Zahrajte si na boha. Stvořte vlastní planetu

aktualizováno 
Hlavní část dnešního vydání přehledu zajímavých programů pro práci s grafikou a videem je věnována grafickým a multimediálním prohlížečům. Jestli ovšem máte čas a chuť si trochu hrát, vyzkoušejte program Terragen, který na základě vašeho zadání vygeneruje trojrozměrnou krajinu podle vašich představ.

Prohlížeče, přehrávače a editory

SlickView 1.4

freeware; homepage; download; 0,7 MB

SlickView je jednoduchý prohlížeč obrázků ve standardních formátech BMP, GIF, JPG, TIFF, PCX, PNG, TGA a dalších. Mezi podporovanými formáty je pochopitelně možná konverze. Majitele digitálních fotoaparátů jistě potěší spolupráce s EXIF daty a možnost vytváření HTML alb digitálních fotografií. Ovládání SlickView se integruje do kontextového menu pravého tlačítka myši.

PowerSee 1.0

freeware; homepage; download; 2,2 MB  

Další výkonný prohlížeč obrázků a multimediálních souborů je PowerSee. K jednotlivým obrázkům umí přidávat poznámky, komentáře, URL adresy a klíčová slova. Podle přidaných informací je pak možné obrázky třídit a vyhledávat. PowerSee zvládne také standardní úpravy jako je otáčení, změna velikosti, konverze formátů, vkládání vodoznaku atd. Zajímavá je rovněž funkce pro vytváření HTML alb a CD s fotografiemi, která se sama spouštějí a nepotřebují žádný externí prohlížeč.

FocusViewer 2.0

freeware; homepage; download; 1,4 MB  

FocusViewer je další freeware prohlížeč v dnešním přehledu, který si poradí se zobrazováním obrázků a fotografií ve formátech BMP, JPG, GIF a TIFF. Možná je pochopitelně vzájemná konverze formátů, drobné úpravy (ořezávání, otáčení, změna velikosti…) nebo zachytávání screenshotů.

Smart Pix Manager 8.03

shareware; homepage; download; 2,8 MB  

Smart Pix Manager je propracovaný prohlížeč obrázků s vestavěnou relační databází a podporou nejdůležitějších grafických formátů včetně videa a zvuku. Prohlížet umí rovněž HTML dokumenty a soubory vytvořené v aplikacích MS Office. Soubory je možné šifrovat, dávkově konvertovat a různě upravovat. Smart Pix Manager je sice placenou aplikací, nicméně nabídka funkcí její ceně odpovídá.

Ashampoo Photo Commander 3.5

shareware; homepage; download; 11,4 MB  

Ashampoo Photo Commander je vyspělý nástroj na prohlížení, správu a sdílení digitálních fotografií a obrázků. Program obsahuje také nástroje na konverzi formátů a základní úpravy obrázků, jejich úpravu pro posílání e-mailem atd. Z upravených snímků lze vytvářet slideshow a vypalovat je na CD. Podporována je většina běžně používaných multimediálních formátů.

Vampix 1.0.03

freeware; homepage; download; 0,4 MB  ftp://ftp2.kcsoftwares.com/kcsoftwa/files/vampix.zip Vampix je nástroj, který umí přidávat zajímavé černobílé efekty k barevným obrázkům, například k digitálním fotkám. Program pracuje tak, že odbarví vybranou část snímku, se zapojením fantazie a s trochou zručnosti tak můžete vytvořit velmi zajímavá díla.

Konverze obrázků a videa

PDF-Tools 3.50 Beta

shareware; homepage; download; 2,4 MB  

PDF-Tools je nástroj na práci s dokumenty ve formátu PDF, který kromě toho že umí například slučovat PDF soubory, mazat z nich stránky nebo do nich vkládat vodoznaky, zvládne rovněž převádět rastrové obrázky ve formátu JPG či BMP do PDF.

Nástroje pro DVD

DVD Shrink 3.2.0.15

freeware; homepage; download; 1,1 MB 

Po krátkých spekulacích ohledně budoucnosti výborného nástroje na zálohování filmových DVD – programu DVD Shrink se objevila nová verze. Program, který umí uložit na pevný disk obsah zakódovaných DVD a následně jej zkomprimovat tak, aby se z dvouvrstvého disku vešel na jednovrstvý, se totiž dostal do sporu s americkými protipirátskými zákony. Proto jej již není možné stáhnout ze jeho domovského webu, ale je třeba využít některý ze serverů umístěných mimo USA.

Další utility

e-motional Greeting Card Creator 1.20

trialware; homepage; download; 0,8 MB  

Originální přání k narozeninám, svátkům či výročím vytvoříte z vašich fotografií pomocí programu e-motional Greeting Card Creator. K obrázkům je možné doplnit text nebo třeba i zvukovou nahrávku vašeho přání. Hotové přání pak snadno pošlete oslavenci e-mailem.

Terragen 0.9.43

freeware; homepage; download; 1,6 MB  

Terragen je v celku známý a uznávaný program na generování trojrozměrných virtuálních krajin. Aplikace obsahuje editory zemského povrchu, vodních ploch, atmosféry, mraků a slunce. Stačí jen určit umístění kamery a pak se už můžete kochat prohlídkou vygenerované krajiny. Pro nekomerční využití je Terragen k dispozici zdarma.

Fotana 1.63

freeware; homepage; download; 2 MB

Fotana je jednoduchá aplikace na vytváření elektronických alb z vašich digitálních fotografií a obrázků. Hotové album lze exportovat do HTML k použití na webu nebo jako samospustitelný EXE soubor. Fotografie se do alb vkládají velmi jednoduše, je také možné je drobně upravit (měnit velikost, otáčet, upravovat kontrast, jas a barvy).

Picsaver 1.3.1

freeware; homepage; download; 0,4 MB  

Spořič obrazovky z vámi vybraných fotografií vytvoří program picsaver. Nastavení zobrazování snímků probíhá tak, že zvolíte složku ze které se mají obrázky postupně nebo náhodně vybírat, dobu jejich setrvání na obrazovce a přechodové efekty při jejich změně. Nastavení programu probíhají ve standardním ovládacím panelu obrazovky. Program bohužel neumí šetříce exportovat do souborů a umožnit tak jejich použití i na dalších počítačích.

Colorix 1.0.01

freeware; homepage; download; 0,3 MB  

Colorix je český freeware program sloužící k míchání barev, určený primárně pro tvůrce webových stránek. Barvy se míchají pomocí nastavování hodnot RGB kanálů, u hotových odstínů pak program převede jejich popis na hexadecimální kód, použitelný v HTML.

Autor:


Nejčtenější

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Aplikace vám ohlídá pitný režim, jiná najde ovocný strom

Tablet pro práci i zábavu

Ve výběru zajímavých aplikací pro tablety tento týden najdete například aplikaci sdružující články ze zpravodajských...

Své androidí aplikace budete moci používat v počítači s Windows 10

Aplikace „Váš telefon“ v Microsoft Store.

Microsoft ohlásil novou funkci ve Windows 10, zrcadlení aplikací z telefonů se systémem Android.

Software zdarma: kreslicí program pro děti nebo čištění Windows

Ilustrační foto - děti

Hledáte-li kreslicí program pro děti, řešením je Tux Paint. Vytvořit si vlastní klávesové zkratky, zautomatizovat práci...Najdete na iDNES.cz