Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - audio a video kodeky

aktualizováno 
Chcete-li si na počítači spouštět filmy a videoukázky, pak se neobejdete bez speciálních nástrojů, obecně nazývaných jako kodeky. Poslední verze těch nejběžnějších vám dnes přinášíme pěkně pohromadě v jednom článku. Nezapomeneme ani na celé sady kodeků obsahující vše v jednom.

Především díky moderní technologii se sledování filmů v posledních několika letech přesouvá i na domácí počítače. Ty tam jsou doby, kdy sledování hollywoodských kasovních trháků bylo doménou kina či videa. Na sklonku století se totiž rozšířil nový fenomén, takzvané kompresní formáty, které oblast videa posunuly na další metu. Proč byste tedy i vy na vašem PC nemohli přehrávat soubory typu AVI či MPEG?

Pro plynulé přehrávání videa v komprimovaném formátu je však zapotřebí disponovat rychlým strojem. Není tedy výjimkou, že některé nové tituly vyžadují sestavu s více, jak 800 MHz procesorem. Pokud i přesto bude nemožné na tomto PC video sledovat (cukání apod.), pak pro plynulejší přehrávání lze nastavit nižší kvalitu obrazu. K cukanému přehrávání dochází z důvodu vysokého zpracovávání (dekódování) datového toku, který počítač nezvládá. To mají na starost právě nástroje označené jako kodeky. Jde vlastně o jakýsi ovladač, který systému říká, jak má pracovat s daným formátem. Mezi nejrozšířenější patří DivX a XviD. Podobná situace je i u zvuku. Ten se pro snížení kapacity kóduje do – AC3, Ogg Vorbis, MP3 atd. Novější verze kodeků zpravidla slibují řadu vylepšení a většinou přinášejí i snížení systémových prostředků PC.

V dnešním přehledu najdete jak soubory samotných kodeků pro video a audio, tak i jejich kompletní sady. Jde o takzvané codec packy, obsahující nejen nejběžnější a nejrozšířenější používané filtry pro přehrávání videa a audia, ale také velké množství nástrojů pro jejich reprodukci a úpravu – za všechny můžeme jmenovat například filtr pro automatické zobrazování titulků, kodek, díky kterému lze spouštět QuickTime a RealTime formáty apod.

Doporučení: Chystáte-li se instalovat novou verzi kodek(ů), pak nejprve odeberte ze systému tu předchozí. Předejdete tak možným problémům!

Video kodeky:

DivX kodek 3.11 :-) Alpha - freeware
Jde o upravený MPEG-4 kodek, který nemá s Microsoftem nic společného. Bylo odstraněno omezení na použití s Windows Media Encoderem. Vznikl pod projektem OpenDivX. Není kompatibilní s DivX 4.x a 5.x. Dnes již jde sice o legendu mezi kodeky, ale stále lze narazit na mnoho souborů kódovaných právě tímto algoritmem.

 • Stahujte na této adrese (700 kB).
 • DivX kodek 4.12 – freeware
  Projekt společnosti DivX Networks. Balík kromě kodeku obsahuje i free video přehrávač, takže po nainstalování může uživatel video hned sledovat.

 • Stahujte na této adrese (565 kB).
 • DivX kodek 5.2 verze ne Pro freeware a Pro shareware
  Po půl roce společnost DivXNetworks opět vydala další verzi video kodeku DivX. V té se nachází řada novinek, jako je podpora HyperThreadingových instrukcí, bitrate kalkulačku, optimalizaci pro Intel SSE3 či LiveUpdate. Programátoři aktuální kodek tentokrát rozdělili do dvou verzí – placenou (ta je však plně funkční po dobu 6 měsíců) a neplacenou. Verzi si lze vybrat při instalaci balíčku do systému. Kromě nově přidaných funkcí oproti předchozí verzi, byla opravena i řada stávajících chyb a vylepšeny některé komprimační vlastnosti. V balíčku najdete i přehrávač DivX Player.

 • Stahujte na adrese verzi DivX Pro 5.2 a DivX 5.2 pro Win 2000/XP (7.7 MB).
 • Stahujte na adrese verzi DivX Pro 5.2 a DivX 5.2 pro Win 9x/ME (7.3 MB).
 • XviD 1.0.1 – freeware
  Legendární MPEG-4 kodec Xvid Open Source, šířený podle GNU. O XviD kodeku se již delší dobu hovoří jako o nástupci DivXu a v současnosti je to jediný kodek, který s ním dokáže držet krok. Jako Open-Source projekt prochází neustálým vývojem. V jeho prospěch hovoří především vysoká optimalizace, lepší kompresní poměr a rychlejší enkódování. Potěšitelné je i to, že XviD se konečně po několika zkušebních verzích přehoupnul do své první verze.

