Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma - taktujeme grafické karty

aktualizováno 
Asi by se našlo jen velmi málo počítačových uživatelů, kteří netouží po co největším výkonu za co nejmenší peníze. Kromě přetaktování procesorů se poslední dobou stále více prosazuje zvyšování frekvence grafických karet. Pro jejich tweakování existuje hned několik výborných programů.

Tématem dnešního přehledu zajímavých programů a utilitek se staly tweakovací nástroje. Jde o software, který upravuje tovární nastavení určitého kusu hardware. A protože taktování stále láká, připravili jsme pro vás slušnou porcičku programů, které nastavují skryté parametry grafických karet a zvyšují jejich výkon.

Softwarový týden
I minulý týden (stejně jako předminulý) byl, alespoň co se týká SW, poněkud chudší. Ale nebojte se, pár zajímavostí, které se na tomto poli odehrály, pro vás jako vždy máme nachystány v našem stručném ohlédnutí. Minulé pondělí Eugene Roshal vydal další beta verzi oblíbeného komprimačního archívu WinRAR s označením 3.2. Ten, kdo si chce poslední betu vyzkoušet, může stahovat na této adrese. Snad se nenajde žádný týden, ve kterém by programátoři Microsoftu nemuseli vyzývat uživatele k záplatování svých produktů. Tentokrát byla nalezena chyba v kancelářském balíku Office 2000 - více zde, ale také v browseru a emailovém klientu. Přitom v případě IE a Outlooku Exprees jde o kritickou chybu. Proto tedy neváhejte, čtěte a stahujte. Před čtrnácti dny vypustil DivXNetworks horkou verzi oblíbeného video komprimačního kodeku DivX 5.0.4. V něm se vzápětí objevila významná chyba, a tak programátoři sedli a v pátek vydali novou verzi kodeku s označením DivX 5.0.5. Další informace si můžete přečíst v této aktualitě.

Zvyšujeme výkon grafických karet
Základem každého úspěšného taktování je vždy kvalitní hardware. Nejinak je tomu i v případě grafických karet. Naše dnešní programy dokáží sice nastavovat velkou řadu parametrů na konkrétním kusu železa, ale nepostarají se o jeho kvalitní chlazení. Proto úpravy provádějte jen s velkou rozvahou. Tweakovací nástroje jsme pro snadnější orientaci rozčlenili do čtyř kategorií. Dělí se na utilitky pro ladění frekvence monitorů a tweakovací nástroje grafických čipů ATI, nVIDIA a Matrox. V každé z nich jsou programy určeny jen pro konkrétní výrobce čipů.
 
Mezi hlavní vlastnosti tweakerů se řadí především nastavení frekvence paměti a grafického jádra. Ovšem drtivá většina z nich disponuje i mnohem pokročilejším nastavením, se kterým jde slušně experimentovat.

TOP programy v uplynulém týdnu:

Zaměření

Internet-programy

Název

K-Lite Codec Pack

DataShredder

Download Accelerator Plus

Verze

1.3 Final

1.1.1.171

5.3.0.0

Popis

Marně hledáte na internetu různé kodeky pro přehrání vašeho těžce získaného video souboru? Již nepátrejte. Existuje totiž balík K-lite, jenž se postará o kompletní instalaci všech potřebných kodeků.

Jednoduchý nástroj určený k bezpečné skartaci elektronických dat na magnetických médiích a celých pevných disků.

Stahovač, který nestahuje pouze jednu, ale několik částí souboru zároveň, které se po dokončení zkompletují a vytvoří plnohodnotný celek. Tímto procesem se download urychlí.

Více na...

Technet.cz

Technet.cz

Technet.cz

Velikost

3.8 MB

1 MB

1.7 MB

Staženo celkově/týdně

5886x/244x

204x/204x

18884x/722x

Stahujte na

URL - Stahuj

URL - Stahuj

URL - Stahuj

Oficiální stránky

K-Lite

AEC

SpeedBit Ltd.

