Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - defragmentační nástroje

aktualizováno 
Je váš počítač stále pomalejší? Pak jedním z možných důvodů může být roztroušení dat po pevném disku. Instalujete-li navíc často různý software, situace se bude jen zhoršovat. Neváhejte a stáhněte si jeden z defragmentačních nástrojů, který srovná data na HDD do "latě".

Všechny počítače trpí takzvanou fragmentací dat. Pevné disky jsou totiž obrovské datové zásobárny, u kterých dochází vlivem čtení a zápisu k rychlým změnám. Ukládáte-li na ně například objemnější soubory, může se stát, že jedna část se bude nacházet na začátku plotny, druhá uprostřed a poslední na konci. Hlavička disku samozřejmě nemůže být na obou místech najednou, doba čtení se značně protáhne a výkon jde dolů. O srovnání rozdělených souborů na HDD se starají tzv. defragmenatační nástroje.

Pomocí defragmentačních nástrojů můžete přeuspořádáním souborů a volného místa na pevném disku urychlit spouštění programů. K roztroušení dat v nemalém měřítku napomáhá i instalace nového software. Ve Windows je přítomen jak program scandisk (provádí kontrolu disku), tak defragmentační algoritmus. I když obě tyto aplikace odvádějí slušný výkon, vyplatí se někdy vyzkoušet i alternativní programy. Defrag od Microsoftu si totiž například neporadí s porovnáním dat v odkládacích a systémových oblastech disku. Pokud se vám tedy zdá, že stále déle čekáte na otevírání programů, načítání dokumentů, spouštění PC, nebo načítání stránek na internetu, je ten pravý čas provést defragmentaci.

Defragmentační nástroje:

Power Defrag 3.01 - shareware
PowerDefrag je nástrojem, který se stará o kontrolu, optimalizaci a správu všech pevných disků. Své uplatnění si může najít ve všech verzích Windows (vyjma Windows 2000), kde spolehlivě zastoupí a překoná integrované nástroje.

 • Stahujte na této adrese (2.7 MB).
 • Contig 1.41 - freeware
  Méně známý defragmentační obr. Své uplatnění si totiž najde na počítačích s velmi častým ukládáním dat. Jde o nepostradatelného pomocníka zejména pro soubory, které jsou opakovaně modifikovány. V praxi pak stačí zadat jméno souboru a program se postará o jeho perfektní defragmentaci.

 • Stahujte na této adrese (26 kB).
 • O&O Defrag Free 6.0.710 - shareware
  O&O Defrag V6 je nová verze dobrého defragmentačního programu. S jeho pomocí lze dosáhnout vysokého výkonu s minimálním úsilím. Defragmentuje všechny typy souborových systémů Windows (FAT, FAT32 a NTFS) a tím zaručuje řešení problémů způsobených roztroušením dat po pevném disku.

 • Stahujte na této adrese (6.8 MB).
 • PageDefrag 2.21 - freeware
  Jak je již z názvu patrno, jde o jednoho z mála zástupců programů, starajících se o poskládání dat v odkládacím prostoru (pagefile) a registru. Poradí si totiž i s defragmentací systémových souborů a stránkovacími soubory, které není za normálních okolností možné defragmantovat. Díky pokročilé technice tedy skládá soubory s výhradním přístupem, a to nejen ve Windows NT/2000, ale i v XP a 2003.

 • Stahujte na této adrese (35 kB).
 • Diskeeper 8.0 Home Edition - shareware
  Diskeeper pracuje na platformě operačního systému Windows. Podporuje celkem tři souborové systémy: FAT, FAT32 a NTFS. Program provádí dvě základní činnosti – analýzu fragmentace disku a jeho defragmentaci. Obsahuje i plánovač a funkce pro defragmentaci určité části obsahu disku. Záznam o průběhu činnosti aplikace je možné ukládat do souboru.

 • Stahujte na této adrese (18.3 MB).
 • AutoDeFrag v1.2 - freeware
  Výkonný nástroj doplňující standardní defragmentační program v systému Windows 2000. Potřebujete-li spustit defragmentaci z příkazové řádky a ještě k tomu v určitou dobu, pak je pro vás tento program jako stvořený.