 • Stahujte na této adrese (617 MB).
 • FFDShow – freeware
  FFDShow je dekodér (filtr) videa, který podporuje celou řadu obrazových formátů. Umí přehrávat filmy ve formátu DivX, XviD nebo WMV, aniž byste potřebovali jakýkoliv další kodek. Jako filtr pro následné zpracování používá kód linuxového přehrávače mplayer. Po dekódování je tak program schopen zvýšit kvalitu obrazu zvýšením ostrosti nebo potlačením šumu.

 • Stahujte na této adrese (1 MB).
 • VP3 3.2.5.0 – freeware
  Videokodek pro nízké datové toky. Nutná bezplatná registrace na firemních stránkách.

 • Stahujte na této adrese (1.3 MB).
 • QuickTime 6.5 - freeware
  Spolu s jedním z nejrozšířenějších přehrávačů je distribuován také soubor kodeků s podporou MPEG-4, které poskytují vysokou kvalitu videa a široké spektrum přenosových rychlostí. Novinkou je podpora nových standardů 3GPP a 3GPP2.

 • Stahujte na této adrese (11.7 MB).
 • Audio kodeky:

  Ogg Vorbis ACM 1.0 – freeware
  Kodek pro přehrávání filmů se stále populárnějším Ogg Vorbis formátem audia. Obsahuje audio kodek, multiplexor a DirectShow filtr pro přehrávání. Kvalitou se přinejmenším vyrovná MP3, VQF či AAC. Máte-li tedy film s audio zvukem ve formátu Ogg Vorbis, jistě si kodek nainstalujte.

 • Stahujte na této adrese (124 kB).
 • AC3 Filter 0.7 – freeware
  Další verze audio kodeku AC3Filter, který je potřebný pro přehrávání oblíbených video souborů AVI s AC3 zvukem. Připomínáme, že bez přítomnosti tohoto kodeku v operačním systému video sice uvidíte, ale zvuk neuslyšíte. AC3 DirectShow dekoder, podpora S/PDIF.

 • Stahujte na této adrese (295 kB).
 • Sady video a audio kodeků:

  K-Lite Codec Pack 2.27 - freeware
  Instalační balíček obsahující všechny možné (i nemožné) audio a video kodeky s výstižným názvem K-Lite Codec Pack. V něm navíc najdete pěknou porcičku multimediálních pomůcek pro sledování vašich oblíbených filmů (BSplayer atd.). Ke stažení jsou nabízeny hned tři verze – Full, Standard a Basic, lišící se obsaženými komponentami.

 • Stahujte na této adrese - Full 2.27 (8.1 MB), Standard 2.27 (4.4 MB) a Basic 2.27 (1.3 MB).
 • Codec Pack All in 1 6.0.1.7 – freeware
  Jde o jednoduchý instalační program, který na počítač nainstaluje sadu DirectShow filtrů potřebných pro přehrávání filmů. Obsahuje všechny používané audio a video filtry pro přehrávání DVDripů a přehrávaní titulků. Codec Pack All in 1 si dokáže pohlídat případné nové verze této utility z internetu. Navíc pochází z českých dílen a je zcela zdarma.

 • Stahujte na této adrese (4.8 MB).
 • Kodek.CZ 0.16 – freeware
  Další balík, tentokrát počeštěných kodeků MP3, AC3, XVID, DivX, OGG, ASF, Matroska a nástrojů pro práci s nimi AviCC, DivFix, XviD bitrate kalkulátor.

 • Stahujte na této adrese (4.9 MB).
 • ACE Mega CoDecS Pack 6.01 - freeware
  Mega balík nejpoužívanějších audio a video kodeků pro reprodukci filmů, obsahující velké množství užitečných nástrojů. Obsahuje i kodeky pro přehrávání QuickTime a RealMedia souborů. Balík je sice obsáhlý, ale jeho následný update se provádí pouze několika MB soubory.

 • Stahujte na této adrese (44 MB).
 • Nimo Codec Pack 5.0 build 9 beta 1 – freeware
  Další populární balíček zahrnující všechny používané kodeky v současné době. Obsahuje všechny filtry. Ovšem, pozor při jejich výběru. Některé z nich se navzájem nesnesou, jsou totiž nekompatibilní. Pětková verze je však poslední, která spatřila světlo světa. Autor totiž projekt již dále nerozvíjí.

 • Stahujte na této adrese (7.4 MB).
 • Instalační balíček kodeků Windows Media 9 Series - freeware
  Nejnovější sada kodeků pro přehrávání multimediálních souborů vytvořených ve formátech Microsoft. Tento balíček podporuje pouze přehrávače Windows Media Player verze 7.0 a vyšší a přehrávač Media Player pro Windows XP. Tento balík může být použit jako alternativa automatického stahování kodeků ve Windows Media Playeru.

 • Stahujte na této adrese (822 kB).


 • Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Další z rubriky

  Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

  Ilustrační foto - notebook

  Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

  Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

  Tipy a triky pro Windows 10

  Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

  Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

  Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

  Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

  Najdete na iDNES.cz