Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - dolaďte si své Windows

aktualizováno 
K smrti nenávidíte některé funkce Windows a rádi byste si je upravili, nebo je zcela ze systému odstranili? Pak by vám, stejně jako i ostříleným uživatelům Windows neměly chybět dnešní ladící nástroje.

Najít pořádný prográmek, pomocí kterého byste „poštelovali“ Windows, není vždy jednoduchou záležitostí. Editačních nástrojů existuje celá řada. My vám od hledání pomůžeme a poskytneme slušnou porcičku prográmků, nabízejících jednoduché a komplexní nastavení skrytých funkcí operačního systému Windows.

Ladícím prográmkům se říká tweakovací nástroje, a to zejména proto, že vám pomohu přidat nebo upravit některé nástroje a funkce, které nejsou běžným uživatelům k dispozici, ale i přesto jsou v systému obsaženy. Díky nim již taky nikdy více nebudete muset hledat a stahovat různé návody, pomocí kterých lze např. odebrat Windows Messenger či zrušit Alexu.

S tweakery můžete zapomenout i na manuální editaci registru. To znamená, že místo toho, abyste se „hrabali“ v klíčích registru, stačí si nastavení zvolit přímo v programech a ty se již postarají o provedení změn automaticky. I přesto, že tunning Windows může mnohdy přinést nové volby, zrychlení běhu Windows nebo nastavit ty stávající, vždy při práci s nimi postupujte s rozvahou. Neuvážené kroky totiž mohu vést až k pádu systému.

Tweakovací aplikace:

Fresh UI 7.04 - freeware
Program zpřístupňující jinak skryté možnosti operačního systému Windows. Ve srovnání s jinými produkty tohoto ražení není Fresh UI žádnou hvězdou ani po stránce množství tweakovatelných nastavení. Přesto, nechce-li se vám platit za podobné komerční aplikace, pak můžete získat spolehlivý prográmek a možná bude vašim potřebám postačovat.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).
 • Tweak UI 1.33  - freeware
  Tento prográmek, napsaný programátory Microsoftu, zpřístupňuje v ovládacích panelech systému velké množství různých nastavení Windows. Díky tomu můžete měnit jak chování OS, tak uživatelské prostředí (vzhled) a začít využívat i dalších, pro uživatele skrytých vlastností. Po stažení program dekomprimujte a klikněte na něj levým tlačítkem myši. Z menu vyberte volbu instalovat. Poté se nástroj objeví v Ovládacích panelech systému.

 • Stahujte na této adrese (111 kB).
 • Tweak UI 2.10 - freeware
  Obdoba předchozího prográmku s tím rozdílem, že tento je určen operačnímu systému Windows XP.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).
 • Golden WinSetup 3 - freeware
  Jde o jednoduchý konfigurátor OS Microsoft. S jeho pomocí nastavíte pouhým jedním kliknutím to, co by se muselo složitě nastavovat v registrech nebo pomocí standardních Windows aplikací. WinSetup navíc pochází z českých programátorských dílen.

 • Stahujte na této adrese (864 kB).
 • Regino 4.3 - freeware
  Také slovenští programátoři se vrhli do tweakování Windows. Program Regino slouží k nastavení méně dostupných, či přímo skrytých funkcí operačního systému Windows 95/98/98SE/ME/NT/2K a XP. Mezi jinými umožňuje změnit barvy "Obrazovky smrti", nastavit cache disku nebo CD-ROM, vyhledat nepotřebné soubory, přidat obrázek na pozadí Průzkumníka či text za hodinami atd. Obsahuje okolo 2500 funkcí a nastavení.

 • Stahujte na této adrese (847 kB).
 • Twister 2.14 - shareware
  S tímto programem máte po ruce užitečné nástroje pro správu a údržbu systému. Mezi zajímavé funkce patří i ovládání dvířek CD-ROM mechaniky, zakázání klávesových zkratek, sledování uplynulého času od spuštění počítače, skrytí hlavního panelu, možnost změny vzhledu tlačítka Start a další...  K dispozici je i informace o momentální rychlosti vašeho procesoru, v přehledném grafickém provedení jeho využití a využití paměti. Program také umí zabezpečit přístup k registrům, zakázat stornování přihlášení, skrýt vybrané pevné disky, měnit rozložení položek v menu Start, několika způsoby ukončit činnost systému, vypsat vybrané systémové soubory, podat přehled instalovaných programů a programů umístěných v registrech pod klíčem Run.

