Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - mějte mechaniky pod palcem

aktualizováno 
Chcete ovládat svoji mechaniku přes systémovou lištu? Uvítali byste informace o vaší mechanice a její možnostech? Potřebujete otestovat čitelnost médií? Chcete si vytvořte vlastní spouštěče optických disků? Či byste jen rádi zachránili data z poškozených CD a DVD? To je jen zlomek nástrojů pro mechaniky z dnešního článku.

V současné době se již prakticky neprodávají počítače bez optických mechanik. Téměř v každé sestavě naleznete, buď CD či DVD mechaniku. Práce s tímto hardwarem je sice jednoduchá, ale může být i příjemná. Pro tento účel vám mohou posloužit zajímavé jednoúčelové programy. Ty by se daly rozčlenit do mnoha rubrik – autorun, katalogy, nástroje, obnova dat a další. Jejich nepatrnou část vám proto přinášíme i v našem přehledu.

Dnes se tedy můžete seznámit s programy pro ovládání mechaniky ze systémové lišty, identifikační utilitkou, testovačem dat na již zapsaných médiích či aplikací pro tvorbu spouštěcích menu vašich CD a DVD disků. Navíc máme radost, že velká část těchto nástrojů pochází od českých programátorů. Dost už úvodu a pojďme na to.

Nástroje pro optické mechaniky:

CD-in-Tray 1.0 – freeware
Používáte-li CloneCD, potom tento program nebudete potřebovat. V opačném případě však může přijít vhod. CD-in-Tray totiž slouží jako jednoduchá pomůcka pro práci s CD a DVD mechanikami. V systémové liště totiž zobrazuje ikonku, která ukazuje v jaké mechanice máte právě vložené CD či DVD. Dokáže mechaniky i otevírat či zavírat.

 • Stahujte na této adrese (850 kB).
 • CDR Identifier 1.63 – freeware
  Utilitka pro zjištění základních parametrů zapisovacích CD médií. Program v současné době není nadále vyvíjen. Jeho poslední verze se objevila naposledy začátkem roku 2003. Software se nemusí instalovat, stačí ho spustit. Tím dojde ke zjištění připojených SCSI a IDE zařízení a objeví se hlavní okno. Informace o CD-R médiu však program načítá pouze z mechanik typu CD-RW a DVD ± RW. Nepřepisovací zařízení totiž nemají tu možnost načítat informaci ATIP, ve které jsou data uložena. S utilitou lze tedy zjistit výrobce disku, typ média, nominální kapacitu (kolik lze na médium vypálit dat), či detekovat maximální a minimální rychlosti vypalování.

 • Stahujte na této adrese (108 kB).
 • CDCheck 3.1.1.0 - freeware
  Uživateli stále oblíbenější pro nekomerční použití freewarový (volně šířitelný) program. Tato utilitka slouží ke kontrole vašich vypálených CD a DVD, čímž by se již nikdy nemělo stát, že po lehčím poškrábání média nebude možné některá data načíst. Tím, že budete preventivně používat tento program, pojistíte svá data a ta budou neustále v bezpečí. CDCheck obsahuje následující funkce: ověření čitelnosti disku, binární srovnání dat, CRC kontrolu a obnovu poškozených dat. Produkt je lokalizován.

 • Stahujte na této adrese (1 MB).
 • HiCDEject 1.0 - freeware
  Veliká řada uživatelů nerada vysouvá a následně zasouvá CD mechaniku klasickým způsobem (tzn. zmáčknutím příslušného tlačítka na mechanice). Právě pro ně je jako stvořený tento velmi malý prográmek. Po jednoduché instalaci se HiCDEject umístí do systémové lišty u hodin, ve které poté vyčkává na uživatelův impuls.

 • Stahujte na této adrese (63 kB).
 • Filtr na CD - freeware
  Malá aplikace na kontrolu obsahu CD před jeho vypálením. Vypíše soubory a adresáře s příliš dlouhými názvy, nebo s nepovolenými znaky (čeština), které by později mohly dělat potíže. Umožní snadno tyto soubory a adresáře přejmenovat (zrušit češtinu v názvech) a vypíše celkovou skutečnou velikost dat, počet všech souborů a složek. Výhoda je i v tom, že se nemusí instalovat.

 • Stahujte na této adrese (225 kB).
 • FillCD 3.0.1 – freeware
  FillCD je užitečná utilitka pro všechny, kteří často vypalují CD. Dokáže ze seznamu adresářů a souborů vybrat právě ty, které co nejlépe zaplní daný prostor, a tak zaručit co nejefektivnější využití prostoru na prázdném CD, DVD, ZIP nebo jiných médiích. Slibuje vylnit médium na 99.999%. Stačí pouze zadat požadovanou velikost, vybrat adresáře a soubory k vypálení/kopírování a stisknout tlačítko Vypočítat.(Compute). Vytváří i detailní zápisy.

 • Stahujte na této adrese (946 kB).
 • EasyBoot 5.02 – shareware
  Jde o velice zajímavý prográmek pro tvorbu bootovacích CD. Při bootování z takto vytvořeného média se objeví grafické menu, které lze velice jednoduše vytvořit. Poradí si s tvorbou - MultiBoot a ISO. V nové verzi je navíc možné zabezpečit bootování heslem, podporuje 16 bitové barvy, PS2 myš, lze ukládat na více médií, vypalování přímo z programu (je-li v PC Nero), dvouvrstvá DVD a přibylo i podpora našeho jazyka.

 • Stahujte na této adrese (2.5 MB).
 • Nero CD-DVD Speed 3.3 – freeware
  CD Speed je program na testování CD-ROM a DVD-ROM mechanik. Nástroj také identifikuje a zjišťuje parametry optických médií. CD a DVD média dokáže pořádně otestovat a tím vám podat informaci v jakém stavu se nachází. Rozpozná i rychlosti (čtení, zápis), vytížení procesoru, přístupové časy, test přepalování médií, či test ověření zápisu. Výsledky můžete uložit do HTML formátu.

 • Stahujte na této adrese (543 kB).
 • Autorun Lab 2.32.7 – freeware
  Nástroj vyrábějící na míru průvodce vašich CD. U takto upraveného CD se po vložení spustí klient, který vás provede médiem (podobně jak tomu bývá u CD z časopisů). Jednotlivé položky CD jsou samozřejmě řazeny do vámi definovaných kategorií, každá položka pak obsahuje množství vlastních údajů (název, obrázek, komentář, adresa URL, e-mailová adresa) a akce (spuštění + parametry, instalace + parametry, kopírování).

 • Stahujte na této adrese (1.4 MB).
 • Easy Autorun 2.0 – freeware 
  Program pro automatické spuštění jakýchkoli souborů v asociovaném programu po vložení CD do mechaniky. Jednoduše si navolíte soubory, které chcete po startu CD spustit a Easy Autorun už vše udělá za vás. Spouští soubory typu - exe, html, hudbu, playlisty, obrázky, dokumenty a další. Tato verze navíc přináší více nastavení, nepovinných parametrů a vylepšení nápovědy.

 • Stahujte na této adrese (621 kB).
 • IsoBuster 1.6 – shareware
  Pokud by se vám stalo, že byste nemohli přečíst některá data z právě vloženého CD či DVD, potom budete jistě velmi rádi, za každou pomoc. Ta může přijít i v podobě tohoto velice šikovného softwaru. IsoBuster je totiž jednoduchý nástroj, který dokáže zachránit data z poškozených disků. Podporuje: CD-i, VCD, SVCD, CD-ROM, CD-ROM XA, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVCD, DVD-RAM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW a DVD+R DL. Je možné využít i češtinu.

 • Stahujte na této adrese (2.2 MB). • Nejčtenější

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

  Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

  Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...  Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

  YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

  Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

  Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

  Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

  „Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

  Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

  „Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

  Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

  Další z rubriky

  Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

  Nasa`s Eyes

  Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

  Tipy pro Windows 10: Zapněte klidový režim PC a nebude při práci rušit

  Tipy a triky pro Windows 10

  Tichý režim nemají jen telefony, ale také Windows. Podíváme se, kde ho aktivovat, jak zakázat zobrazování obrázku na...

  Styl i bezpečnost. Vyzkoušejte alternativní prohlížeče pro Windows

  Ilustrační foto - browser

  Okno do internetu. Nadneseně používaný příměr pro internetové prohlížeče. Díky nim je na jedno kliknutí dostupný obsah...

  Najdete na iDNES.cz