Databáze Stahuj je denně aktualizována a objevují se zde ty nejlepší programy a utility, které by vám určitě neměly uniknout. Jednotlivé programy jsou v databázi tříděny podle oblastí, do nichž spadají. Nechybí u nich krátký popis či další užitečné údaje (velikost souboru, výrobce). Program můžete oznámkovat. Věříme, že si ze seznamu, případně samotné rubriky vyberete software, který pro vás bude užitečný...

Programy pro nastavení obnovovací frekvence:

RefreshForce 1.1 - freeware
Tento program je určen jak grafickým kartám ATI, tak nVIDIA. Jde o jednoduchý nástroj pro úpravu obnovovací frekvence ve Windows s jádrem NT (Win NT/2000/XP). Lze použít na všechny druhy monitorů.

 • Stahujte na této adrese (163 kB).
 • Hz Tool v1.4 - freeware
  Hz Tool umožňuje jednoduše přiřadit každému grafickému rozlišení a barevné hloubce příslušnou obnovovací frekvenci (OF). Ale pozor - nijak nekontroluje, zda jsou váš monitor a grafická karta schopny vámi zadanou OF zvládnout – jednoduše je zapíše do systémového registru, a jakmile vy nebo nějaký program aktivujete dané rozlišení, pokusí se Windows přimět hardware, aby aplikoval požadovanou OF. Recenze zde.

 • Stahujte na této adrese (245 kB).
 • Programy pro tweakování grafických karet ATI:

  Radenator 2.0 Beta 2 - freeware
  Tweakovací utilitka pro grafické karty ATI, založené na čipech Radeon. Usnadňuje konfiguraci ovladačů a dokáže z nich vymáčknout maximum výkonu. Podporuje také nastavení profilů pro různé rozlišení (frekvence GPU, pamětí, obnovovací frekvence). Ovšem umí toho ještě mnohem více.

 • Stahujte na této adrese (1.4 MB).
 • RadLinker RC3 - freeware
  Pokud se vám totiž zdá složité taktování karet ATI Radeon pomocí jiných prográmků, pak zcela jistě zvolte tento. Zvládá i funkce, mezi které se řadí odlišná nastavení pro každou hru. Disponuje šesti záložkami s nepřeberným nastavením.

 • Stahujte na této adrese (220 kB).
 • Rage3D Tweak 3.8c - freeware
  A ještě jeden prográmek, který si hravě poradí s nastavením a vyladěním čipů Radeon. Mezi jeho přednosti patří pokročilé nastavení, které je přístupné přes ovládací panely.

  Stahujte na této adrese (1.5 MB).

  RivaTuner 2.0 RC 12.4  - freeware
  Jde o velmi silný nástroj pro úpravu parametrů grafických karet ATI ale i nVIDIA. Samotné ovladače grafických karet lze všelijak nastavovat, bohužel pro většinu smrtelníků jsou tyto volby ukryty. S touto aplikací si můžete pohrát s jejich natavením.

 • Stahujte na této adrese (896 kB).
 • Programy pro tweakování grafických karet nVIDIA:

  aTuner 1.4.4.4345 - freeware
  Tento malý, ale velice užitečný prográmek slouží k tweakování nVIDIA karet. Jeho přednost je v optimalizaci těchto vlastností: Vsync, Anti-aliasing, Anisotroper Filter, MipMap LOD Bias a jiné...

 • Stahujte na této adrese (472 kB).
 • Detonator 30.xx - 40.xx Fix - freeware
  Pokud jste zaznamenali problémy a konflikty po nainstalování nové verze detonátorů, zkuste využít služeb tohoto programu. Ten totiž vyřeší veškeré konflikty verzí jednou pro vždy (tedy dokud nenainstalujete novou verzi).

 • Stahujte na této adrese (28 kB).
 • Nasty File Remover 0.6 - freeware
  Tento nástroj se automaticky postará o kompletní odstranění současných nVIDIA detonátorů z jakéhokoliv operačního systému Windows. Program doporučujeme zejména při přechodu na jinou značku 3D akcelerátorů. Recenze zde.

