Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - manažery diskových oddílů

aktualizováno 
Chcete-li mít dva operační systémy na jednom počítači, pak je nutné připravit na to pevný disk. Dnešní programy vám pomohu nejen s tímto nastavením, ale zároveň umožní přidávat nové disky, rekonfigurovat existující a provádět jejich monitorování.

Před čtrnácti dny jsme se v tomto článku věnovali přehledu střihových a editačních programů pro úpravu videozáznamů. Pevně věříme, že méně zkušenějším uživatelům pomohl při výběru vhodného progamu pro střih a grabování záznamu videa i zvuku ze zdroje (z analogové nebo digitální videokamery) do počítače.

Dnešní softwarový nářez bude určen hlavně zkušenějším uživatelům. Najdete v něm totiž programy, věnující se operacím s diskovými oddíly HDD. Díky partition a boot manažerům lze připravit oblasti disků tak, aby na nich šlo spustit několik operačních systémů najednou.

Pokud na svém počítači chcete provozovat více operačních systémů a máte pouze jeden disk, pravděpodobně budete chtít absolutní kontrolu nad jeho jednotlivými oddíly. Aplikací, které se starají o zprávu diskových oddílů, je celá řada, ale spolehlivých a hlavně všestranných není zase tolik. Moderní partition a boot manažery mohou disponovat např. funkcemi, jako jsou vytváření, spojování, rozdělování, kopírování a konvertování jednotlivých oddílů disků.

Mezi absolutní špičku v tomto oboru patří program z dílen společnosti PowerQuest. Partition Magic je jedna z nejpoužívanějších a zároveň technologicky nejvyspělejších aplikací pro operace s diskovým prostorem. Avšak 23. září 2003 PowerQuest převzala společnost Symantec. „Sloučená společnost bude schopna poskytnout zákazníkům nezbytná řešení pro vytváření, správu a ochranu infrastruktur informačních technologií,“ řekl Paul Winn, prezident a CEO společnosti PowerQuest. Zatím se Symantec o budoucnosti programů pohlcené firmy nevyjádřil, avšak z internetových stránek již zmizela adresa pro download zkušební verze Partition Magicu.

Upozornění: Nastavení HDD těmito programy provádíte na vlastní riziko! Programy nejsou v žádném případě určeny pro naprosté začátečníky – je nutné si uvědomit, že po několika chybných krocích můžete přijít o všechna data i nainstalované aplikace.

Partition a boot manažery:

Partition Manager 5.5 - shareware
Univerzální nástroj pro rozdělení disku. Manažer oddílu umožňuje rozdělení jednoho fyzického disku na dva nebo více diskových oddílů. Velkou výhodou je grafické prostředí, které uvítá především méně zkušený uživatel. Pomocí barevných diagramů získáte rychle přehled o počtu, velikosti a typu jednotlivých oddílů vašeho pevného disku. Partition Manager nabízí uživatelům, kteří to potřebují, kvalitní nástroj pro správu disků s více nainstalovanými operačními systémy. Je relativně snadno ovladatelný a velmi připomíná již mrtvou legendu Partition Magic. 

 • Stahujte na této adrese (3.4 MB).
 • Ranish Partition Manager 2.44 - freeware
  Umí vytvářet, rušit, mazat, měnit a formátovat diskové oddíly. Jednotlivé oddíly chrání v boot menu OS heslem, dokáže bootovat i ze sekundárního disku. Zkušenější uživatelé uvítají množství nastavitelných parametrů. 

 • Stahujte na této adrese (135 kB).
 • Partition Boot Manager 1.03 - shareware
  Boot manažer s pokročilými funkcemi nastavení. Přístup na PC lze omezit heslem. Dokáže pracovat nezávisle až s 256 operačními systémy. Analyzuje a pomáhá s nastavením zaváděcích sektorů. Rozdělení HDD může být prováděno s kontrolním šifrovacím mechanismem, který zajistí automatickou kopii při zhroucení systému. 

 • Stahujte na této adrese (467 kB).
 • The Partition Resizer v1.3.4
  DOSová utilitka umožňující změnit velikosti oddílu pevných disků nebo přesouvat diskové oddíly, a to beze ztráty dat. Podobně jako u ostatních partition manažerů nesmíte přerušit běh programu, pokud již začal pracovat. 

 • Stahujte na této adrese (100 kB).

  PartitionExpert 2003 - shareware
  Acronis PartitionExpert je jediná utilita pro práci s diskovými oddíly, která disponuje jak automatizovaným, tak ručním režimem práce, což zaručuje úspěšně vytvářet diskové oddíly a měnit jejich velikost. Automatizovaný režim používá úlohově orientovaného průvodce, který provede průměrné uživatele všemi kroky při vytváření diskových oddílů, změně jejich velikosti nebo jejich kopírováním, čímž uživatele účinně odděluje od technologie. Ruční režim umísťuje všechny funkce a možnosti na dosah uživatelových prstů. Uživatelům také dovoluje vytvořit si více diskových oddílů pro přidání nových operačních systémů na svůj disk.