 • Stahujte na této adrese (48 kB).
 • Defrag for Windows 2.2 - shareware
  Další jednoduchá pomůcka s důležitým úkolem. Tím, že se stará o defragmentaci disku (i více na jednou), zaručuje vyšší výkon PC. Aplikace je plně automatická a uživatelsky přívětivá. Po poskládání souborů dokáže počítač restartovat, vypnout nebo ukončit svůj běh v systému.

 • Stahujte na této adrese (655 kB).
 • Defragmenter Pro Plus 2.0 - shareware
  Zdá se vám, že váš defragmentační nástroj pracuje příliš pomalu? Je spořič obrazovky překážkou při defragmentaci disku? Probíhá neustálé restartování nástroje? Pak zkuste tuto pomůcku, která kromě odbourání těchto nedostatků umí i mnohem více.

 • Stahujte na této adrese (514 kB).
 • MindSoft Defrag 2.0 - shareware
  Společnost MindSoft vyvinula vlastní technologii, pro kterou je defragmentace disku snadnou záležitostí. Navíc zlepšuje výkon počítače, a to až o několik desítek procent. Dle výrobce je tento program užitečnější než standardní aplikace společnosti Microsoft.

 • Stahujte na této adrese (2.3 MB).
 • DefragMentor Premium 1.1 - shareware
  Silný defragmentační produkt, který zlepšuje výkon vašeho osobního počítače nebo serveru tím, že dokáže defragmentovat pevný disk včetně systémových souborů. Disponuje plánovačem, je schopný defragmentovat se zapnutým spořičem. Jde tedy o nepostradatelný nástroj pro vaše PC. K dispozici je i freewarová verze.

 • Stahujte na této adrese (1 MB).

  DiskCheckerXP v5.0eb - freeware
  DiskCheckerXP slouží jako pomocník při správě pevných, výměnných a síťových disků. Zaměřuje se především na obsahovou kontrolu a možnost snadného spouštění integrovaných nástrojů pro údržbu disků. Nástroj InternetCache Cleaner Vám navíc umožní udržet pod kontrolou obsah dočasných souborů prohlížeče Internet Explorer, které také ovlivňují obsah vašeho disku.

 • Stahujte na této adrese (563 kB).
 • Norton SystemWorks 2004 - shareware
  Tato snadno použitelná sada aplikací obsahuje plné verze produktů Symantec pro ochranu před viry, optimalizaci pevných disků, správu hesel, zotavení po systémových problémech a odstranění nepotřebných souborů při brouzdání na internetu. Balík obsahuje: Norton System Check, Norton System Doctor, Norton Disc Doctor, Norton Win Doctor, Norton Speed Disk, Norton Optimalization Wizard. Bohužel společnost Symantec nenabízí verzi k vyzkoušení. Plnou verzi můžete zakoupit např. v tomto obchodě.

  Audio a MP3 programy
  Ripper DVD audio, virtuální MIDI klaviatura zdarma, zvukové pomůcky alchymistovy od Mystic Media, rekonstrukční nástroj pro nahrávky z analogových nosičů Wave Corrector, nové verze vypalovacích aplikací BlindWrite a CopyToCD/DVD a mnoho dalších programů v přehledu pro tento týden.

 • Celý článek s nejlepšími MP3 programy je zde.

  Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma...

  Datum vydání Zaměření
  16.03.2004 Urychlovače stahování
  09.03.2004 Vybavte si webové kamerky
  02.03.2004 Osobní firewally
  24.02.2004 Posloucháme internetové vysílání
  17.02.2004 Benchmarky pro testování výkonu PC
  10.02.2004 Nástroje pro práci s titulky
  20.01.2004 Antivirové aplikace
  13.01.2004 Instalátory a instalační utility
  06.01.2004 Vypalovací programy
  30.12.2003 Speciální silvestrovské stahuj


 • Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

  Tablet pro práci i zábavu

  S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

  Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

  Ilustrační foto - počítač

  Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

  Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

  Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

  Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz