Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - ladíme grafické karty

aktualizováno 
Grafické karty se dají ladit hned několika způsoby. Zřejmě nejednoduší je však vydat se softwarovou cestou. Pro tento účel vznikají speciální programy, které umožňují nastavení frekvence paměti a grafického jádra. Ovšem drtivá většina z nich disponuje i mnohem pokročilejší konfigurací, se kterou jde slušně experimentovat.

Zvyšování výkonu u grafických karet se již neodehrává pouze v počtu MHz. Frekvence sice stále rozhoduje, ale výkon se stále více začíná určovat i nastavením dalších funkcí. Mezi ně se řadí například Direct3D, OpenGL a různé metody filtrování.

Uživatel k těmto funkcím má jen velmi omezený přístup a pokud se k nim již dostane, pak většinou přes systémový registr Windows. To však mění specializované programy, obecně nazvané jako tweakery - software, který upravuje tovární nastavení určitého kusu hardwaru, v našem případě grafické karty.

Základem každého úspěšného taktování je vždy kvalitní hardware. Nejinak je tomu i v případě grafických karet. Naše dnešní programy dokáží sice nastavovat velkou řadu parametrů na konkrétním kusu železa, ale nepostarají se o jeho kvalitní chlazení. Proto úpravy provádějte jen s velkou rozvahou. Tweakovací nástroje jsme pro snadnější orientaci rozčlenili do několika kategorií. Nezapomínejte však, že vždy je potřeba stavět i na kvalitních, odzkoušených a hlavně stabilních ovladačích akcelerátorů a základní desky.

1. Programy pro změnu obnovovací frekvence monitoru:

RefreshForce 1.1 – freeware
Tento program je určen jak grafickým kartám ATI, tak nVIDIA. Jde o jednoduchý nástroj pro úpravu obnovovací frekvence ve Windows s jádrem NT (Win NT/2000/XP). Lze použít na všechny druhy monitorů. Chcete-li tedy kompletně a jednou pro vždy vyřešit problémy s obnovovací frekvencí monitoru, pak ho jistě vyzkoušejte.

 • Stahujte na této adrese (163 kB).
 • Hz Tool v1.4 – freeware 
  Hz Tool umožňuje jednoduše přiřadit každému grafickému rozlišení a barevné hloubce příslušnou obnovovací frekvenci (OF). Ale pozor - nijak nekontroluje, zda jsou váš monitor a grafická karta schopny vámi zadanou OF zvládnout – jednoduše je zapíše do systémového registru, a jakmile vy nebo nějaký program aktivujete dané rozlišení, pokusí se Windows přimět hardware, aby aplikoval požadovanou OF. Recenze zde.

 • Stahujte na této adrese (244 kB).
 • 2. Programy pro ladění grafických karet ATI:

  Radenator 3.0 Alha – freeware
  Tweakovací utilitka pro grafické karty ATI, založené na čipech Radeon. Usnadňuje konfiguraci ovladačů a dokáže z nich vymáčknout maximum výkonu. Podporuje také nastavení profilů pro různé rozlišení (frekvence GPU, pamětí, obnovovací frekvence). Ovšem umí toho ještě mnohem více. Bohužel třetí verze je zároveň jeho poslední. Autor tohoto produktu totiž jeho vývoj ukončil – i tak za něj můžeme poděkovat.

 • Stahujte na této adrese (939 kB).
 • RadLinker 1.010 – freeware
  Pokud se vám zdá taktování karet ATI Radeon pomocí jiných prográmků složité, pak zcela jistě zvolte tento. Zvládá i funkce, mezi které se řadí odlišná nastavení pro každou hru. Disponuje šesti záložkami s nepřeberným množstvím nastavení. Neběží permanentně na pozadí systému, zbytečně nenafukuje systémový registr Windows a navíc máte kontrolu nad prioritou procesu.

 • Stahujte na této adrese (370 kB).
 • ATITool 0.0.2 – freeware
  Tato pomůcka je určena výhradně pro grafické karty, založené na čipu ATI. Jeho cílem je přinést nadšencům zvýšení výkonu bez složitého nastavovaní či zásahu do systému, respektive samotné karty. Neobsahuje žádné frekvenční limity, najde maximální možný takt jak pro jádro karty, tak i paměti, lze zvolit také kvalitu vykreslovaného obrazu a k dispozici jsou i klávesové zkratky. Pracuje jen na systémech Windows 2000, XP a 2003.

 • Stahujte na této adrese (856 kB).
 • Rage3D Tweak 3.9c – freeware
  A ještě jeden prográmek, který si hravě poradí s nastavením a vyladěním čipů Radeon. Mezi jeho přednosti patří pokročilé nastavení, které je přístupné přes ovládací panely. Odpadá tak zbytečné a zdlouhavé editování registru. Okamžitý přístup je tedy k zobrazovacím režimům, obnovovací frekvenci, přetaktování, barevnému rozsahu atd. Obsahuje i vestavěný testovací algoritmus.

 • Stahujte na této adrese (1.5 MB).
 • 3. Programy pro ladění grafických karet nVIDIA:

  Coolbits – freeware
  Existuje mnoho utilitek, které umožňují přetaktovat jádro a paměť grafických karet. Ovladače pro grafické karty s čipy od firmy nVIDIA však umožňují pohodlnou změnu frekvence jádra a paměti – stačí maličká úprava registru Windows, aby se v ovládacím panelu těchto ovladačů objevila záložka Hardware Options (Nastavení frekvence), na níž lze požadované frekvence jednoduše nastavit a otestovat.