 • Stahujte na této adrese (11.8 MB).
 • OS Selector 8.0 - shareware
  Výkonný správce diskových oddílů a multi-botovací program. Možnost spouštění několika operačních systémů na jednom PC. Ideální řešení pro ty, kteří chtějí experimentovat s Linuxem nebo dalšími ne-Microsoft operačními systémy. Podporuje více, než 100 operačních systémů, umožňuje uživatelům měnit velikosti jednotlivých oddílů podle jejich potřeb bez ztráty dat. 

 • Stahujte na této adrese (5.6 MB).
 • BootStar 8.26 - shareware
  Program je zvlášť choulostivý na rozdělené HDD jiným programem než FDISKem. Jeho uplatnění se najde především tam, kde se multipartition vytváří poprvé. Pracuje až s 15 partition, obsahuje i funkce pro zabezpečení. 

 • Stahujte na této adrese (946 kB).
 • BootIt Next Generation 1.61f - shareware
  Program si na disku rezervuje vlastní oddíl. Takže všechna bootovací nastavení zůstanou i pro přeinstalování jinými OS zachována. Provádí změnu velikosti oddílů, konverzi, tvorbu nových, odstranění. Lze měnit i velikost Linuxových oddílů. Poradí si i se změnou pořadí oddílů. 

 • Stahujte na této adrese (572 kB).
 • XOSL 1.1.5 - freeware
  Český, plně vybavený, bezplatný boot manager s pravým, snadno použitelným a rozvinutým grafickým uživatelským rozhraním. Aby byl srovnatelný s ostatními nástroji, disponuje i nástrojem Ranish Partition Manager. Přístup k diskovým oblastem může být chráněn heslem. Požaduje i určitou znalost od uživatele, konkrétně, jak nastavit jednotlivé oddíly. 

 • Stahujte na této adrese (449 kB).
 • OSL2000 Boot Manager 8.72 - shareware
  Software pro správu instalací operačních systémů. Jde o boot managera umožňující zavádění více operačních systémů na PC. Samotné menu nabízí řadu voleb, mezi které patří i skrytí FAT. 

 • Stahujte na této adrese (151 kB).
 • Boot Switcher 2.0 - freeware
  Boot Switcher je program navržený pro operační systémy Windows 98/ME/NT/2000/XP a je kompatibilní s Linux Boot.ini. Obsahuje mnoho funkcí pro správu diskového oddílu. Mezi ty hlavní pak patří: odstranění obrazovky výběru systému při startu PC, zavedení systému třemi způsoby, při vypnutí PC si můžete určit, jaký OS má PC zavést, skryje OS na NTFS svazku, vypíná, restartuje a odhlašuje jedním klikem ze systémové lišty. Toto a ještě více je zabaleno do přehledné grafiky s intuitivním ovládáním. 

 • Stahujte na této adrese (666 kB).
 • zBoot Manager v2.13 - shareware
  Jde o boot a partition manager v jedné aplikaci. Umožňuje snadnou instalaci a provoz více OS na jednom pevném disku. Podporuje mnoho druhů systémů (Windows, Linux). Pomocí tohoto programu lze nainstalovat až 8 OS. Vybrané oddíly mohou být utilitou i zaheslované. 

 • Stahujte na této adrese (48 kB).
 • Master booter v3.3 - shareware
  Jde o DOSový program, který je určen zejména odborníkům. Neobsahuje žádné intuitivní ovládání, a tak jste odkázáni sami na sebe. Dále vyžaduje znalost startovní a konečné stopy oddílu, kterou chcete vytvořit. Bootovací manažer pracuje se všemi Microsoft OS.

 • Stahujte na této adrese (70 kB).
 • Audio a MP3 programy

 • Celý článek s nejlepšími MP3 programy je zde.

  Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma...

  Datum vydání Zaměření
  13.04.2004 Dolaďte si své Windows
  06.04.2004 Editační a střihové nástroje pro filmy
  30.03.2004 Mějte své poznámky pod kontrolou
  23.03.2004 Defragmentační nástroje
  16.03.2004 Urychlovače stahování
 • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

  Děti a počítač

  Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

  Styl i bezpečnost. Vyzkoušejte alternativní prohlížeče pro Windows

  Ilustrační foto - browser

  Okno do internetu. Nadneseně používaný příměr pro internetové prohlížeče. Díky nim je na jedno kliknutí dostupný obsah...

  Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

  Ilustrační foto

  Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

  Najdete na iDNES.cz