Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - benchmarky pro testování výkonu PC

aktualizováno 
Připravte se na rychlou jízdu. V dnešním přehledu programů jsme pro vás totiž připravili celou sadu testovacích nástrojů, které důkladně a s velkou přesností proklepnou všechny komponenty, nacházející se ve vašem počítači.

Diagnostické programy nám podávají globální náhled na hardwarové a softwarové vybavení PC. Naproti tomu testovací poskytují celou řadu informací o mikropočítačovém systému. Těchto aplikací existuje samozřejmě celá řada, ale těch nejlepších je přece jen mnohem méně.

Zřejmě každý počítačový uživatel touží po informaci, jak se změní výkon PC sestavy po provedeném upgrade či vyladění systému. Proto jsme pro vás připravili kompletní sadu testovacích programů, které vám podají všechny potřebné údaje o výkonu jednotlivých komponent jako na dlani. Některé z aplikací navíc nabízejí i okamžité porovnání výkonů s referenčními kousky hardwaru, jenž mají obsažené ve své databázi. Většina z uvedených programů slouží celé řadě redaktorů a testerů k prověřování stability PC a měření jeho výkonu.

Software pro výkonnostní testy:

PCMark2002 - freeware
Testovací program PCMark2002 je nejkomplexnější software na testování hardware PC, a to i u přenosných počítačů. Podporuje poslední procesory od AMD a Intel. Obsahuje test Pixel Shader, který prověří technologicky vyspělé karty.

 • Stahujte na této adrese (8.5 MB).

  PCMark04 build 110 - freeware
  Již druhá verze silného testovacího nástroje pro měření výkonu PC pro domácí využití. PCMark obsahuje 70 testů prověřujících možnosti hardwarové konfigurace. Tato verze je určena jen pro systémy Windows 2000/XP a vyžaduje instalaci Windows Media 9 Series. Své dosažené skóre můžete zveřejnit na internetu.

 • Stahujte na této adrese (35.4 MB).
 • 3DMark 2001 SE build 330 - freeware
  Populární komplexní syntetický benchmark, jehož hlavním účelem je poskytnout informace o výkonu počítače v 3D hrách akcelerovaných prostřednictvím DirectX. Z důvodu absence testů prověřujících nové technologie je určena spíše starší generaci grafických karet.

 • Stahujte na této adrese (39.8 MB).

  3DMark03 build 340 - freeware
  Je tomu již více jak rok, co světlo světa spatřila nová, revoluční verze oblíbeného testovacího syntetického nástroje 3D Mark03. Společnost Futuremark (dříve MadOnion) tak úspěšně navázala na testovací programy 3D Mark 99 MAX, 2000 a 01 SE. Nová verze je revoluční hlavně díky implementaci nejnovější technologie a DirectX 9.0. Abyste mohli využít naplno sílu nového benchmarku, musíte disponovat kartou s podporou DirectX 9.0 a se silným jádrem (GeForce FX a Radeon 9600 a vyšší).

 • Stahujte na této adrese (176 MB).
 • Video2000 - shareware
  Další benchmark od společnosti Futuremark (dříve MadOnion). Rychlost PC není vše, záleží přece i na věrnosti a kvalitě obrazu. Otestuje kvalitu zobrazení a vlastnosti moderních grafických akcelerátorů. Program byl vytvářen s předními výrobci grafických karet, v současné době však již není vyvíjen.

 • Stahujte na této adrese (21.3 MB).

  RightMark Audio Analyzer 5.3 – freeware
  Pokud jste měli pocit, že na testování zvukových zařízení neexistuje kvalitní program, pak by vás z omylu mohl vyvést tento zajímavý nástroj. Pod palcem má jak analýzu zvukových karet, tak i reproduktorů. Testuje na nich dynamický rozsah, frekvenční charakteristiku, intermodulační zkreslení, harmonické zkreslení, úroveň šumu a přeslechy ve stereu.

 • Stahujte na této adrese (480 kB).
 • CPU RightMark 2003 0.4 Beta - freeware
  Další open source projekt pocházející z dílen ruských vývojářů. CPU RightMark je uživatelsky přívětivá aplikace prověřující procesor, paměť a čipovou sadu základní desky. Podává objektivní hodnocení o moderních mikročipech v různých početních úlohách a napomáhá řešit problémy s 3D grafickým subsystémem. Důraz je kladen na kombinaci CPU-RAM a FPU/SIMD.

 • Stahujte na této adrese (3.3 MB).

 • Nokia Test Monitor 1.0.0.1 – freeware
  Na první pohled by se podle názvu této utilitky mohlo zdát, že jde o benchmark určený výhradně monitorům Nokia. Naštěstí tomu tak není; lze ho používat na všech typech monitorů. Obsahuje několik testovacích nástrojů, pomocí kterých lze zkontrolovat geometrii obrazu, její konvergenci, rozlišení, moiré, sytost, odstíny, barvy atd. Především díky testovacím obrazcům si můžete monitor vyladit dle svých představ.