 • Stahujte na této adrese (1 kB).
 • Coolbits 2 – freeware
  V pořadí již druhá verze nástroje pro zpřístupnění skrytých funkcí v ovladačích karet nVIDIA. Tato verze je určena všem uživatelům, kteří používají drivery označené jako ForceWare. Proti první verzi zpřístupňují několik nových funkcí v Direct3A a OpenGL a také přidávají další možnosti do lišty panelu nastavení. Pozor! Coolbits 2 není zcela kompatibilní s ovladači verze 55.xx a nižší.

 • Stahujte na této adrese (69 kB).
 • Geforce Tweak Utility 3.2 - freeware
  I vývoj tohoto nástroje byl již dávno zastaven. Ale i tak má stále co nabídnout. K nastavení grafických karet nVIDIA slouží celkem jedenáct karet, čímž nabízí rozsáhlé úpravy v registru. Můžete s ním nastavit OpenGL, Direc3D, či měnit jádra a paměti karet. Pohrát si lze i s nastavením barev. Autor upozorňuje, že od ovladačů verze 30 program nemusí vůbec pracovat – zatím však většinou jede.

 • Stahujte na této adrese (3.7 MB).
 • nVHardPage v2.0 build 4 - freeware
  Program, který je určený spíše zkušenějším přetaktovávačům. nVHardPage se nemusí instalovat, což může být v některých případech velmi vítané, český uživatel si dokonce nemusí lámat hlavu s angličtinou – program je lokalizován. Běží pod systémy Windows 98 a vyšší a můžete s ním vylepšit vlastnosti karty (Direct3D, OpenGL, taktování či antialiasing a anisotropic filtrování). Obsahuje i průvodce výkonu.

 • Stahujte na této adrese (844 kB).
 • 4. Nástroje jak pro ATI, tak nVIDIA:

  RivaTuner 2.0 RC 15.1  - freeware
  Jde o velmi silný ruský nástroj pro úpravu parametrů grafických karet ATI, ale i nVIDIA. Samotné ovladače grafických karet lze všelijak nastavovat, bohužel pro většinu smrtelníků jsou tyto volby ukryty. S touto aplikací si můžete pohrát dokonce i s nedokumentovanými funkcemi v ovladačích grafických karet, které mohou být velmi užitečné. Obecně program razantním způsobem nezvyšuje výkon, ale spíše se stará o obrazovou kvalitu a řeší některé nekompatibilní problémy. Podporuje všechny verze ovladačů karet ATI a nVIDIA a pracuje pod Windows 98 a vyšší.

 • Stahujte na této adrese (1.3 MB).
 • PowerStrip 3.53 – shareware
  Komplexní program pro nastavení různých vlastností většiny grafických karet a monitorů, ke kterým jinak nemáte přístup. Program se specializuje také na rozbor akcelerátorů. Touto cestou lze snadno odhalit chybná nastavení. Pro většinu z karet nabízí možnost přetaktování. Jde skutečně o program grafické karty s rozmanitými čipy. Obsahuje více, než 500 nastavitelných položek. Pokud něco nepracuje tak, jak má, automaticky se vrátí na poslední známou funkční hodnotu.

 • Stahujte na této adrese (737 kB).
 • aTuner 1.9.5.6177 – freeware
  Tento malý, ale velice užitečný prográmek slouží k tweakování nVIDIA a také ATI karet. Jeho přednost je v optimalizaci těchto vlastností: Vsync, Anti-aliasing, Anisotroper Filter, MipMap LOD Bias a jiné. Dokonce podporuje neoficiální režimy karet a umí si poradit i s nastavením dvou monitorů. Nejdůležitější nastavení ukazuje v systémové oblasti hlavní lišty. Seznam podporovaných karet najdete na této adrese. Pracuje pod Windows 2000 a XP.

 • Stahujte na této adrese (482 kB).
 • 5. Program pro ladění grafických karet Matrox:

  Matrox Tweak Utility 4.01.09 – freeware
  A na závěr tu máme něco pro příznivce karet Matrox. S tímto velmi užitečným prográmkem bude optimalizace vlastností grafických karet Matrox pro populární herní tituly také jednoduchou záležitostí. Tak neváhejte a stahujte.

 • Stahujte na této adrese (543 kB).
 • Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Hugin - můžete zvolit jeden z mnoha různých způsobů zobrazení (projekce).
  Jak složit panorama v open source programu Hugin. Výsledky testu

  Opensourcový program Hugin je specialistou na slepování panoramat. A to specialistou ve všech ohledech. Umožní vám nastavit prakticky jakýkoli aspekt celého...  celý článek

  Microsoft Image Composite Editor - ořez výsledného panoramatu nabízí možnost...
  Jak složit panorama v Microsoft Image Composite Editor. Výsledky testu

  Microsoft Image Composite Editor není tak úplně samostatným programem. Microsoft jej zveřejnil v rámci svého výzkumu v oblasti zpracování obrazu a je ke...  celý článek

  Tablet pro práci i zábavu
  Změřte si kvalitu wi-fi nebo se tabletu zeptejte na dějiny

  Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety s Androidem a iOS tentokrát najdete například aplikaci pro přehrávání stovek internetových rádií, šikovný měřič kapacity...  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.