Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - editační a střihové nástroje pro filmy

aktualizováno 
Stává se z vás druhý Spielberg, ale přece jen vašemu videu něco chybí? Zkuste ho tedy obohatit o hudbu, mluvený komentář, či zajímavé efekty. Pro programy, které vám představíme v dnešním přehledu, to totiž není žádný problém.

Tvorba filmů již dlouhou dobu není jen výsadou filmových režisérů. Domácí video totiž zvládne zrežírovat a natočit i celá řada amatérů. Ovšem i mistr tesař se někdy utne, a tak je zapotřebí občas nějakou tu scénu vynechat či ji případně upravit. Pak vám zbývá buď zavolat profesionálního střihače, nebo si stáhnout tzv. softwarovou střižnu, se kterou bude finální úprava videa snadnou záležitostí.

Základním předpokladem pro práci s video formáty je pořádně „nabušená“ PC sestava. Pokud váš počítač splňuje tuto podmínku, stačí zvolit vhodný editační program a můžete začít experimentovat s jeho funkcemi. Ale který editační program je ten pravý a kde jej hledat? Abyste nemuseli zdlouhavě pátrat, opět jsme pro vás vyhledali a šikovně připravili ty programy, o kterých se domníváme, že jsou pro tuto práci jako stvořené. Níže najdete jak plně profesionální programy, se kterými je radost pracovat (nabízejí intuitivní ovládání a přehlednou grafiku), tak i aplikace, které sice nenabízejí plně komplexní služby, ale v některých případech mohou své kolegy i předčít.

Aplikace pro úpravu videa:

Profesionální střihové nástroje:

Pinnacle Studio 9.0 – shareware
Komplexní komerční aplikace splňující i ty nejodvážnější požadavky na tvorbu a úpravu vlastního videa. Střihový program pochází od společnosti, která se ve střihu videa opravdu vyzná. Můžete tak nejen své video nahrávky nejen stahovat do PC, ale okořenit je i titulky, hudbou, vyprávěním, speciálními efekty a film vrátit zpět do zdrojového produktu. Podporuje formát 16:9, automatickou editaci a disponuje video a audio opravnými nástroji.

 • Stahujte na této adrese (181 MB).
 • Adobe Premiere Pro 7 - shareware
  Základní nástroj pro profesionální tvorbu digitálního videa. Adobe Premiere 6.5 nabízí nejrozšířenější podporu hardwaru a možnosti upravovat video v reálném čase. Je to nezbytný nástroj pro tvorbu DVD, sestříhaných videokazet, umožňuje export pro web a mnohem více možností. S použitím silných a přesných střihových nástrojů vytvoříte produkci v kvalitě televizního vysílání.

 • Stahujte na této adrese (107.8 MB).
 • Adobe Video Collection – shareware
  Postrádáte-li balíček programů pro úpravu digitálního videa, pak se vám možná bude hodit tento produkt. Obsahuje sadu aplikací pro výrobu projektů v oblasti digitálního videa, filmů, multimédií a webu. V jedné kolekci tak dostanete vše, co potřebujete. Pro tento produkt není k dispozici zkušební verze. Zakoupit ji však můžete např. zde

  Ulead VideoStudio 7 – shareware
  Další z programů pro komplexní zpracování domácího videa. Poradí si s grabováním, střihem, postprodukcí a exportováním, nejen video souborů, do různých formátů. Obsahuje intuitivní prostředí s jednoduchými průvodci a několik video filtrů s velkou škálou efektů. Balík vyžaduje nainstalované rozhraní DirectX 9.0.

 • Stahujte na této adrese (75.8 MB).
 • Windows Media Encoder 9 - freeware
  Program WME je snadno použitelný výkonný nástroj, pomocí něhož mohou vývojáři obsahu převádět živé vysílání i předem zaznamenané zvuky, videa a počítačové obrazovky do formátu Windows Media, ve kterém je lze přehrát ihned či později na požádání. Dokáže digitalizovat obsah ve formátu WMV8 v reálném čase pro vysílání datového proudu a stahování.

 • Stahujte na této adrese (9.6 MB).
 • Windows Movie Maker 2 - freeware
  Program WMM vám pomůže vytvářet, upravovat a sdílet vlastní filmy natočené na analogovou nebo digitální videokameru. Video můžete sestříhat, přidat k němu hudbu, komentář a dokonce vkládat statické obrázky nebo titulky. Chcete-li nejzdařilejší záběry sdílet se členy rodiny nebo přáteli, můžete je jednoduše publikovat na webu nebo odeslat e-mailem. Produkt je určen pouze pro operační systémy Windows XP.