 • Stahujte na této adrese (577 kB).

 • HD Tach 2.70 - shareware
  Program je určen pro testování pevných disků. Podává informace o sekvenčním čtení, diskové kapacitě, přístupové době, zatížení CPU při operacích s diskem, maximální a mininální přenosové rychlost a mnohem více. Software je považován za nejlepší nástroj pro testování HDD. V této verzi došlo navíc k jedné velké změně. Zatímco předešlé, neregistrované varianty programu byly určeny pouze systémům Windows 95/98 a ME, nyní je lze nasadit i ve Windows 2000 a XP.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).
 • Quake 3 Arena - demo
  Pro testování rozhraní Open GL se již delší dobu používá právě tato celosvětově proslulá hra. Akční hru asi netřeba nikomu představovat. U tohoto "nesyntetického" testu se měří celková doba zobrazení snímků a z ní se posléze vypočítává průměrný počet snímků za sekundu. Pro provedení testu použijte následující postup: v menu Q3 zmačkněte tlačítko ~ a v konzole napište timedemo 1, odešlete Entrem, následně napište demo demo001. Pak se test spustí.

 • Stahujte na této adrese (46.6 MB).
 • Unreal Tournament 2003 - demo
  Další klasický herní benchmark disponuje celou řadou možností nastavení, díky čemuž lze testovat nejen výkon grafické karty, ale i procesoru, a to zejména při testu Botmatch, kde je třeba vypočítat umělou inteligenci.

 • Stahujte na této adrese (142 MB).
 • GL Excess/XSMark 1.2 - freeware
  Druhý nejpoužívanější nástroj pro testy na rozhraní Open GL. GL Excess/XSMark je syntetický benchmark založený, podobně jako Quake III Arena, na rozhraní Open GL. Je zajímavý především tím, že dokáže zvlášť proměřit samostatné součásti karty, paměť, datovou propustnost a dokonce výkon samotného procesoru.

 • Stahujte na této adrese (20 MB).

  Aquamark3 - freeware
  Před pěti měsíci byla vypuštěna třetí verze benchmarkového programuAquamark3. Pochází z německých programátorských dílen a je postavený na Krass enginu s plnou podporou DirectX 9 (Aquanox 2 Revelation), lze jej však spustit i pod rozhraním DirectX 7.x a 8.x.

 • Stahujte na této adrese (62.3 MB).
 • Commanche 4 - demo
  Jedná se o dost náročný benchmark, který však občas podává rozporuplné výsledky.

 • Stahujte na této adrese (60 MB).
 • Sisoftware Sandra 2004 SP1 - shareware
  Nejlepší benchmark pro kompletní otestování veškerého železa v počítači. Shareware verze obsahuje několik testů  určených k diagnostice. Kromě nových technologií, jako je Hyper-threading u procesorů Intelu a AGP 8x u grafických karet, jsou k dispozici i testy pro PDA a také testy, které prověří vaše internetové připojení či komunikační technologie (IrDA, Bluetooth). Do databáze pak byly doplněny nové čipové sady a nejnovější procesory pro snadnější porovnání výkonu.

 • Stahujte na této adrese (8.6 MB).
 • Hnet Info 1.44 - shareware
  Hnet Info je komplexní slovenský nástroj. Mimo jiné obsahuje i Modul Hnet info Benchmark, který je určen pro testování výkonu PC a možného srovnání s jinými perifériemi. Pro benchmark je vytvořen algoritmus, který přesně a výstižně srovná konkrétní detekci vašich zařízení, která je minimálně srovnatelná s jinými testovacími produkty.

 • Stahujte na této adrese (34 MB).
 • Audio a MP3 programy
  Jeden z nejstarších programů pro stahování stop z CD Audiograbber je nyní freeware! Kromě něj si můžete stáhnout i nové verze CloneCD a zvukového záznamníku Total Recorder, profesionální editor smyček ReCycle, plug-in Chronotron pro Winamp k modifikaci přehrávané hudby a mnoho dalších programů.

 • Celý článek s nejlepšími MP3 programy je zde.

  Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma...

  Datum vydání Zaměření
  10.02.2004 Nástroje pro práci s titulky
  20.01.2004 Antivirové aplikace
  13.01.2004 Instalátory a instalační utility
  06.01.2004 Vypalovací programy
  30.12.2003 Speciální silvestrovské stahuj
  23.12.2003 Prohlížeče obrázků a fotografií
  16.12.2003 E-mailové spam filtry
  09.12.2003 Internetové prohlížeče
  02.12.2003 Nadefinujte si klávesové zkratky
  25.11.2003 Záplatujeme systém Windows
 • Autor:


  Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

  Ilustrační foto - notebook

  Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

  Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

  Ilustrační foto - počítač

  Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz