Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - evidence CD a DVD

aktualizováno 
Často hledáte video, obrázky či prográmky na vašich CD či DVD discích? Půjčujete CD a stává se vám, že si nevzpomenete, kdy to bylo a komu? Tak to byste mohli využít programy pro evidenci, katalogizaci a vedení zápůjček vašich optických disků.

V dnešním přehledu zajímavých prográmků se podíváme na desítku aplikací, pro které není problém pamatovat si obsah vašich optických disků a dokonce i výměnných zařízení (přenosné disky, USB klíčenky apod.). To však není vše, co svému uživateli mohou nabídnout. Ty specializované, totiž dokáží vést i výpůjčky, takže vy budete mít neustálý přehled o tom, kde se vaše oblíbené CD s filmem, hudbou, nebo digitálními obrázky právě nachází.

Po stažení a následném spuštění programu vás ve většině případů sice čeká manuální vyplňování informací dle druhu média (název disku, interpret apod.), tento vynaložený čas se však velmi rychle vrátí a to díky off-line prohlížení záznamů disků. Díky této funkci se vám již nemůže stát, že prográmek, který potřebujete ihned nainstalovat, budete hledat celou věčnost, protože CDéčék máte plnou polici. Některé katalogizační nástroje dokáží navíc vytvořit i náhledy umístěných fotografií či ze souborů vytáhnout meta data (rozlišení videa, kvalita audio, komprese atd.). A pokud své disky často půjčujete, pak jistě uvítáte možnost využít funkce pro zápůjčky.

Aplikací tohoto druhu je opravdu obrovské množství. Potěšující je i fakt, že se najde i značná část ryze českých prográmků. Není tedy v našich silách vyjmenovat a krátce popsat všechny a tak jsme se snažili vybrat, které nám přišly zajímavé. Nezapomněli jsme přiložit ani zahraniční zástupce. Víte-li, nebo používáte-li vy sami nějaký dobrý nástroj, nezapomeňte se o něj podělit v diskusi pod článkem.

Katalogizace CD a DVD:

Evidence CD 2.0 – freeware
V tomto programu můžete evidovat vaše CD a DVD a zároveň mít přehled o tom, které z nich jste někomu půjčili. Je zde možné filtrovat dle interpreta, vypůjčených médií a dle vypůjčitele. Nabízí se i sledování dle několika položek. Nejde vlastně o program, nýbrž o jednoduchý soubor vytvořený v Excelu, v němž jsou doplněna makra a nástrojová lišta, pomocí které můžete program ovládat. V praxi to tedy znamená, že pro jeho používání musíte mít v PC instalován program Microsoft Excel.

 • Stahujte na této adrese (282 kB).
 • Disk Explorer Professional 3.5.02 - shareware
  Aplikace slouží k vytvoření databáze všech vašich CD, DVD, disket či jiných výměnných medií, pevných disků i síťových disků nebo dokonce FTP serverů. Čte kompletně adresářovou strukturu jednotky, včetně struktury archívů a to i samorozbalovacích (EXE). Vyhledávat lze i bez nutnosti mít v mechanice přítomné datové médium, či připojení k FTP serveru. Můžete vyhledávat podle jakéhokoliv kritéria (velikost, datum, čas, atributy...).

 • Stahujte na této adrese (2.6 MB).
 • BorrowCD 4.0.6 – freeware
  Mezi hlavní funkce programu BorrowCD patří: možnost určení a změny termínů pro půjčení, barevné odlišení nevrácených CD, utřídění půjčených CD do stromu podle toho, u koho jsou, rozsáhlé nastavení, pěkné, uživatelsky přívětivé grafické prostředí, export CD do HTML, jazykové lokalizace (angličtina, slovenština), import z programu Microsoft Outlook atd.. Mimo jiné je do programu zabudovaná utilita CD-Content, která slouží k uchovávání seznamu souborů na jednotlivých CD.

 • Stahujte na této adrese (1.4 MB).
 • CDtéka 3.08 – freeware
  Slouží k přehledu o obsahu hudebních CD včetně délky a názvů skladeb, názvu a roku vydání a možností přidání vlastních údajů. Každý interpret tvoří samostatnou položku, ke které je možno zapisovat vlastní údaje. Jednotlivá CD jsou pak těmto autorům přiřazována. Do CD-téky je možno importovat údaje cdplayer.ini, cddb.dat (formát ExactAudioCopy) a *.m3u playlistů. Program se nemusí instalovat.