 • Stahujte na této adrese (1.9 MB).
 • RPCmanager 1.1.0.2 - freeware
  Pomocník pro konfiguraci PC. Umožňuje rychle a přehledně měnit parametry systému: myš, modemy, klávesnice atd. Mimo to také zobrazí základní údaje o PC, instalovaných tiskárnách, obsah schránky a v systému instalované fonty. Aplikaci lze minimalizovat do ikony a nastavit událost, ke které dojde při kliknutí na ikonu: vypnout PC, odhlásit, restartovat či minimalizovat již běžící programy.

 • Stahujte na této adrese (488 kB).
 • XP-AntiSpy 3.8 – freeware
  Program umožňující nastavit systém Windows XP tak, abyste dosáhli požadované funkčnosti. Pokud se často rozčilujete nad integrovanými programy v systému a nevíte, co s nimi, musíte program XP-AntiSpy alespoň vyzkoušet. Ušetřte si tak mnoho času při vyhledání návodů, jak odstranit integrované programy ve Windows XP, a udělejte to s tímto nástrojem mnohem rychleji. Tato verze je navíc připravena již i na příchod SP2 pro "Xpéčka".

 • Stahujte na této adrese (30 kB).
 • TweakAll 3 – freeware
  Další prográmek, pro který není problém převzít kontrolu nad vaším operačním systémem Windows. Nabízí přístup do menu SendTo, zobrazí programy startující zároveň s PC, povolí uživateli odinstalovávat skryté aplikace v nástroji Přidat nebo odebrat programy a dokáže toho ještě mnohem více. Pomocí tohoto nástroje můžete uvolnit i paměť PC, optimalizovat vybrané programy, konfigurovat internetové nastavení a provádět i další věci. Možnosti TweakAll lze pomocí plug-inů dále rozšiřovat.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).
 • X-Setup Pro 6.5 Final - shareware
  X-Setup je komplexní nástroj pro vylepšení systému. S jeho pomocí můžete ovládat více než 750 skrytých funkcí ve Windows, Internet Exploreru, Instant Messaging, Office, Průzkumníku, nastavení serveru, síťovém nastavení, bezpečnosti apod. Díky stromové architektuře nabízí rychlý a především snadný přístup ke každému nastavení. Nastavení si můžete nechat vyexportovat do log souboru, který obsahuje detailní nastavení položek. Lze doinstalovat i další plug-iny a starší verze jsou navíc freewarové.

 • Stahujte na této adrese (4.3 MB).

  Change 2.0 - freeware
  Velmi jednoduchý, ale o to zajímavější program, který dokáže změnit modrý roh složek na jakýkoliv obrázek. Obrázky navíc nemusí být pouze statické. Nastavit lze totiž i animované. POZOR! Pokud máte Windows95, nebo starší verzi Windows98, nebo vám program nebude fungovat, nainstalujte si upgrade Dcom98.

 • Stahujte na této adrese (148 kB).
 • BootManager 1.2 - freeware
  S tímto programem můžete snadno a přehledně upravovat chování systému Windows 98 při startu. Mezi nejčastější změny patří např. zobrazování startovacího menu a vypnutí loga. Program obsahuje kontrolu heslem, aby se zamezilo spuštění neoprávněnou osobou. I když se to nedoporučuje, je možné kontrolu vypnout. Pozor! Program není určen začínajícím počítačovým uživatelům.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).
 • Audio a MP3 programy
  Finální foobar2k 0.8.1, kompletní virtuální MIDI kontroler nahrazující hardwarovou jednotku, ukázková hostitelská VST aplikace zdarma, nová verze balíku pro bezeztrátovou kompresu zvuku WAVPack, šikovná lišta pro ovládání Winampu a mnoho dalšího v aktuálním vydání přehledu utilit pro práci s digitálním audiem na počítači.

 • Celý článek s nejlepšími MP3 programy je zde.

  Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma...

  Datum vydání Zaměření
  06.04.2004 Editační a střihové nástroje pro filmy
  30.03.2004 Mějte své poznámky pod kontrolou
  23.03.2004 Defragmentační nástroje
  16.03.2004 Urychlovače stahování
  09.03.2004 Vybavte si webové kamerky
 • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

  James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

  Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

  Další z rubriky

  Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

  Tablet pro práci i zábavu

  Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

  Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

  Ilustrační foto

  Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

  Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

  Nasa`s Eyes

  Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

  Najdete na iDNES.cz