Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - instalátory a instalační utility

aktualizováno 
Vytvořili jste si vlastní prográmek, ale trápí vás, jak ho co možná nejlépe předat dalším uživatelům? Nechcete ho pakovat do RARu nebo ZIPu? Potom určitě zkuste dnešní programy, které jsou vhodné na vytváření distribučních balíků vašich programů.

Možná jste se již někdy setkali s problémem, jak předat vlastní program dalšímu uživateli. Nemáme teď na mysli distribuci, ale instalaci. Možností existuje samozřejmě hned několik. Mezi ty nejednoduší se například řadí nástroje, obecně nazývané jako instalátory nebo instalační utility.

Jak na vytváření vlastních instalátorů?
Dnešní porcička programů je tedy vhodná k vytváření distribučních balíků vašich programů, anebo souborů, které potřebujete umístit na pevný disk bez zásahu uživatele. Nástroje pro tvorbu instalačních balíčků obsahují řadu funkcí pro snadnější šíření vašich aplikací. Tím vývojářům a začínajícím programátorům pomáhají vytvářet výkonné a spolehlivé instalace snadno a rychle. Zvládají také úpravy registru, zápis do INI souborů, či tichou odinstalaci na pozadí systému Windows. Programy se tedy postarají o uložení jednotlivých souborů do těch adresářů, jenž vyberete jako cílové. Při jejich tvorbě vás ve většině případů provází krok za krokem buď grafické, nebo příkazové prostředí, v jehož cíli se nachází instalační soubor, který lze použít na všech platformách Windows bez instalace dalších podpůrných programů.

Instalátory a instalační utility:

FontZip 4.0 – shareware
Jednoduchý prográmek pro balení a distribuci TrueType písem (fontů). FontZip zabalí vaše druhy písem do samorozbalovacího archívu (*.exe), včetně souboru readme, případně odkazem na jakékoliv internetové stránky. Snadno se používá a díky přehlednému rozhraní může být instalace fontů do PC jednoduchou záležitostí.

 • Stahujte na této adrese (879 kB).

  Ghost Installer 3.7 Free Edition - freeware
  Potřebujete-li nástroj pro tvorbu instalačních souborů, pak zkuste využít služeb tohoto programu. Dokáže konfigurovat jak vzhled instalace, tak i její průběh. Také lze využít odinstalačních funkcí, nebo RSA šifrování. Free verze je ochuzena o grafickou podobu programu. Pracuje se tedy v XMP prostředí.

 • Stahujte na této adrese (5.1 MB).
 • GkSetup 1.93 - shareware
  Profesionální nástrojová sada pro tvorbu vlastních setupů. Instalační archívy jsou samorozbalovací a disponuje i pokročilejšími funkcemi. Na stránkách výrobce je k dispozici i čeština.

 • Stahujte na této adrese (3 MB).

  Inno Setup 4.0.11 – shareware
  Jeden z nejpoužívanějších programů pro tvorbu vlastních instalačních archívů. Jeho první verze se objevila v roce 1997 a dnes patří mezi špičku ve svém oboru. Obsahuje klasickýo průvodce instalací a odinstalační program. Při instalaci je schopen porovnávat i verze jednotlivých souborů, což pomáhá při aktualizaci nových aplikací, ovládat ActiveX prvky, instalovat fonty a tak dále. Zapisuje položky jak do INI souborů, tak do registru.

 • Stahujte na této adrese (1.1 MB).

 • Instalační průvodce pro Windows verze 3.0 – freeware
  Program pro vytváření instalací spustitelných pod Windows 95/98/NT/2000/XP. Hlavní rysy - umožňuje vytváření jediného instalačního souboru EXE, který se jmenuje jako aplikace, podpora instalace z více disků (disket), standardní prostředí instalačního průvodce, vytváří položku odinstalace v panelu Přidat/Ubrat programy v Panelu nástrojů. Při přerušení instalačního procesu se odstraní všechny dočasné soubory, vytvořené během instalace. Mezi jeho další výhody patří vytváření programových ikon v nabídce Start\Programy, vytváření ikon na pracovní ploše, vytváření ikon ve složce Po spuštění, vytváření záznamů v souborech INI, dále kopíruje soubory z výstupního adresáře včetně podadresářů až do úrovně 10, umí pracovat i s archivy zip, rar a arj. Nabízí také možnost uložení a načtení vašeho nastavení instalace pro pozdější úpravy.

