Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - dolaďte si své Windows

aktualizováno 
K smrti nenávidíte některé funkce Windows a rádi byste si je upravili, nebo je zcela ze systému odstranili? Pak by vám, stejně jako i ostříleným uživatelům Windows neměly chybět dnešní ladící nástroje.

Najít pořádný prográmek, pomocí kterého byste „poštelovali“ Windows, není vždy jednoduchou záležitostí. Editačních nástrojů existuje celá řada. My vám od hledání pomůžeme a poskytneme slušnou porcičku prográmků, nabízejících jednoduché a komplexní nastavení skrytých funkcí operačního systému Windows.

Ladícím prográmkům se říká tweakovací nástroje, a to zejména proto, že vám pomohu přidat nebo upravit některé nástroje a funkce, které nejsou běžným uživatelům k dispozici, ale i přesto jsou v systému obsaženy. Díky nim již taky nikdy více nebudete muset hledat a stahovat různé návody, pomocí kterých lze např. odebrat Windows Messenger či zrušit Alexu.

S tweakery můžete zapomenout i na manuální editaci registru. To znamená, že místo toho, abyste se „hrabali“ v klíčích registru, stačí si nastavení zvolit přímo v programech a ty se již postarají o provedení změn automaticky. I přesto, že tunning Windows může mnohdy přinést nové volby, zrychlení běhu Windows nebo nastavit ty stávající, vždy při práci s nimi postupujte s rozvahou. Neuvážené kroky totiž mohu vést až k pádu systému.

Tweakovací aplikace:

Fresh UI 7.04 - freeware
Program zpřístupňující jinak skryté možnosti operačního systému Windows. Ve srovnání s jinými produkty tohoto ražení není Fresh UI žádnou hvězdou ani po stránce množství tweakovatelných nastavení. Přesto, nechce-li se vám platit za podobné komerční aplikace, pak můžete získat spolehlivý prográmek a možná bude vašim potřebám postačovat.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).
 • Tweak UI 1.33  - freeware
  Tento prográmek, napsaný programátory Microsoftu, zpřístupňuje v ovládacích panelech systému velké množství různých nastavení Windows. Díky tomu můžete měnit jak chování OS, tak uživatelské prostředí (vzhled) a začít využívat i dalších, pro uživatele skrytých vlastností. Po stažení program dekomprimujte a klikněte na něj levým tlačítkem myši. Z menu vyberte volbu instalovat. Poté se nástroj objeví v Ovládacích panelech systému.

 • Stahujte na této adrese (111 kB).
 • Tweak UI 2.10 - freeware
  Obdoba předchozího prográmku s tím rozdílem, že tento je určen operačnímu systému Windows XP.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).
 • Golden WinSetup 3 - freeware
  Jde o jednoduchý konfigurátor OS Microsoft. S jeho pomocí nastavíte pouhým jedním kliknutím to, co by se muselo složitě nastavovat v registrech nebo pomocí standardních Windows aplikací. WinSetup navíc pochází z českých programátorských dílen.

 • Stahujte na této adrese (864 kB).
 • Regino 4.3 - freeware
  Také slovenští programátoři se vrhli do tweakování Windows. Program Regino slouží k nastavení méně dostupných, či přímo skrytých funkcí operačního systému Windows 95/98/98SE/ME/NT/2K a XP. Mezi jinými umožňuje změnit barvy "Obrazovky smrti", nastavit cache disku nebo CD-ROM, vyhledat nepotřebné soubory, přidat obrázek na pozadí Průzkumníka či text za hodinami atd. Obsahuje okolo 2500 funkcí a nastavení.

 • Stahujte na této adrese (847 kB).
 • Twister 2.14 - shareware
  S tímto programem máte po ruce užitečné nástroje pro správu a údržbu systému. Mezi zajímavé funkce patří i ovládání dvířek CD-ROM mechaniky, zakázání klávesových zkratek, sledování uplynulého času od spuštění počítače, skrytí hlavního panelu, možnost změny vzhledu tlačítka Start a další...  K dispozici je i informace o momentální rychlosti vašeho procesoru, v přehledném grafickém provedení jeho využití a využití paměti. Program také umí zabezpečit přístup k registrům, zakázat stornování přihlášení, skrýt vybrané pevné disky, měnit rozložení položek v menu Start, několika způsoby ukončit činnost systému, vypsat vybrané systémové soubory, podat přehled instalovaných programů a programů umístěných v registrech pod klíčem Run.

