevný disk, zpracování video souborů, práci s ISO obrazy disků nebo testování spolehlivosti CD a DVD. CDRoller podporuje všechny běžné formáty CD a DVD. V testovací verzi si můžete vyzkoušet, zda-li CDRoller soubory z poškozeného disku obnoví, není je však možné uložit na pevný disk.

CDRoller 7.0 stahujte ze Slunečnice zde. (4,7 MB, trialware)

CDRoller

IsoBuster 2.1

Se všemi běžnými typy CD a DVD médií, včetně Blu-ray a HD-DVD si poradí program IsoBuster. Kromě obnovy dat z poškozených disků je IsoBuster schopný zpřístupnit i data na špatně vypálených médích. IsoBuster slouží také k práci s různými typy obrazů CD a DVD, převádění hudebních CD do souborů na pevný disk počítače a k mnoha dalším účelům.

IsoBuster 2.1 stahujte ze Slunečnice zde. (2,6 MB, shareware)

IsoBuster

BadCopy Pro

Data z poškozených CD, DVD, pevných disků i dalších médií se pokusí obnovit program BadCopy Pro. Aplikace BadCopy Pro si poradí s různými příčinami nečitelnosti dat, což nemusí být jen mechanické poškození média, ale rovněž například i špatné vypálení dat, jejich nechtěné smazání nebo poškození souborového systému. Podporovány jsou všechny běžné formáty CD a DVD.

BadCopy Pro 3.81 stahujte ze Slunečnice zde. (1 MB, trialware)

BadCopy Pro

Multi Data Rescue

Program Multi Data Rescue spolupracuje s CD, DVD, pevnými disky i všemi dalšími typy úložných médií jako jsou USB Flash disky či paměťové karty z různých typů zařízení. Multi Data Rescue zachraňuje poškozené, nečitelné či smazané soubory a k tomuto účelu je vybaven řadou pokročilých technologií a průvodců pro snadné ovládání. Na domovském webu aplikace najdete speciální aplikace pro záchranu dat z CD nebo DVD – CD Data Rescue a DVD Data Rescue, jejichž výhodou je především nižší cena oproti kompletně vybavené verzi programu.

Multi Data Rescue 1.1 stahujte zde. (0,3 MB,trialware)

Multi Data Rescue

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Nechte tablet převést zvuk na noty nebo se podívejte na předpověď počasí

Tablet pro práci i záýbavu

Tablet vám umožní lehce ovládat cloudové úložiště s obří zdarma dostupnou kapacitou. Vyzkoušet můžete i šikovný...

Najdete na iDNES.cz