 • Stahujte na této adrese (11.9 MB).
 • Poloprofesionální střihové nástroje:

  TMPGENC 2.521 – shareware
  Jeden z nejkvalitnějších MPEG enkodérů všech dob. Dnes se řadí ke klasice, jako je Winamp či ACDSee. Vynikající kvalita výstupu, ale také rozsáhlé možnosti nastavení patří mezi jeho hlavní přednosti. K dispozici je 30denní demo verze.

 • Stahujte na této adrese (1.7 MB).
 • FlaskMPEG 0.78.39 - freeware
  Pomocí tohoto programu můžete pohodlně převést MPEG-2 do libovolného jiného formátu (AVI, MPEG). Lze doporučit i pro převod DVD disků. Příjemné uživatelské rozhraní patří mezi jeho nejsilnější stránky. Enkódování je velmi dobré, ale na úkor rychlosti. Program je šířen v rámci freeware a lze ho navíc modifikovat.

 • Stahujte na této adrese (916 kB).
 • Virtual Dub 1.5.10 - freeware
  Virtual Dub je výborný program na konverzi a úpravu videa. Můžete v něm aplikovat i různé filtry a video různě stříhat, nebo přidávat další audio stopu. Je určen spíše pokročilejším uživatelům. Hodí se nejen pro úpravu DivX a XviD souborů.

 • Stahujte na této adrese (664 kB).
 • Personal AVI editor 1.57 - shareware
  Rychlý program pro snímání a editaci videa s jednou zvukovou a jednou obrazovou stopou. Umožňuje zachytávání (stahování do PC) obrazu z jakéhokoliv zařízení. Nabízí standardní efekty pro úpravu videa. Další vývoj tohoto programu byl zastaven.

 • Stahujte na této adrese (1.3 MB).
 • Video Edit Magic 3.31 – shareware
  Toužíte-li po jednoduché a uživatelsky přívětivé střižně, pak zkuste tento program. Umožňuje jak video záznam, tak následnou úpravu filmu. Nabízí několik přechodů, přidání hudby na pozadí, titulků. Video kompletně připraví pro konečný mastering. V programu dokonce můžete spojovat i různé formáty videa včetně AVI, WMV, ASF, MPEG, JPEG a dalších. Program má velké ambice být jednou z nejlepších střihových aplikací. Vyžaduje alespoň DirectX 8.0.

 • Stahujte na této adrese (8.5 MB).
 • HT Video Editor 6.0 - shareware
  HT Video Editor je určen uživatelům, kteří s videem teprve začínají. Poskytuje snadnou a vizuální editaci vašich filmů. Pomocí časové osy bude střih scén, přidávání efektů, titulků a hudby doslova hračkou. Opravdu jste si mysleli, že práce s videem je složitá záležitost? Pak se přesvědčete o opaku.

 • Stahujte na této adrese (17.8 MB).

  Zwei-Stein Video Editor 3.01 - freeware
  Komplexní nástroj na tvorbu a editaci video nahrávek. Videoeditor, který je schopen pracovat až s 256 stopami současně. Výstupním formátem jsou soubory Real VideoT nebo Real AudioT soubory. Disponuje širokou nabídkou efektů a unikátním rozhraním, které dovoluje uživateli nastavovat a měnit klíčové scény při aplikaci efektů. Podporuje import nejznámějších formátů videa.

 • Stahujte na této adrese (3.3 MB).
 • Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma...

  Datum vydání Zaměření
  30.03.2004 Mějte své poznámky pod kontrolou
  23.03.2004 Defragmentační nástroje
  16.03.2004 Urychlovače stahování
  09.03.2004 Vybavte si webové kamerky
  02.03.2004 Osobní firewally  Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

  Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

  Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

  Další z rubriky

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

  Tablet pro práci i zábavu

  S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

  Co není pro každého. Jak udělat vybrané soubory neviditelnými

  Ilustrační foto - počítač

  Schovat ve Windows data tak, aby nebyla viditelná, je otázkou chvilky. Stačí vám k tomu jen správný program. Vyberte si.

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz