Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - mějte mechaniky pod palcem

aktualizováno 
Chcete ovládat svoji mechaniku přes systémovou lištu? Uvítali byste informace o vaší mechanice a její možnostech? Potřebujete otestovat čitelnost médií? Chcete si vytvořte vlastní spouštěče optických disků? Či byste jen rádi zachránili data z poškozených CD a DVD? To je jen zlomek nástrojů pro mechaniky z dnešního článku.

V současné době se již prakticky neprodávají počítače bez optických mechanik. Téměř v každé sestavě naleznete, buď CD či DVD mechaniku. Práce s tímto hardwarem je sice jednoduchá, ale může být i příjemná. Pro tento účel vám mohou posloužit zajímavé jednoúčelové programy. Ty by se daly rozčlenit do mnoha rubrik – autorun, katalogy, nástroje, obnova dat a další. Jejich nepatrnou část vám proto přinášíme i v našem přehledu.

Dnes se tedy můžete seznámit s programy pro ovládání mechaniky ze systémové lišty, identifikační utilitkou, testovačem dat na již zapsaných médiích či aplikací pro tvorbu spouštěcích menu vašich CD a DVD disků. Navíc máme radost, že velká část těchto nástrojů pochází od českých programátorů. Dost už úvodu a pojďme na to.

Nástroje pro optické mechaniky:

CD-in-Tray 1.0 – freeware
Používáte-li CloneCD, potom tento program nebudete potřebovat. V opačném případě však může přijít vhod. CD-in-Tray totiž slouží jako jednoduchá pomůcka pro práci s CD a DVD mechanikami. V systémové liště totiž zobrazuje ikonku, která ukazuje v jaké mechanice máte právě vložené CD či DVD. Dokáže mechaniky i otevírat či zavírat.

 • Stahujte na této adrese (850 kB).
 • CDR Identifier 1.63 – freeware
  Utilitka pro zjištění základních parametrů zapisovacích CD médií. Program v současné době není nadále vyvíjen. Jeho poslední verze se objevila naposledy začátkem roku 2003. Software se nemusí instalovat, stačí ho spustit. Tím dojde ke zjištění připojených SCSI a IDE zařízení a objeví se hlavní okno. Informace o CD-R médiu však program načítá pouze z mechanik typu CD-RW a DVD ± RW. Nepřepisovací zařízení totiž nemají tu možnost načítat informaci ATIP, ve které jsou data uložena. S utilitou lze tedy zjistit výrobce disku, typ média, nominální kapacitu (kolik lze na médium vypálit dat), či detekovat maximální a minimální rychlosti vypalování.

 • Stahujte na této adrese (108 kB).
 • CDCheck 3.1.1.0 - freeware
  Uživateli stále oblíbenější pro nekomerční použití freewarový (volně šířitelný) program. Tato utilitka slouží ke kontrole vašich vypálených CD a DVD, čímž by se již nikdy nemělo stát, že po lehčím poškrábání média nebude možné některá data načíst. Tím, že budete preventivně používat tento program, pojistíte svá data a ta budou neustále v bezpečí. CDCheck obsahuje následující funkce: ověření čitelnosti disku, binární srovnání dat, CRC kontrolu a obnovu poškozených dat. Produkt je lokalizován.

 • Stahujte na této adrese (1 MB).
 • HiCDEject 1.0 - freeware
  Veliká řada uživatelů nerada vysouvá a následně zasouvá CD mechaniku klasickým způsobem (tzn. zmáčknutím příslušného tlačítka na mechanice). Právě pro ně je jako stvořený tento velmi malý prográmek. Po jednoduché instalaci se HiCDEject umístí do systémové lišty u hodin, ve které poté vyčkává na uživatelův impuls.

 • Stahujte na této adrese (63 kB).
 • Filtr na CD - freeware
  Malá aplikace na kontrolu obsahu CD před jeho vypálením. Vypíše soubory a adresáře s příliš dlouhými názvy, nebo s nepovolenými znaky (čeština), které by později mohly dělat potíže. Umožní snadno tyto soubory a adresáře přejmenovat (zrušit češtinu v názvech) a vypíše celkovou skutečnou velikost dat, počet všech souborů a složek. Výhoda je i v tom, že se nemusí instalovat.