 • Stahujte na této adrese (270 kB).
 • Coolbits - freeware
  Existuje mnoho utilitek, které umožňují přetaktovat jádro a paměť grafických karet. Ovladače detonator pro grafické karty s čipy od firmy NVIDIA však umožňují pohodlnou změnu frekvence jádra a paměti samy o sobě – stačí maličká úprava registru Windows, aby se v ovládacím panelu těchto ovladačů objevila záložka Hardware Options, na níž lze požadované frekvence jednoduše nastavit.

 • Stahujte na této adrese (100 kB).
 • PowerStrip 3.4 - shareware
  Utilitka pro nastavení různých vlastností většiny grafických karet a monitorů, ke kterým jinak nemáte přístup. Program se specializuje také na rozbor akcelerátorů. Touto cestou lze snadno odhalit chybná nastavení. Pro většinu z nich navíc nabízí možnost přetaktování.

 • Stahujte na této adrese (674 kB).
 • Program pro tweakování grafických karet Matrox:

  Matrox Tweak Utility 4.01.09 - freeware
  Pro příznivce karet Matrox tu máme tento velmi užitečný prográmek. S jeho pomocí bude totiž optimalizace vlastnosti grafických karet Matrox pro populární herní tituly jednoduchou záležitostí.

 • Stahujte na této adrese (543 kB).
 •  

  Nejnovější audio a MP3 programy
  Stáhněte si zdarma virtuální DJský stůl se dvěma gramofony, novou verzi lahůdkového syntezátorů/sampleru Tassman 3.0, softwarový MIDI kontroler LiveSticks, aplikaci pro vyčištění analogových nahrávek WAVclean nebo P2P klienta iMesh 4.0. Uvnitř přehledu najdete ještě mnohem více.

 • Celý článek s nejlepšími MP3 programy k nahlédnutí zde.
 • Přímý odkaz do rubriky Stahuj

  Zajímavé programy a utilitky ke stažení zdarma... (dosud vyšlo)

  Datum vydání Zaměření
  22.04.2003 Audio přehrávače pro každý den
  15.04.2003 Bez kodeku ani ránu
  08.04.2003 Vytváříme HTML stránky
  18.03.2003 Legrácky
  25.03.2003 Surfujeme offline
  18.03.2003 Chcete e-mailovat?
  04.03.2003 S čím na FTP?
  25.02.2003 Software na úpravu fotografií
  18.02.2003 Instant messengery
  11.02.2003 Souboroví manažeři
  04.02.2003 Editace a střih video souborů (2)
  28.01.2003 Správa diskových oblastí
  21.01.2003 Editace a střih video souborů (1)
  07.01.2003 Osobní firewally a antivirové řetězce
  31.12.2002 Silvestrovský nářez
  18.12.2002 Testujeme výkon PC
  10.12.2002 Ovladače, drivery
  03.12.2002 Antivirové programy
  26.11.2002 Vypalovací programy
  19.11.2002 Prohlížeče obrázků
  12.11.2002 Prohlížeče internetových stránek
  05.11.2002 Software do kanceláře
  01.11.2002 Lepíme díry, zabezpečujeme systém
  22.10.2002 Správci pamětí
  15.10.2002 Internet a utility
    
  Autor:
  Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Diskové úložiště
  Víte v jaké kondici je váš HDD či SSD? Zeptejte se správného programu

  Data. Chcete-li je mít jak v peřince, potom jistě pravidelně zálohujete. Můžete se však spolehnout na výdrž samotných diskových úložišť? To prozradí HDD...  celý článek

  Google.cz na své domovské stránce připomíná voličům, kde si vyřídit volební...
  Český Google zve na domovské stránce k volbám. Radí, jak vyřídit průkaz

  Na domovské stránce vyhledávače Google se objevil prominentní odkaz na informace ministerstva vnitra. Návštěvníci se tak dozvědí, jak volit, pokud budou v době...  celý článek

  Notebook
  Stáhněte si zdarma: Vdechněte právě pořízeným fotografiím retro vzhled

  Jako kdyby byly pořízeny Polaroidem a před dávnou dobou. Přitom jsou to fotografie zcela nové. Chcete-li i vy takové vytvářet, použijte program XnRetro....  celý článek

  Grafton Recruitment Praha
  Technolog výroby - náběh nových výrob

  Grafton Recruitment Praha
  Středočeský kraj
  nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.