 • Stahujte na této adrese (190 kB).
 • Katalog filmů 4.02f – freeware
  Hromadí-li se vám doma velká hromada filmů, pak je čas na jejich evidenci a setřídění. Uchovává všechny základní údaje o filmu (český název, originální název, délku, žánr, jazyk, rok, produkce, médium, kodek, URL o filmu, kvalita, umístění, titulky, dubbing a ještě více) a eviduje jejich půjčování. Umožňuje tisky seznamů filmů, výběry žánrů, export do Excelu. Grafické rozlišení žánrů. Import z CSV. Disponuje příjemným uživatelským rozhraním.

 • Stahujte na této adrese (4.6 MB).
 • Evidence CD 3.6 – shareware
  Program eviduje nejen vaše filmy, ale i hry, hudbu a software. U půjčených disků eviduje datum, jméno a termín. V jeho databázi můžete vyhledávat inkrementálně či s pomocí filtrování. Záznamy lze buď tisknout, nebo exportovat do několika formátů (txt, csv, rtf, htm). Podává i statistiku nejpůjčovanějších médií vč. grafů a u každého uživatele si vede historii. Program lze zabezpečit heslem, proti vstupu neoprávněné osoby.

 • Stahujte na této adrese (3.9 MB).
 • Offline CD Browser 3.1.16 – freeware
  Program vám dovolí zapisovat a katalogizovat vaše výměnné úložiště včetně jejich souborů. U každého záznamu lze zadat velké množství údajů, díky kterým je vyhledávání v archívu snadnou záležitostí. Nemusíte si tak pamatovat, které CD obsahuje jaký program. Listovat lze i v offline stavu, tedy i tehdy, když CD není v mechanice. Vytvářené katalogy mohu být i šifrované.

 • Stahujte na této adrese (2.8 MB).
 • CDVista 0.715 – freeware
  Program, který vám pomůže s lokalizací vašich dat. Stačí provést audit vašich CD či výměnných úložišť v PC. V databázi si vytvoří jakýsi obraz CD, ale bez skutečných dat. Díky tomu, můžete mít přehled o tom, co se na kterém disku nachází. Dokáže získat i meta data ze zvukových, internetových a textových souborů. CDVista nabízí i vlastní prohlížeč, se kterým si lze nechat zobrazit miniatury vašich fotografií. Už tedy nikdy nebudete muset prohledávat obrovské množství CDeček, budete-li se chtít pochlubit konkrétní fotkou.

 • Stahujte na této adrese (2.5 MB).
 • CD List 0.3.3 - freeware
  Tento prográmek je svými funkcemi velice podobný utilitě CDVista. Je tedy programem pro katalogizaci a offline prohlížení vašich medií. Pracuje tím způsobem, že nejprve načte obsah medií, uloží ho do souboru a pak jej umožňuje prohlížet či vyhledávat v něm soubory a složky. U fotografií načítá jejich rozměry, barevnou hloubku, formát obrázku a komentář přiložený k souboru, podporuje-li to formát. Chybí tu tedy miniatura, což je škoda. Jedná se o plug-inový program, což znamená, že jej lze rozšiřovat dalšími moduly.

 • Stahujte na této adrese (658 kB).
 • Půjčovna 3.3 - shareware
  Komplexní program pro záznam a vedení záznamu o výpůjčkách 5 různých médií (CD - audio, CD - data, DVD, knihy a videokazety). Jednotlivé záznamy lze vyhledávat podle mnoha kritérií (filtrů). Data z aplikace lze exportovat do 6 různých formátů (CSV, DOC, HTM, RTF, TXT, XLS), nebo vytisknout. V aplikaci si můžete i tisknout štítky pro vaše videokazety. Součástí je rovněž klient, který umožňuje procházet záznamy s médii, což se může hodit při prohlížení záznamů na síti.

 • Stahujte na této adrese (1.7 MB).
 • Audio a MP3 programy
  Dnešní nášup audio utilit přináší rozsáhlou porci sharewarových prográmků a k tomu zdarma novou verzi přehrávače FMOD, konvertor Cheetah, grabber Softdiv CD Ripper, organizér Media Catalog Studio a pokročilé zvukové studio Delta SP.

 • Celý článek s nejlepšími MP3 programy je zde. • Témata: software

  Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

  Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

  Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Další z rubriky

  Zkontrolujete si éčka v potravinách nebo tablet užijte k třídění souborů

  Tablet pro práci i zábavu

  Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety s Androidem tentokrát najdete například internetový prohlížeč, aplikaci na...

  Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

  Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

  Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

  Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

  Tipy a triky pro Windows 10

  OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

  recept-na-domaci-pohankove-mleko
  recept-na-domaci-pohankove-mleko

  Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

  Najdete na iDNES.cz