 • Stahujte na této adrese (225 kB).
 • FillCD 3.0.1 – freeware
  FillCD je užitečná utilitka pro všechny, kteří často vypalují CD. Dokáže ze seznamu adresářů a souborů vybrat právě ty, které co nejlépe zaplní daný prostor, a tak zaručit co nejefektivnější využití prostoru na prázdném CD, DVD, ZIP nebo jiných médiích. Slibuje vylnit médium na 99.999%. Stačí pouze zadat požadovanou velikost, vybrat adresáře a soubory k vypálení/kopírování a stisknout tlačítko Vypočítat.(Compute). Vytváří i detailní zápisy.

 • Stahujte na této adrese (946 kB).
 • EasyBoot 5.02 – shareware
  Jde o velice zajímavý prográmek pro tvorbu bootovacích CD. Při bootování z takto vytvořeného média se objeví grafické menu, které lze velice jednoduše vytvořit. Poradí si s tvorbou - MultiBoot a ISO. V nové verzi je navíc možné zabezpečit bootování heslem, podporuje 16 bitové barvy, PS2 myš, lze ukládat na více médií, vypalování přímo z programu (je-li v PC Nero), dvouvrstvá DVD a přibylo i podpora našeho jazyka.

 • Stahujte na této adrese (2.5 MB).
 • Nero CD-DVD Speed 3.3 – freeware
  CD Speed je program na testování CD-ROM a DVD-ROM mechanik. Nástroj také identifikuje a zjišťuje parametry optických médií. CD a DVD média dokáže pořádně otestovat a tím vám podat informaci v jakém stavu se nachází. Rozpozná i rychlosti (čtení, zápis), vytížení procesoru, přístupové časy, test přepalování médií, či test ověření zápisu. Výsledky můžete uložit do HTML formátu.

 • Stahujte na této adrese (543 kB).
 • Autorun Lab 2.32.7 – freeware
  Nástroj vyrábějící na míru průvodce vašich CD. U takto upraveného CD se po vložení spustí klient, který vás provede médiem (podobně jak tomu bývá u CD z časopisů). Jednotlivé položky CD jsou samozřejmě řazeny do vámi definovaných kategorií, každá položka pak obsahuje množství vlastních údajů (název, obrázek, komentář, adresa URL, e-mailová adresa) a akce (spuštění + parametry, instalace + parametry, kopírování).

 • Stahujte na této adrese (1.4 MB).
 • Easy Autorun 2.0 – freeware 
  Program pro automatické spuštění jakýchkoli souborů v asociovaném programu po vložení CD do mechaniky. Jednoduše si navolíte soubory, které chcete po startu CD spustit a Easy Autorun už vše udělá za vás. Spouští soubory typu - exe, html, hudbu, playlisty, obrázky, dokumenty a další. Tato verze navíc přináší více nastavení, nepovinných parametrů a vylepšení nápovědy.

 • Stahujte na této adrese (621 kB).
 • IsoBuster 1.6 – shareware
  Pokud by se vám stalo, že byste nemohli přečíst některá data z právě vloženého CD či DVD, potom budete jistě velmi rádi, za každou pomoc. Ta může přijít i v podobě tohoto velice šikovného softwaru. IsoBuster je totiž jednoduchý nástroj, který dokáže zachránit data z poškozených disků. Podporuje: CD-i, VCD, SVCD, CD-ROM, CD-ROM XA, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVCD, DVD-RAM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW a DVD+R DL. Je možné využít i češtinu.

 • Stahujte na této adrese (2.2 MB).


 • Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

  Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

  Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

  Další z rubriky

  Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

  Ilustrace - notebook

  Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

  Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

  Tablet pro práci i zábavu

  Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

  Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

  Ilustrační foto - bezpečnost

  Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

  HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
  HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

  Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

  Najdete na iDNES.cz