 • Stahujte na této adrese (1.9 MB).
 • RPCmanager 1.1.0.2 - freeware
  Pomocník pro konfiguraci PC. Umožňuje rychle a přehledně měnit parametry systému: myš, modemy, klávesnice atd. Mimo to také zobrazí základní údaje o PC, instalovaných tiskárnách, obsah schránky a v systému instalované fonty. Aplikaci lze minimalizovat do ikony a nastavit událost, ke které dojde při kliknutí na ikonu: vypnout PC, odhlásit, restartovat či minimalizovat již běžící programy.

 • Stahujte na této adrese (488 kB).
 • XP-AntiSpy 3.8 – freeware
  Program umožňující nastavit systém Windows XP tak, abyste dosáhli požadované funkčnosti. Pokud se často rozčilujete nad integrovanými programy v systému a nevíte, co s nimi, musíte program XP-AntiSpy alespoň vyzkoušet. Ušetřte si tak mnoho času při vyhledání návodů, jak odstranit integrované programy ve Windows XP, a udělejte to s tímto nástrojem mnohem rychleji. Tato verze je navíc připravena již i na příchod SP2 pro "Xpéčka".

 • Stahujte na této adrese (30 kB).
 • TweakAll 3 – freeware
  Další prográmek, pro který není problém převzít kontrolu nad vaším operačním systémem Windows. Nabízí přístup do menu SendTo, zobrazí programy startující zároveň s PC, povolí uživateli odinstalovávat skryté aplikace v nástroji Přidat nebo odebrat programy a dokáže toho ještě mnohem více. Pomocí tohoto nástroje můžete uvolnit i paměť PC, optimalizovat vybrané programy, konfigurovat internetové nastavení a provádět i další věci. Možnosti TweakAll lze pomocí plug-inů dále rozšiřovat.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).
 • X-Setup Pro 6.5 Final - shareware
  X-Setup je komplexní nástroj pro vylepšení systému. S jeho pomocí můžete ovládat více než 750 skrytých funkcí ve Windows, Internet Exploreru, Instant Messaging, Office, Průzkumníku, nastavení serveru, síťovém nastavení, bezpečnosti apod. Díky stromové architektuře nabízí rychlý a především snadný přístup ke každému nastavení. Nastavení si můžete nechat vyexportovat do log souboru, který obsahuje detailní nastavení položek. Lze doinstalovat i další plug-iny a starší verze jsou navíc freewarové.

 • Stahujte na této adrese (4.3 MB).

  Change 2.0 - freeware
  Velmi jednoduchý, ale o to zajímavější program, který dokáže změnit modrý roh složek na jakýkoliv obrázek. Obrázky navíc nemusí být pouze statické. Nastavit lze totiž i animované. POZOR! Pokud máte Windows95, nebo starší verzi Windows98, nebo vám program nebude fungovat, nainstalujte si upgrade Dcom98.

 • Stahujte na této adrese (148 kB).
 • BootManager 1.2 - freeware
  S tímto programem můžete snadno a přehledně upravovat chování systému Windows 98 při startu. Mezi nejčastější změny patří např. zobrazování startovacího menu a vypnutí loga. Program obsahuje kontrolu heslem, aby se zamezilo spuštění neoprávněnou osobou. I když se to nedoporučuje, je možné kontrolu vypnout. Pozor! Program není určen začínajícím počítačovým uživatelům.

 • Stahujte na této adrese (1.2 MB).
 • Audio a MP3 programy
  Finální foobar2k 0.8.1, kompletní virtuální MIDI kontroler nahrazující hardwarovou jednotku, ukázková hostitelská VST aplikace zdarma, nová verze balíku pro bezeztrátovou kompresu zvuku WAVPack, šikovná lišta pro ovládání Winampu a mnoho dalšího v aktuálním vydání přehledu utilit pro práci s digitálním audiem na počítači.

 • Celý článek s nejlepšími MP3 programy je zde.

  Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma...

  Datum vydání Zaměření
  06.04.2004 Editační a střihové nástroje pro filmy
  30.03.2004 Mějte své poznámky pod kontrolou
  23.03.2004 Defragmentační nástroje
  16.03.2004 Urychlovače stahování
  09.03.2004 Vybavte si webové kamerky • Nejčtenější

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

  Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

  Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

  Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

  Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

  Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

  Ilustrační foto - bezpečnost

  Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

  Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

  Ilustrační foto

  Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

  S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

  Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

  Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

  Najdete na iDNES.cz