 • Stahujte na této adrese (1.4 MB).

  Nullsoft Scriptable Install System 2.0 - freeware
  Tento nástroj pochází od společnosti Nullsoft, kterou zřejmě netřeba představovat. Doslova na míru vytváří installery, k čemuž přispívá i přátelské rozhraní, které ale není řešeno pomocí průvodců. V rámci internetu jsou navíc k dispozici zcela zdarma i zdrojové kódy.

 • Stahujte na této adrese (498 kB).

  Setup2GO 1.9.8 – freeware
  Setup2GO by mohl vyhovovat všem, kteří mají málo zkušeností s programováním. Vaše soubory zabalí do samorozbalovacího archívu a při použití je všechny zkopíruje na místo určení. Poradí si i se zásahy do registru a také s asociací přípon souborů.

 • Stahujte na této adrese (1 MB).
 • InstallConstruct 6.5 – shareware
  InstallConstruct slouží k vytváření vlastních instalačních programů. Kromě kompletního archívu lze vytvořit také HTML instalaci bez nutnosti znalosti programovacího jazyka, včetně odinstalačního rozhraní.

 • Stahujte na této adrese (5.3 MB).

  Installer/GD 3.7.4 – shareware
  Plnohodnotná instalace aplikace, údržba, deinstalace a sada programů navíc. Tak to jsou hlavní rysy tohoto počinu. Klikací rozhraní vypadá skvěle, což potěší řadu uživatelů.

 • Stahujte na této adrese (1.6 MB).
 • CreateInstall 3.5  - shareware
  S programem od firmy Gentee se dají dělat jednoduché i složitější instalace. Není zcela vhodný pro začátečníky, a to i přesto, že disponuje rozsáhlým průvodcem. Díky skriptovacímu jazyku je zaručena velká flexibilita a jednoduchost při tvorbě instalačních archívů.

 • Stahujte na této adrese (624 kB).

  Patch Maker 1.2g – freeware
  Utilitka pro ty z vás, kteří vytváříte často nové verze svých programů. Jde tedy o software na kompilaci updatů. Díky tomu nemusíte uveřejňovat celé verze, ale pouze jejich část. Funguje tedy podobně jako patch pro operační systémy Windows, nebo se může použít pro počeštění některých aplikací.

 • Stahujte na této adrese (2.3 MB).

  PatchWise Free 3.28 – freeware
  Možná by vás mohl zaujmout také tento zajímavý prográmek na tvorbu patchů. Tvorba patche může probíhat v okně Expert nebo s Průvodcem.

 • Stahujte na této adrese (2.4 MB).
 • Audio a MP3 programy
  Winamp3 vstal z mrtvých, nyní je vyvíjen Open Source komunitou jako Wasabi Player. Kromě něj můžete konvertovat zvukové stopy programem DVD To AC3, pohrát si se zvukem ve 3D editoru SoundLandscape či vyzkoušet převod mluveného slova na psaný text v reálném čase. A to není zdaleka vše!

  Celý článek s nejlepšími MP3 programy k nahlédnutí zde.

  Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma...

  Datum vydání Zaměření
  06.01.2004 Vypalovací programy
  30.12.2003 Speciální silvestrovské stahuj
  23.12.2003 Prohlížeče obrázků a fotografií
  16.12.2003 E-mailové spam filtry
  09.12.2003 Internetové prohlížeče
  02.12.2003 Nadefinujte si klávesové zkratky
  25.11.2003 Záplatujeme systém Windows
  18.11.2003 Aplikace pro špióny
  11.11.2003 Usnadňujeme si  práci na PC
  4.11.2003 Nástroje pro automatické vypínání PC
  Autor:


  Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Další z rubriky

  Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

  Tablet pro práci i zábavu

  Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

  Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

  Ilustrační foto - bezpečnost

  Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

  Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

  Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

  Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

  Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
  Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

  Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

  Najdete na iDNES.cz